W dwa lata dookoła świata – książka dla dzieci i nastolatków

“W dwa lata dookoła świata” to tytuł świetnej książki dla nastolatków, która zainteresuje również młodsze dzieci i ich rodziców. Dlatego warto ją wybrać jako lekturę na wieczór przy kocyku i herbacie 😉  Na pewno nie będziecie się nudzić czytając kolejne kartki. Zobaczcie w jaką przygodę Was porwie!

“W dwa lata dookoła świata” – o czym jest książka?

Chmury odbijały się w kałuży, gdy pewnego ranka 1926 roku Jerzy Jeliński szedł do pracy i… bujał w obłokach. „Eh, marzy mi się przygoda! Wyruszyłbym w nieznane… motocyklem albo jeszcze lepiej automobilem” – rozmyślał i omal nie wszedł na słup, na którym widniało ogłoszenie: „Wybieram się w podróż naokoło świata. Poszukuję jako towarzyszy dzielnych sportowców”.  

Tak zaczyna się wielka przygoda, która wydarzyła się naprawdę ponad 90 lat temu! To historia Jerzego Jelińskiego, polskiego podróżnika i harcerza, który w 1926 roku zorganizował wyprawę samochodem dookoła świata.  W podróży towarzyszyli mu Eugeniusz Smosarski, Bruno Bredschneider i Jan Ława. W wyniku różnych wydarzeń i zbiegów okoliczności po drodze wykruszali się podróżnicy, a do celu dotarł sam Jerzy Jeliński. Cała podróż trwała ponad 2 lata, a odbywała się specjalnie przerobionym Fordem T, a następnie amerykańskim Buickiem. Na ówczesne czasy był to nie lada wyczyn, o którym rozpisywały się gazety na całym świecie, a jej bohaterowie zapraszani byli na spotkania z królami, prezydentami krajów, politykami i ważnymi osobistościami. 

w dwa lata dookoła świata

Książka “W dwa lata dookoła świata” w fantastyczny sposób opowiada o całej wyprawie! Dzięki niej będziecie mogli poznać prawdziwą i niezwykłą historię, cofając się w czasie o blisko 100 lat. Książka ma 200 stron, ale czyta się ją bardzo szybko. Ma dużą czcionkę, a tekst podzielony jest na krótkie rozdziały. Szczególnie po tą opowieść powinni siegnąć harcerze, gdyż wyprawa dzielnych, polskich harcerzy z XX wieku może ich mocno zainspirować. Książka porusza również tematy niepodległościowe, które w świetny i przystępny sposób tłumaczy czytelnikowi to zagadnienie.

Autorami książki są Dorota i Dariusz Grochal. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to pierwsza książka Dariusza Grochala, który jest autorem serii  “Klub małego patrioty”. Książki te przedstawiają sylwetki polskich wynalazców, odkrywców, naukowców.  Grochal jest również autorem ilustracji, które użyte są w książce o wyprawie dookoła świata. Książkę wydało krakowskie Wydawnictwo Skrzat, które specjalizuje się w książkach dla dzieci i młodzieży. Globtroterek ma ogromną przyjemność być patronem medialnym tej publikacji 🙂 

“W dwa lata dookoła świata” – czy spodoba się dzieciom?

Co sądzą o książce młodzi czytelnicy? O opinię dotyczącą książki zapytaliśmy u źródła 😉 Oto co powiedział Michał (lat 9) po lekturze “W dwa lata dookoła świata”:

” Podróż samochodem dookoła świata nawet teraz wydaje się kosmicznym pomysłem. A przecież mamy nawigacje, google mapy, klimatyzację w aucie i telefon z internetem. 100 lat temu taka podróż to musiała być hardcorowa! Zobaczcie na prędkość auta! Max. 65 kilometrów na godzinę. Do tego nie było super szybkich autostrad. Korzystali z map i kompasów. Bohaterowie książki byli mega odważni i cierpliwi 😉  W książce najbardziej podobały mi się historie z Afryki i rysunki. W książce przeczytałem też o różnych postaciach z historii – niektóre znam ze szkoły np. Marszałka Piłsudskiego, a o innych nigdy wcześniej nie słyszałem. Fajną mieli przygodę! Sam bym chciał kiedyś objechać świat samochodem. Tylko takim nowoczesnym ;)”

Jeśli więc szukacie fajnej książki dla młodzieży, zawierającą sporą dawkę historii podaną w fajnej i przyjaznej formie, to “W dwa lata dookoła świata” będzie idealna 🙂

Post Author: Ola

4 thoughts on “W dwa lata dookoła świata – książka dla dzieci i nastolatków

  anna

  (5 marca 2019 - 07:49)

  Ooo to coś dla naszej rodzinki. Będziemy musieli kopić tą książkę naszemu Dawidowi 🙂

   Ola

   (5 marca 2019 - 16:40)

   Polecamy! Wciągająca książka 🙂

  anonimowa rodzinka

  (6 marca 2019 - 08:11)

  my też czytaliśmy i polecamy 🙂 Bardzo wciąga, każdego 😉

   Ola

   (6 marca 2019 - 18:44)

   @anonimowa rodzinka, dzięki za komentarz 🙂 Fajnie, że Wam się podobała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *