Praga. Co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje miasta.

Praga. Co warto zobaczyć?

Stolica naszych południowych sąsiadów przyciąga tłumy turystów. Najważniejsze zabytki miasta oddalone są od siebie o odległości, które śmiało pokonacie pieszo, spacerując po praskich, brukowanych uliczkach. Jak dorzucicie do tego knedliczki, krecika i piękne widoki, to macie gotowy przepis na fajnie spędzony czas. Praga świetnie nadaje się na rodzinne zwiedzanie.

Najważniejsze zabytki w Pradze

Praga, jak każde miasto z długą historią, ma sporo zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Fajnie poświęcić na pobyt w mieście kilka dni. Jednak nie zawsze człowiek dysponuje taką ilością czasu lub entuzjazmem członków rodziny, którzy ochoczo przystają na zaglądanie w każdy praski zakamarek  😉 Dlatego my podpowiemy Wam miejsca, których nie można w Pradze ominąć. Takie typowe “must see”.  Idealne na spacer i do rodzinnego albumu.

Praga o świcie

Nim pokażemy Wam najważniejsze zabytki Pragi, musimy zdradzić, dlaczego na zdjęciach i filmie nie będzie ludzi.  Praga bowiem  jest miejscem zmasowanego ataku turystów.  Przejście Mostem Karola “w godzinach szczytu” graniczy z cudem i na pewno nie należy do najprzyjemniejszych spacerów. Nie można skupić się na podziwianiu widoków, bo trzeba patrzeć pod nogi i unikać wpadania na innych zwiedzających. Umyka wtedy wiele szczegółów, a jedyną rzeczą jaką się pamięta to buty mijanych zwiedzających.  Dlatego postanowiliśmy zwiedzić miasto po naszemu. Nastawiliśmy budzik na 5 rano. Gdy zadzwonił chcieliśmy wyrzucić go przez okno, przewrócić się na drugi bok i dalej smacznie spać. Na szczęście tego nie zrobiliśmy. Gdy ruszyliśmy do centrum doceniliśmy zwiedzanie miasta o wschodzie słońca. Mieliśmy centrum całe dla siebie! Zresztą zobaczcie sami 🙂

Co trzeba zobaczyć w Pradze:

 • Hradczany. Królewska dzielnica górująca nad miastem. Hradczany wznoszą się majestatycznie nad Wełtawą, prezentując się doskonale zarówno w dzień jak i w nocy. Na cały kompleks zamkowy składa się sporo budowli, a do najważniejszych zalicza się Zamek Królewski, zwany Praskim. To dawna siedziba królów czeskich. Pierwsze budowle powstały w tym miejscu w IX wieku. Przez setki lat gród trawiły pożary i wojny. Za każdym razem go odbudowywano, wprowadzając kolejne ulepszenia i rozbudowując całą posiadłość. Od 1918 roku zamek jest siedzibą prezydenta kraju. Na terenie Hradczan znajduje się również Archikatedra św. Wita. To główny kościół Pragi, największy w całym kraju i siedziba czeskiego prymasa. Kościół przez wieku był świadkiem królewskich koronacji, ślubów i pogrzebów.  Przy murach Zamku biegnie też Złota Uliczka. Miejskie legendy głoszą, że mieszkali tu alchemicy, wyrabiający złoto. Wzdłuż ulicy ciągną się malutkie, kolorowe domki. Przy Zamku wartę honorową pełnią gwardziści. Codziennie w samo południe odbywa się uroczysta zmiana warty. Na Hradczany możecie dojechać metrem na stację Malostranska lub tramwajem linii 22 (Prazsky Hrad)

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

 • Most Karola. To zdecydowanie najczęściej fotografowany most w całych Czechach. I niestety najmocniej oblegany przez turystów. Sama budowla ma ponad 500 m długości i prawie 10 m szerokości. Most do połowy XVIII wieku był jedyną praską przeprawą przez Wełtawę. Na balustradach mostu ustawiono posagi świętych. Dawniej po moście jeździły  tramwaje i samochody, obecnie wyłączony jest z ruchu kołowego. Na krańcach mostu znajdują się wieże – po wschodniej stronie jedna, a po zachodniej dwie. Najbliższą stacją metra jest przystanek Staromestska. Tramwaje w pobliżu to 17 i 18, przystanek Karlovy lazne.

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

 

praga co warto zobaczyć

 • Rynek Staromiejski. To główny plac i serce Pragi. Ogromny plac otaczają kolorowe kamienice. Całość wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Dawniej mieścił się tutaj największy plac targowy. Obecnie to tętniące życiem miejsce spotkań, pełne restauracji, barów i lodziarni. Nad Rynkiem góruje Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem. Szczególnie charakterystyczne są 80 metrowe wieże kościoła, zakończone ostrymi hełmami, które zdobią wiele widokówek z Pragi. Gdy zobaczycie tłum turystów gapiących się w ścianę Ratusza, to znaczy że dotarliście do jednej z największych atrakcji Rynku.  To zegar astronomiczny, który powstał w średniowieczu. Warto zobaczyć pokaz zegarowych figurek, zawsze o pełnej godzinie. Najbliżej do Rynku macie ze stacji metra Namesti Republiky. 

praga co warto zobaczyć

 • Uliczki Starego Miasta i uliczki na Hradczanach. Odległość od Hradczan, przez Most Karola aż na Rynek wynosi około 2,5 kilometra. Trasa biegnie malowniczymi uliczkami. Gorąco zachęcamy, żebyście zaglądali we wszystkie zakątki mijane po drodze. Na pewno Was zachwycą! Odkryjecie urocze zaułki, rzeźby czy finezyjne… klamki i kołatki, których w Pradze nie brakuje.

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

praga co warto zobaczyć

 • Rejs po Wełtawie. Wzdłuż rzeki znajdują się przystanie dla statków wycieczkowych i mniejszych łódek. Polecamy Wam rejs po Wełtawie, bo Praga widziana z poziomu rzeki wygląda zupełnie inaczej. Nie mówiąc o Moście Karola widzianym od spodu 😉 

Zobaczcie nasz spacer o 5 rano po pustej Pradze 🙂

Metro w Pradze – mapa metra i ceny biletów 2018

Komunikacja w Pradze jest zintegrowana, co oznacza, że bilety ważne są w metrze, autobusach i tramwajach. Bilety są czasowe. Od momentu skasowania, do czasu utraty ważności biletu możecie dowolnie się przesiadać i korzystać ze wszystkich rodzajów środków transportu. Należy pamiętać tylko o tym, żeby bilet skasować przed pierwszą podróżą. O ile jest to naturalne w przypadku autobusu czy tramwaju, to w przypadku metra kasowniki znajdują się na górnych poziomach stacji metra, przed wejściem na perony.

Rodzaje i ceny biletów:

 • dzieci do lat 6 jeżdżą za darmo
 • za dzieci, które powinny mieć wykupiony bilet uznaje się ludzików w wieku 6 – 15 lat 🙂 Starsza młodzież to już wg praskiego cennika dorośli
 • bilet 30 minutowy – 12 koron (dzieci); 24 korony (dorośli)
 • bilet 90 minutowy – 16 koron (dzieci); 32 korony (dorośli)
 • bilet 1 dniowy  – 110 koron (dzieci); 55 koron (dorośli)

Metro w Pradze to świetny środek komunikacji. Kursuje co kilka minut, jest czyste, szybkie i bezpieczne. Są trzy linie A (zielona), B (żółta) i C (czerwona).  

Mapa metra ze strony www.ropid.cz

Tanie noclegi w Pradze

Musimy Wam powiedzieć o dwóch świetnych kempingach zlokalizowanych na obrzeżach Pragi. Pierwszy z nich to Praha Klanovice, a drugi to Sohol Praha. Na obu możecie zarezerwować sobie nocleg w ogrzewanym i klimatyzowanym domku wakacyjnym, z pełni wyposażoną kuchnią, łazienką i toaletą lub wynająć parcelę pod kampera czy namiot.  Na  kempingach są baseny, animacje, place zabaw i restauracje.  Campingi są położone na obrzeżach Pragi, przy przystankach komunikacji miejskiej, dzięki której szybko dotrzecie do centrum miasta. Zobaczcie nasze recenzje obu kempingów:

Camping Praha Klanovice. Opinie, atrakcje, dojazd do Pragi.

Camping Sokol Praha. Opinie, atrakcje, dojazd do Pragi.

Życzymy Wam udanego pobytu w Pradze 🙂

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Post Author: Ola

1 thought on “Praga. Co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje miasta.

  Daniel

  (21 maja 2018 - 12:22)

  A jakie są aktualne ceny w knajpach, obiadów? Orientacyjnie w lokalnej restauracji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *