Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Sprzęt fotograficzny na wakacje

Sprzęt fotograficzny na wakacje – check lista

Często pytacie nas o aparat, którym robimy zdjęcia z podróży. Dlatego postanowiliśmy w jednym wpisie zawrzeć wszystkie informacje odnośnie tony sprzętu, który ze sobą targamy po Europie. Postanowiliśmy pokazać Wam naszą aparatową check-listę, bez sprawdzenia której nie ruszamy się na wyjazd.

Body i obiektywy

Body naszego aparatu to Nikon D7200. To już dość leciwy model lustrzanki cyfrowej dla tych bardziej zaawansowanych, ale nam ewidentnie podpasował. Do body mamy 3 różne obiektywy. Najcześciej używamy zmiennoogniskowego Nikkora 18-300, gdyż ten model jest dla nas najbardziej elastyczny do robienia zdjęć w czasie zwiedzania. Dla niewtajemniczonych zdradzimy, że zmiennoogniskowy to obiektyw, którym możemy zoomować fotografowane obiekty. Dwa pozostałe obiektywy wyciągamy z plecaka rzadziej – to tzw. stałki czyli obiektywy stałoogniskowe, które wykorzystujemy w fotografii portretowej, gdyż idealnie rozmywają tło i świetnie sobie radzą w ciemniejszych sceneriach. To o czym warto wiedzieć to niezaprzeczalny fakt, że zestaw body+obiektyw+akumulator waży ponad kilogram, więc nawet jeśli nie wyjdą ładne fotki, to można poćwiczyć dźwiganie ciężarów.

Lampa błyskowa i sprzęt oświetleniowy

Lampę błyskową używamy zwykle w czasie fotografowania domków i namiotów na kempingach, gdzie musimy wspomóc się sztucznym światłem, by pokazać detale wyposażenia. Sama lampa to jednak nie wszystko. W naszym “plecaku pełnym sprzętu” znajdują się również dyfuzory i softboxy, które pozwalają rozproszyć światło lampy. W tym miejscu musimy również wspomnieć o blendach fotograficznych, które zajmują po złożeniu mało miejsca, a które często wykorzystujemy w fotografii zewnętrznej. Blenda to nic innego jak materiał, który odbija światło, naturalnie doświetlając zacienione obiekty czy osoby. Blendy często możecie zaobserwować w czasie nagrywania materiałów przez ekipy telewizyjne czy w czasie robienia zdjęć. Efekty używania blendy są widoczne gołym okiem, bo świetnie doświetlają fotografowane osoby. Minus jest taki, że potrzebna jest Wam osoba, która blendę potrzyma i umiejętnie pokieruje odbitym światłem.

Statywy

Kolejna pozycja na naszej check liście należy do statywów. Zrobienie nieruszonego zdjęcia, szczególnie w czasie długiego czasu otwarcia migawki bez wspomagania się statywem praktycznie nie ma szans powodzenia. Statyw więc towarzyszy naszym podróżom jako wierny kompan i wykorzystywany jest przy różnych okazjach. Mamy trójnogi, wysoki statyw oraz mały, giętki statyw mini, który uratował nam niejedno zdjęcie. Mamy też statywy do lamp błyskowych.

Filtry na obiektywy

Kolejną sporą ilościową pozycję na naszej liście zajmują filtry na obiektywy. Pomijając wszelkiego rodzaju filtry polaryzacyjne, połówkowe czy podczerwone pozwalające na uzyskanie ciekawych efektów na fotografii, to przede wszystkim musicie zaopatrzyć się w filtry ochronne Waszych obiektywów, które zadbają o to, że żadne rysy, drobinki piasku i inne uszkodzenia mechaniczne nie zniszczą Waszych szkieł. To rzecz na której nie warto oszczędzać – lepiej wymienić zniszczony filtr za kilkadziesiąt złotych niż obiektyw za kilka tysięcy.

Przy filtrach warto też wiedzieć, że są specjalne uchwyty na dekielki, które zabezpieczają obiektywy. Zwykle dekielki chowa się po kieszeniach, wrzuca do torby czy plecaka, a potem przetrząsa wszystko w poszukiwaniu zaginionego, czarnego krążka. Uchwyt na dekielki montuje się np. na pasku aparatu lub torby i jest to super rozwiązanie dla zapominalskich!

Akumulatory i ładowarki

Kolejną ważną pozycję zajmują akumulatory do aparatu i lamp oraz ładowarki. Zarówno do aparatu jak i do lamp mamy po dwie ładowarki oraz dwa komplety baterii. Zwykle nie ruszamy na zwiedzanie bez naładowanego akumulatora aparatu i dodatkowego w kieszeni. Czasem jednak nawet jeden zapasowy może nie wystarczyć. W czasie naszej obecnej podróży po Europie, już na pierwszym kempingu zepsuł się nam akumulator do Nikona. Próbowaliśmy znaleźć oryginał lub zamiennik w chorwackich sklepach ze sprzętem elektronicznym, ale bez rezultatu. Wtedy z pomocą przyszedł namswiatbaterii.pl, który zgodził się przesłać nam akumulatory i ładowarkę na wskazany przez nas kemping w Chorwacji. Operacja wysyłki przesyłki z Polski do Chorwacji była o tyle skomplikowana, że kemping zmieniamy co 3-4 dni, a kolejny oddalony jest od poprzedniego o 200 – 300 kilometrów. Na szczęście rzutem na taśmę przesyłka dostarła w ostatni dzień naszego pobytu na Istrii. Uff ? Dzięki temu mamy teraz zapas akumulatorów Green Cell oraz ładowarki do nich. Jeśli szukacie dobrych zamienników, to my te testujemy non stop i sprawdzają się świetnie. Podrzucamy link do baterii do aparatów: https://swiatbaterii.pl/64-baterie-do-aparatow a tu do ładowarek:https://swiatbaterii.pl/101-ladowarki-do-aparatow-fotograficznych

Karty pamięci i dyski przenośne

Karty pamięci zapełniamy z prędkością światła, dlatego mamy dwa komplety po dwie 64 GB. Nasze body ma sloty na dwie karty pamięci, więc zawsze drugi komplet mamy w pogotowiu. Pomijając kwestię zapełnienia kart nowymi zdjęciami, zawsze bierzemy pod uwagę, że któraś z kart może się uszkodzić. Wszystkie zdjęcia regularnie zgrywamy na dwa dyski zewnętrzne – jeden to nasz dysk roboczy, drugi to kopia zapasowa.

Akcesoria drobne, kable i czyścidełka

Każdy z naszych obiektywów ma osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegają refleksom w czasie robienia zdjęć w pełnym słońcu. Sporo mamy też wszelkiego rodzaju ściereczek do obiektywów, bibułek optycznych, gruszek, mazaków i płynów do czyszczenia. Nic nas nie irytuje bardziej niż zapaćkany obiektyw. Polecamy Wam też rozważenie zakupu wygodneg paska na szyję, bo wbijający się w szyję cienki pasek może uprzykszyć najpiękniejsze plenery. A to wszystko co opisaliśmy plus jeszcze wszelkiego rodzaju kabelki do aparatu, lamp, dysków przewozimy w specjalnych, fotograficznych plecakach przygotowanych do transportu sprzętu.

Fotograf

To co warto wiedzieć po przeczytaniu tej check listy, to fakt, że nawet najlepszy sprzęt, najbardziej wypasiony, skalibrowany obiektyw, blendy, lampy i dyfuzory nie zastąpią dobrego fotografa! Nim przystąpicie do zakupu sprzętu i sprobujecie swoich sił jako fotografowie koniecznie poczytajcie trochę na temat kadrowania, kompozycji, planów czy zasad umieszczania obiektów na zdjęciach. Z tą wiedzą zrobicie świetne zdjęcia nawet prostym aparatem czy telefonem, ale bez niej najlepszy sprzęt na świecie nie zapewni Wam dobrego kadru. I jeszcze jedno. Jeśli dotychczas nie zgłębialiście tajników fotografii to zróbcie to razem z dzieckiem. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym starzy będą mieć fajne zdjęcia na starość.

W odpowiedzi na “Sprzęt fotograficzny na wakacje – check lista”

Możliwość komentowania została wyłączona.