Piękne kościoły i widoki z wieży, czyli Amsterdam na rowerkach – dzień 2

Dzień drugi w Amsterdamie był równie słoneczny, ciepły i zachęcający do przejażdżek rowerowych jak pierwszy.  Wskoczyliśmy na jednoślady zadowoleni i pełni zapału do pedałowania (tudzież w przypadku Globtorterka zapału do zwiedzania i gilgotania Taty po plecach, gdy już mu się nudziło ;))
Żeby nie jeździć bez celu wyznaczyliśmy sobie punkty do których chcemy dotrzeć – wybraliśmy trzy amsterdamskie kościoły . Mieliśmy też plan, aby spojrzeć na miasto z lotu ptaka.
Na rozgrzewkę przejażdżka “gdzie nas rowery poniosą” 🙂

Oude Kerk

Najstarszy kościół parafialny usytuowany jest w sercu Dzielnicy Czerwonych Latarni (o której pisałam tutaj). Zbudowany w XII wieku przez setki lat był miejscem pochówku mieszkańców Amsterdamu. Oude Kerk jest najlepiej zachowaną świątynią w Amsterdamie.

W stronę Zuiderkerk
Kolejnym punktem był Kościół Południowy. Jadąc do niego obraliśmy bardzo “pokrętną” drogę, by jak najwięcej objechać miejsc w pobliżu.

Widoczna poniżej kamienica z zielonymi okiennicami to dom w którym mieszkał Rembrand w latach 1639-1658. Obecnie mieści się tu muzeum.
Rodzaje szczytów
Spacerując wśród budynków koniecznie podnieście głowę do góry 🙂 To co nadaje charakteru amsterdamskiej zabudowie to ozdobne szczyty domów. Znajdziecie zakończenia trójkątne, schodkowe, fantazyjne fasady w kształcie dzwonu lub proste gzymsy w stylu włoskim.

Zuiderkerk
Kościół Południowy góruje nad okolicą. Ukończony w 1614 roku był pierwszym protestanckim kościołem w mieście. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe.

My zwiedzając miasto kilka lat temu mieliśmy szansę wejść na wieżę. Wejście z przewodnikiem odbywało się o konkretnych godzinach. Z góry podziwialiśmy całe miasto 🙂

Przejażdżka wzdłuż kanałów
Ostatni kościół – Westerkerk oddalony był znacznie od Zuiderkerk. Dlatego postanowiliśmy zapuścić się w plątaninę uliczek i kanałów bez mapy.

Westerkerk jest najwyższym kościołem w Amsterdamie, a 85 metrowa wieża widoczna jest z daleka.

Na tym zakończyliśmy drugi dzień w Amsterdamie. Przed nami jeszcze wiele atrakcji, ale o tym w następnym poście 🙂

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *