Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Waluty w Europie

Waluty w Europie

Każdy z nas miał chyba kiedyś problem, że nie był pewien jaką walutę powinien mieć jadąc na wakacje za granicę. Oczywiście w Unii Europejskiej jest łatwiej, bo w większości używa się po prostu euro, ale wiadomo i tu są wyjątki. A co jeśli kraj nie należy do Unii? To już gorzej. Waluty w Europie bywają skomplikowane.  My ostatnio głowiliśmy się jak nazywa się szwajcarski “grosz”. Dlatego idziemy Wam z pomocą i podamy jak na tacy w jakim kraju europejskim jaka waluta króluje. To lista walut używanych w Europie.

Gdzie płaci się w EURO?

Euro to waluta obowiązująca w większości krajów Unii Europejskiej. Zdecydowanie należy do kategorii najczęściej używanej waluty w Europie. Wprowadzono ją  w formie gotówkowej 1 stycznia 2002 roku. Od tego czasu wiele krajów przystąpiło do unii walutowej. Euro jest walutą Austrii, Belgii, Cypru, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Malty, Luksemburgu, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Włoch. Ostatnio również Chorwacja. Poza tym euro zapłacicie też w krajach nie będących w Unii tj. Watykan, Andora, Monako i San Marino. Euro obowiązuje również w Czarnogórze i Kosowie, choć kraje te nie należą do unii walutowej. 

Waluty w Europie inne niż euro

1 euro to 100 eurocentów. 

Monety euro mają wspólny kształt, wielkość i rewers. Awers natomiast w każdym kraju jest inny. To poszczególne kraje decydują co znajduje się na monecie – zwykle są to symbole danych krajów, zabytki, królów, postacie z historii czy zwierzęta żyjące na ich terytorium. I tak np. na monecie 1 euro możecie wypatrzyć Mozarta (euro austriackie), figurkę z epoki miedzi (euro cypryjskie, dwa łabędzie nad jeziorem (euro fińskie), drzewo wbudowane w sześciokąt – symbol dobrobytu i ojczyzny (euro francuskie), sowę jako symbol mądrości Ateny (euro greckie), wizerunek króla Filipa IV (euro hiszpańskie), Wilhelma (euro holenderskie), czy Henryka (euro luksemburskie), godło Irlandii, herb Litwy, Słowacji, San Marino i Portugalii, kobietę w stroju łotewskim, krzyż maltański, orła (euro niemieckie) czy człowieka witruwiańskiego – grafikę Leonadra da Vinci (euro włoskie). 1 euro watykańskie bite jest z różnymi symbolami, w zależności od obecnie panujące papieża. Najnowsze mają wizerunek Franciszka.

Pomimo różnego awersu, monety oczywiście obowiązują na terenie całej Unii. Banknoty euro są w każdym kraju takie same. Monety mogą się przydać do fajnej zabawy ? My podczas podróży dokładnie oglądamy monety, wyszukując tych z najmniejszych krajów Europy.

Ciekawostki o euro

Najłatwiej zapamiętać kraje, których waluty to korony. Mamy ich aż 5:

Czechy – korona czeska; 1 korona to 100 halerzy, natomiast nie ma w obiegu monet czy banknotów oznaczonych jako halerze. Najmniejszy nominał to 1 korona.

Dania – korona duńska, 1 korona to 100 ore. Najniższy nominał to 50 ore.

Islandia – korona islandzka; 1 korona to 100 aurar. Podobnie jak w Czechach, nie ma w obiegu aurarów. Najniższy nominał to 1 korona.

Norwegia – korona norweska, 1 korona to 100 ore – ore nie występuje już w obiegu.

Szwecja – korona szwedzka, 1 korona to 100 ore – ore zostało wycofane z obiegu.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje funt brytyjski, 1 funt to 100 pensów.

W Albanii walutą jest lek albański (1 lek = 100 quindarek, które są bardzo rzadko używane i praktycznie nie występują);

Na Białorusi i w Rosji zapłacimy rublem ( odpowiednio rublem białoruskim lub rosyjskim. 1  rubel to 100 kopiejek).

Lewa to waluta Bułgarii. 1 lewa to 100 stotinek.

W sąsiadującej z Chorwacją Bośni i Hercegownie obowiązuje marka zamienna. 1 marka to 100 feningów zamiennych.

Frankiem szwajcarskim posługuje się w Szwajcarii i Lichtensteinie. 1 frank to 100 centymów. W Szwajcarii spotkaliśmy się z uroczą monetą oznaczoną jako 1/2 franka ?

W Kazachstanie jest tenge (1 tenge = 100 tiyny), w Macedonii denar macedoński (1 denar = 100 deni), w Mołdawii i Rumunii lej (mołdawski i rumuński), który dzieli się na 100 banów.

W Serbii obowiązuje dinar serbski ( 1 dinar = 100 para), w Turcji lira turecka, na Ukrainie hrywna ( 1 hrywna = 100 kopiejek), a na Węgrzech forint. 

Jak widzicie waluty w Europie to skomplikowana sprawa ? Mamy nadzieję, że trochę pomogliśmy w planowaniu podróży i już wiadomo co należy włożyć do portfela  ?

2 odpowiedzi na “Waluty w Europie”

Możliwość komentowania została wyłączona.