10 rzeczy do zrobienia w rzymie

TOP 10 Rzymu – największe atrakcje

Rzym to wspaniałe miasto, które też fajnie się je zwiedza! Jeśli chce się je poznać dokładnie to trzeba poświęcić minimum tydzień. Ale jeśli nie macie tyle czasu to zobaczcie TOP 10 Rzymu. To miejsca, które są symbolami miasta i koniecznie trzeba je zobaczyć!

Rzym atrakcje

Poniżej przedstawiamy miejsca, których nie można nie zwiedzić w Rzymie 🙂 

Koloseum w Rzymie

Amfiteatr wybudowany ponad 2000 lat temu. To jeden z cudów świata. Jego wielkość robi wrażenie! W czasach swojej świetności 50 tysięcy osób oglądało w nim walki gladiatorów, igrzyska, a także męczeńskie śmierci pierwszych chrześcijan. Dzisiaj można go zwiedzać i warto to zrobić. Podróż w czasie gwarantowana.  By zwiedzić Koloseum trzeba kupić bilety. Normalny kosztuje 12,00€, ulgowy (osoby od 18 do 25 lat) 7,50 €, a osoby do 18 roku życia mają darmowe wejście. 

koloseum

 

Fontanna Di Trevi

To najbardziej znana fontanna w Rzymie. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. Fontanna została gruntownie odnowiona trzy lata temu i zachwyca miliony turystów rocznie. Przesąd mówi, by do fontanny wrzucić monety. Ich ilość jest ściśle określona – jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie przynieść romans, a trzy zwiastują  ślub. To ile wrzucacie? 😀 Musicie wiedzieć, że rocznie z fontanny wyławiane są … setki tysięcy euro! Całość przekazywana jest na cele dobroczynne.

di trevi

 

Forum Romanum

Jest najstarszym placem miejskim w Rzymie, gdzie odbywały się najważniejsze uroczystości miejskie. Jest to wielki teren, gdzie zostały zachowane zabytki z minionych czasów – świątynie i pomniki. Bilety kupuje się przy kasie biletowej. Bilet normalny kosztuje 12 EUR, a ulgowy 7 EUR (osoby 18-24 lat.). Osoby do 17 lat oraz po 65 latach mają darmowe wejście .

forum romanum

 

Bazylika św. Piotra w Watykanie

Jest to ogromna budowla, od której bije przepych i piękno. W środku jest kilka kaplic i ołtarzy, a największą uwagę przykuwa wielki baldachim, który ma 29 metrów wysokości 🙂  Zwiedzanie bazyliki najlepiej zacząć z rana, kiedy nie ma tłumów turystów. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale jeśli chcecie wejść na taras widokowy na kopule trzeba kupić już bilet, który kosztuje około 6/8 euro w zależności czy chcecie się dostać na szczyt schodami czy windą i schodami. Łącznie do pokonania jest  551 schodów, a jeśli wybierzecie opcję z windą, to zostanie Wam ich tylko (!) 300.
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Muzea Watykańskie

W  muzeach podziwiać można bezcenne dzieła sztuki zgromadzone przez papieży oraz cudowne wnętrza.  To jedne z najbogatszych muzeów na świecie, do których przyjeżdżają turyści z najdalszych zakątków globu. Kupując bilety do muzeum polecamy rozważyć opcję łączoną ze zwiedzaniem Kaplicy Sykstyńskiej (o której piszemy w kolejnym punkcie). Bilet normalny kosztuje 17 EUR, a ulgowy 8 EUR (osoby 18-24 lat.). Osoby do 17 lat mają darmowe wejście.

Kaplica Sykstyńska

Została wybudowana w XV wieku, z inicjatywy papieża Sykstusa IV. Pełniła funkcję prywatnej kaplicy papieża, teraz dostępna dla turystów do podziwiania.  Z czym Wam się kojarzy Kaplica Sykstyńska? Freski, freski i jeszcze raz freski. To dla nich ciągną tu tłumy. Nie bez powodu, bo malowidła są przepiękne. Tworzył je oczywiście Michał Anioł, ale również Botticelli, Perugino i Rossellini. Kto z Was nie widział malowidła “Stworzenie Świata” ? No każdy…ale teraz będziecie mogli zobaczyć je na żywo i to jest super. W tej świątyni odbywa się również konklawe (wybór nowego papieża). Kaplicę Sykstyńską można zwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli chodzi o nocne zwiedzanie, wcześniej trzeba kupić bilet przez internet. 

kaplica sykstyńska

Panteon

To kolejna starożytna budowla, która zachwyca od 2000 lat. Okrągła świątynia znajduje się na Piazza della Rotonda. Koniecznie wejdźcie do środka! Świątynia ma ogromną kopułę, na środku której znajduje się oculus czyli otwór o średnicy blisko 8 metrów, który wpuszcza światło dzienne do środka. To wpadające do środka światło słoneczne oraz majaczące w oddali cienie są największą atrakcją tego budynku. W świątyni pochowani są królowie Włoch oraz wybitni artyści.  Panteon z zewnątrz, dzięki wielkim kolumnom przy wejściu, również prezentuje się okazale. Na pewno Wam się tu spodoba 🙂 Wejście do Panteonu jest bezpłatne.

Panteon

Zamek i Most Świętego Anioła

Zamek św. Anioła to kolejna starożytna budowla. To dawne mauzoleum cesarskie, do którego prowadzi Most św. Anioła na rzece Tybr. Przez wieki budowla zmieniała swoje przeznaczenie. Była m.in. więzieniem, twierdzą czy siedzibą papieża. Zamek połączony jest korytarzem z Watykanem. Obecnie mieści się tu muzeum broni. Zwiedzając budowlę można wejść na taras widokowy i zobaczyć wspaniałą panoramę Rzymu. Ceny biletów to 14 euro dorośli, 7 euro osoby między 18 a 25 rokiem życia, a wejście za darmo mają osoby do 18 lat.

Zamek i Most Świętego Anioła

Usta Prawdy  

Usta Prawdy to nie miejsce dla kłamczuchów 😉  Ten okrągły medalion z marmuru znajdziecie w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Dawniej wierzono, że jeśli ktoś kto wsadzi rękę w usta i kłamie, te zamkną się odrywając paluchy…Warto się przetestować w tym rzymskim wykrywaczu kłamstw 😀

 

Schody Hiszpańskie

Są to słynne schody, na których odbywają się między innymi pokazy mody. Jeśli chcecie się przez chwilę poczuć jak topowi modele i modelki to podreptajcie nimi w dół i w górę. Schody są jednymi z największych i najdłuższych w Europie, więc można się zmęczyć 😉  Prowadzą one z Placu Hiszpańskiego do kościoła Trinita dei Monti. Wybudowano je w XVIII wieku, a gruntownie odnowiono kilka lat temu. Od tego czasu obowiązuje tu zakaz biwakowania, czyli nie można na schodach siadać, a tym bardziej jeść i pić. Przed schodami znajduje się niewielka fontanna w kształcie łodzi. 

schody hiszpańskie

 

Jeśli podróżujecie z dziećmi to zobaczcie nasz pomysł na fajne, rodzinne zwiedzanie Rzymu śladami ciekawostek o Wiecznym Mieście. Zobacz:

Ciekawostki o Rzymie czyli pomysł na zwiedzanie Rzymu z dziećmi

Post Author: Ola

6 thoughts on “TOP 10 Rzymu – największe atrakcje

  Ania

  (10 czerwca 2019 - 06:50)

  super post 🙂 Rzym jest cudowny!

  FUKO

  (11 czerwca 2019 - 12:13)

  Długa i interesująca relacja. W dodatku bardzo ciekawe zdjęcia. Gratulujemy i pozdrawiamy!

  anonim

  (12 czerwca 2019 - 09:08)

  Koloseum i Muzeum w Watykanie – trzeba zobaczyć, robi ogromne wrażenie! 🙂

  Aneta

  (12 czerwca 2019 - 17:02)

  Kocham to miasto. To moje miejsce na świecie.

   Ola

   (13 czerwca 2019 - 08:28)

   My też 🙂 Chociaż u nas dzielimy miłość do Rzymu z miłością do Barcelony 😀 Pozdrawiamy!

  Karolina

  (4 września 2021 - 09:49)

  Rzym to moje miasto młodości. Mieszkałam tam i żyłam tym wszystkim. Teraz wracam na wakacje i zawsze się zachwycam nim jak za pierwszym razem ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *