Szukamy kolorów w Keukenhof

 Dziś zabieramy Was do jednego z najpiękniejszych ogrodów w Europie, który znajduje się w połowie drogi pomiędzy Hagą a Amsterdamem, w niewielkiej miejscowości Lisse. Keukenhof, bo o nim mowa otwarty jest tylko dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja. To idealne miejsce na spędzenie majówki. Miejsce polecam rodzinom z dziećmi w każdym wieku.
Co roku zasadza się w ogrodzie siedem milionów cebulek – głównie tulipanów, ale także żonkili, hiacyntów i narcyzów. Kwiaty sadzi się zgodnie z ustaloną wcześniej kompozycją na którą składa się układ rabat, kolorów i odmian. Dodatkowo rośliny sadzone są zgodnie z terminami kwitnienia. Gdy jedne odmiany przekwitają, na ich miejsce wyrastają kolejne. Dzięki temu przez dwa miesiące cały
ogród jest pełen kwiatów i kolorów. Spacerując alejkami wzdłuż kanałów aż trudno uwierzyć, że istnieje tyle odmian tulipanów!

Niezwykła feria barw rosnących tutaj kwiatów idealnie nadaje się do poznania odcieni i kolorów, nie tylko tych podstawowych. Globtroterek dzielnie spacerował alejkami w poszukiwaniu wszystkich barw z poniższej kartki. Udało nam się odnaleźć wszystkie 🙂 W nagrodę zakupiliśmy kilkanaście cebulek
tulipanów. Zasadzone w ogródku Babci co roku na wiosnę cieszą nasze oko 😉

Historia Keukenhof sięga XV wieku, kiedy teren należał do księżnej Jakoby z Bawarii. Nazwa Keukenhof oznacza ogród kuchenny i właśnie tym był dla księżnej, która prowadziła tu polowania i zbierała zioła do zamkowej kuchni.

Keukenhof jako atrakcja turystyczna istnieje zaledwie od 1949 roku, kiedy odbyła się tu pierwsza, nowatorska wystawa kwiatów zorganizowana dla holenderskich producentów cebulek kwiatowych. Wystawa cieszyła się takim powodzeniem, że dziś w Keukenhof  jest ponad 100 wystawców, a sam park liczy ponad 32 ha.

Do atrakcji ogrodu należy zaliczyć stary wiatrak z którego balkonów rozciąga się fantastyczny widok na morze kwiatów. Fantastyczna jest również kładka na jeziorze, która składa się z okrągłych platform, które powodują, że spacerujący ludzie wyglądają jakby poruszali się na pływających okręgach.

Na terenie ogrodu znajdują się również pawilony służące wystawom kwiatów ciętych, doniczkowych czy też aranżacji kwitowych i trendów we florystyce.

Co roku pod patronatem Keukenhof odbywa się parada kwiatowa – Bloemencorso, o której napiszemy więcej na facebookowym profilu Globtroterka. Szczegóły, daty otwarcia i cennik znajdziecie na oficjalnej stronie www.keukenhof.nl

Post Author: Ola

2 thoughts on “Szukamy kolorów w Keukenhof

  Ewa

  (12 lutego 2019 - 11:06)

  jak tam cudownie! Orientujecie się czy są też takie miejsca w Polsce? 🙂

   Ola

   (13 lutego 2019 - 23:48)

   Nie kojarzymy podobnego ogrodu w Polsce, ale warto wybrać się wiosną np. do warszawskich Łazienek czy Pałacu w Wilanowie, które też toną w tulipanach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *