Pompeje – co warto zobaczyć

Starożytne miasto, pogrzebane na wieki przez wybuch Wezuwiusza , wywarło na nas ogromne wrażenie. 24 sierpnia 79 roku  erupcja wulkanu przykryła miasto grubą warstwą popiołu, grzebiąc mieszkańców, którym nie udało się uciec przed żywiołem.

Pompeje

Pompeje zwiedzanie

Miasto było ukryte przed światem przez blisko 1500 lat, a popiół świetnie zakonserwował budynki użyteczności publicznej i prywatne domy.

Pompeje zwiedzanie
Pompeje zabytki

Pompeje miasto

Tutaj przenieśliśmy się do świata starożytnego cesarstwa rzymskiego, spacerowaliśmy po ulicach i odpoczywaliśmy w domach, które powstały blisko 2000 lat temu. Dzięki zachowaniu się miasta w tak dobrym stanie, można naocznie przekonać się o możliwościach i umiejętnościach budowniczych z początku naszej ery.

Pompeje Włochy
Pompeje miasto

Pierwsze podejrzenia o zasypanych Pompejach pojawiły się pod koniec XVI wieku, ale systematyczne prace archeologiczne rozpoczęto dopiero w XIX wieku.

Pompeje ruiny
Pompeje Włochy
Pompeje filary
Pompeje ruiny miasta
Pompeje Włochy
Pompeje miasteczko

Muzeum Narodowym w Neapolu

W Pompejach mogliśmy podziwiać rzeźby pozostawione na terenie wykopalisk, ale znaczna część wydobytych eksponatów znajduje się w Muzeum Narodowym w Neapolu.

Muzeum Narodowym w Neapolu
Malowidła ścienne oraz mozaiki zachowały się w bardzo dobrym stanie i wprawiają w zachwyt rzesze turystów.
Pompeje

Potęgę żywiołu najbardziej uświadamiają odlewy ciał mieszkańców.

Muzeum Narodowym w Neapolu
Wśród zachowanych obiektów znajdują się m.in. świątynie, termy, bazylika, amfiteatr, domy mieszkalne i wiele innych.
Pompeje ruiny
Pompeje łaźnie

 

Pompeje Koloseum
Pompeje kolumny
Pomepeje zabytki
Pompeje filary
Pozostałości po Pompejach

Do dziś 1/3 miasta nadal ukryta jest pod kilkumetrową warstwą popiołu. Prace posuwają się bardzo powoli, ze względu na brak środków i możliwości zabezpieczenia takiej ilości cennych eksponatów, jakie posiadają Włosi w całym kraju.

Pompeje pod popiołem

Pompeje historia

Spacer po Pompejach to był świetny moment, by porozmawiać o rozwoju cywilizacji i różnicach między obecnymi czasami, a życiem 2000 lat temu. Oczywiście rozmowy prowadzone były na poziomie przedszkolnym 😉 Widziałam jednak, że oczy Globtroterka szeroko otworzyły się na wieść, że ówczesne dzieci nie miały tabletów, jeździły rydwanami, a zamiast włącznika światła miały świece. Wspólnie wymyślaliśmy również jak ówczesne dzieci mogły spędzać czas, czym mogły się bawić i w jakie grać gry.

Pompeje historia
Pompeje filary

Pompeje informacje

Dla osób dojeżdżających samochodem, najwygodniejszą opcją jest zjazd z autostrady A3 w Pompei Ovest. Należy kierować się znakami na Pompei Scavi. Obecne Pompeje nie należą do najpiękniejszych (żeby nie napisać iż to niezbyt przyjemne miasto).  Nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem parkingów, bo naganiaczy jest wielu.

Pompeje

Na spacer po Pompejach warto zarezerwować kilka godzin, gdyż teren jest całkiem spory, a atrakcji wiele.

Spacer po Pompejach

Jeśli planujecie zwiedzanie w miesiącach letnich to zabierzcie ze sobą spory zapas wody, dobre buty, krem z filtrem i nakrycie głowy. I trochę cierpliwości, bo możecie napotkać na pokaźny tłum.
Przed wejściem zaopatrzcie się w mapę, która ułatwi Wam poruszanie się w terenie.

Pompeje Włochy
Pompeje - miasto
Pompeje z daleka

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *