Watykan z dzieckiem. Pomysł na zwiedzanie z kilkulatkiem.

Czy Watykan z dzieckiem to dobry pomysł? Jak najbardziej 🙂 Tylko trzeba się przygotować do wycieczki i wymyślić atrakcje, które zaciekawią kilkulatka na tyle, że dziarsko będzie przemierzał odległości pomiędzy zabytkami. Zobacz jak my zwiedzaliśmy rodzinnie Watykan i centrum Rzymu.

Kolejny dzień pobytu w Rzymie postanowiliśmy spędzić w Watykanie. Pobyt na terenie najmniejszego państwa świata postanowiłam wykorzystać na rozmowę  o krajach europejskich i kierunkach geograficznych. Przygotowałam dla Michała flagi państw europejskich i mapę Europy. W chwilach odpoczynku, w cieniu budynków lub drzew piniowych wyciągaliśmy kolejne flagi, szukaliśmy państw na mapie i wspólnie ustalaliśmy  w którym kierunku, względem Polski, jest położony.

Ciekawostki o Watykanie

Najmniejsze Państwo świata pod względem  powierzchni. Siedziba władz kościoła katolickiego i siedziba papieża.  Porządku pilnuje Gwardia Szwajcarska, niezwykle atrakcyjna fotograficznie ze względu na charakterystyczny ubiór.

Plac Św. Piotra 

Obszerny plac o kształcie elipsy, otoczony jest dwoma rzędami kolumn.  Pod podcieniami ustawiono 140 posągów świętych wyrzeźbionych z wapienia. Centralne miejsce placu zajmuje obelisk, zdobiący dawniej cyrk Nerona.

Bazylika św. Piotra i widok z kopuły.

Bazylika jest drugim co do wielkości kościołem na świecie.  Bazylika ma 222 m długości i w najwyższym
miejscu osiąga wysokość 138 m. Kopułę zaprojektował Michał Anioł. Według tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra. Jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Wznosi się nad nim baldachim wykonany z brązu. We wnętrzu czuć potęgę budowli. Ogromna liczba dzieł i fantastycznych obiektów do obejrzenia powoduje, że można się pogubić. Polecam przewodnik lub rozrysowaną  mapę bazyliki wraz z zaznaczonymi i opisanymi dziełami.  Kopuła bazyliki udostępniona jest dla zwiedzających Na szczyt kopuły prowadzi 551 stopni, część drogi można pokonać windą, a wtedy pozostaje do pokonania 320 schodów. Wewnętrzna część kopuły gwarantuje widok na wnętrze bazyliki. Zaś zewnętrzna to najlepszy punkt widokowy w Rzymie. Wejście na kopułę okazało się męczące, ale warte każdego pokonanego stopnia. 

Zamek Anioła i Piazza Navona w Rzymie

Po zejściu z kopuły i krótkiej sesji zdjęciowej na Placu Św. Piotra ruszyliśmy wzdłuż Via della Conciliazione w stronę Zamku Anioła. Zamek Anioła to charakterystyczna budowla położona na brzegu Tybru. Wzniesiona w I w. naszej ery, pełniła przez wieki różne funkcje m.in. fortecy, apartamentu  papieskiego, skarbca Państwa Kościelnego. Obecnie w murach Zamku funkcjonuje muzeum. Mostem Anioła skierowaliśmy się w stronę Piazza Navona, pozostawiając za sobą fantastyczny widok na Watykan. Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych placów Rzymu. Otoczony kawiarniami, z pięknymi fontannami jest obowiązkowym punktem  na liście spacerowej Rzymu.

W Rzymie spędziliśmy kilka dni, a pomysły na zwiedzanie Wiecznego Miasta z kilkulatkiem znajdziecie tu:

Post Author: Ola

3 thoughts on “Watykan z dzieckiem. Pomysł na zwiedzanie z kilkulatkiem.

  Melanies fashion

  (21 listopada 2014 - 09:23)

  Byłam w Watykanie podczas objazdowki po Italii. Włochy sa piękne – całe! Ale moja wycieczka odbyła się wieku temu. Byłam w drugiej liceum. Chcialabym zabrać tam rodzinę…

  Marta Kozian

  (21 listopada 2014 - 22:04)

  Wspaniałe zdjęcia i piękne miejsce 😉 Czekam z niecierpliwością na każdy post o podbojach małego Globtroterka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *