Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Wakacje z psem na kempingu

Wakacje z psem na kempingu

Wiecie, że kempingi to kapitalne miejsca na wakacje z psem? Wiele ośrodków jest przyjaznych zwierzętom. Ale nim wyruszycie na wakacje, musicie odpowiednio przygotować się do podróży z kudłatym przyjacielem. Zobaczcie, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. 

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY CAMPINGI W EUROPIE NA FACEBOOKU 🙂

Podróże z psem po Europie

Jeśli jedziecie z psem na wakacje do państwa członkowskiego Unii musicie się zaznajomić z przepisami, które obowiązują na terenie całej UE. Przede wszystkim wymagane jest, by zwierzę posiadało paszport, było zachipowane oraz zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Warto, by pies posiadał ważne świadectwo odrobaczenia i odpchlenia, wykaz aktualnych szczepień (nie tylko wścieklizna) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia zwierzęcia.  

Jeśli macie psa należącego do ras niebezpiecznych, to sprawdźcie czy nie ma zakazu wwiezienia takiego psa na terytorium państwa do którego zmierzacie oraz państw tranzytowych na Waszej trasie. Np. we Francji istnieje zakaz przywozu czy tranzytu psów, których rodowód nie jest znany, a z budowy przypominają pitbula czy mastifa. Sprawdźcie też wymogi kempingu. Wiele z nich bowiem, w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, wprowadza zakazy przebywania na terenie ośrodków zwierząt uznawanych za rasy niebezpieczne. Część krajów wymaga np. ubezpieczenia psa, w niektórych są obostrzenia odnośnie wyprowadzania psa przez dzieci. Praktycznie wszędzie pies musi być prowadzany na smyczy, a w przypadku większych ras, również w kagańcu.

Dokładnych informacji o przewozie psów na terenie Europy znajdziecie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przewóz zwierząt autem, pociągiem i samolotem

Zwykle podróżujący, czworonożni kempingowicze przyjeżdżają na wakacje samochodami. Jeśli pies jest mały można go przewieźć w torbie, a jeśli duży –  to najwygodniej mu będzie w specjalnej klatce. Pies musi być zabezpieczony pasami lub siatką bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, by robić co pewien czas przerwy  tak, aby pies mógł wyjść na zewnątrz, załatwić się i napoić. Na rynku istnieją również firmy przewozowe dla zwierząt, które zawiozą Waszego psiaka gdzie chcecie.

Jeśli jedziecie z psem pociągiem lub autobusem, to zwierzę powinno być na smyczy i w kagańcu, albo znajdować się w torbie lub kontenerze dla zwierząt.  Zazwyczaj trzeba kupić dla psa dodatkowy bilet. Wszystko zależy od przewoźnika, dlatego radzimy się dokładnie upewnić w punkcie obsługi klienta co do możliwości i warunków transportu zwierzęcia.

Podróż samolotem jest już bardziej skomplikowana. Piska można przewozić na 3 sposoby w zależności od masy i wielkości. Zazwyczaj do 8 kg pies może podróżować w pojemniku na pokładzie samolotu. Większe zwierzę musi być umieszczone w luku bagażowym. Za przelot zwierzęcia oczywiście się płaci. Trzeba z psem przejść również odprawę, która zabiera trochę czasu, dlatego radzimy, by dotrzeć na lotnisko sporo przed odlotem. Zalecane jest nie dawać zwierzęciu kilka godzin przed wylotem jedzenia, a przed podróżą wyjść, by się załatwił. Jeśli pies jest bardzo zestresowany, lepiej wcześniej udać się do weterynarza, który może zalecić podanie środków uspokajających. Zwierzę powinno mieć przy sobie smycz oraz kaganiec. Pojemnik, w którym przewożone jest zwierzę w luku bagażowym musi spełniać wymogi określone przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego. Warto dokładnie sprawdzić które linie lotnicze pozwalają na przelot zwierzęcia oraz jakie dokumenty i wyposażenie jest wymagane. 

Pamiętajcie, że przejazd to dla psa duży stres, dlatego powinniście się nim dokładnie zająć i przygotować go do podróży. Jeśli czegoś nie dopatrzycie Wasz pupil może być nie wpuszczony do innego państwa.

Co zabrać ze sobą na wakacje z psem na kempingu?

Na kemping trzeba zabrać ze sobą miski dla psa, jedną na wodę, drugą na karmę. Obowiązkowo smycz i kaganiec. Jeśli pies ma swoją ulubioną karmę to radzimy zabrać ją ze sobą. Gdy sami mu coś przygotowujecie do jedzenia, powinniście go zacząć szybciej przyzwyczajać do takiej formy jedzenia jaką  będziecie stosować na miejscu. Przyda się też ulubiona zabawka psa, by umiliła mu wakacje. Nie zapomnijcie woreczków na psie kupy. Niezależnie od przepisów, nie zostawiajcie brudu po swoich pupilach.

Kempingi przyjazne psom

Na większości kempingów zwierzęta są mile widziane. Zawsze jednak przed przyjazdem upewnijcie się czy kemping wyraża zgodę na pobyt zwierzęcia na swoim terenie i w wybranym zakwaterowaniu. Niektóre kempingi zaś stworzyły dla czworonogów prawdziwy psi raj (kliknijcie na nazwę kempingu, by przeczytać o nim więcej) np.:

  • plaże dla psów – na większości kempingów położonych przy plaży, wyznaczone są odcinki dla czworonogów np. na campingu Zaton, Strasko czy Adria
  • baseny (!) tylko dla czworonogów np. camping Sanguli Salou w Hiszpanii czy Union Lido
  • miejsce do biegania z torem i przeszkodami np. Barricata
  • i hicior! lody dla psów – camping Rosapineta we Włoszech

Wakacje z psem to fajna sprawa. Na koniec życzymy wszystkim podróżnikom, dwu i cztero nożnym udanej i bezpiecznej podróży!

4 odpowiedzi na “Wakacje z psem na kempingu”

super wskazówki i porady 😉 W tym roku planujemy pojechać na kemping właśnie z naszym Reksiem, więc już nie możemy się doczekać 😉

wakacje z psem są super. Reksio będzie zachwycony! P.S. Świetne imię tak przy okazji 😉

Pies na kempingu to radość dla właścicieli i utrapienie dla pozostałych kempingowiczów. Miłośnicy i przyjaciele psów są najczęściej wrogami ludzi, potrzeby swojego pupila stawiają ponad potrzeby innych ludzi (i ponad zdrowy rozsądek). Gdy przyjeżdżamy na kemping, to przede wszystkim sprawdzamy i wypatrujemy, gdzie NIE ma psów.

My byliśmy na ponad 200 kempingach i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z psami czy ich właścicielami, choć sami zwierząt nie mamy. Na kempingach psy obowiązkowo są trzymane na smyczy, mają wydzielone plaże czy place zabaw. Ochrona pilnuje czy zasady są przestrzegane.

Możliwość komentowania została wyłączona.