Nauka czytania na Capri

Czytanie sylabami

Kolejny dzień włoskich wakacji postanowiliśmy spędzić na Capri. Od początku wyprawy wciągnęłam Globroterka w zabawę polegającą na nauce czytania sylabami. Pierwsze kroki w tym kierunku podjęliśmy kilka tygodni wcześniej, więc zasady były Globtroterkowi znane.  Globtroterek dostawał do odczytania słowo, które wskazywało co będziemy za chwilę robić lub w którym kierunku się udać. Jeśli zaczynacie dopiero przygodę z czytaniem należy pamiętać, aby pierwsze wyrazy były proste i krótkie. Takie, żeby dały się łatwo odczytać, a sukces zachęcił do kolejnych prób. Możecie również ułatwić czytanie zaznaczając sylaby różnymi kolorami lub w przypadku wyrazów jednosylabowych, poszczególne pary wyrazów.

 PROM

Na wyspę możecie dostać się promem z Sorento, Neapolu lub Wybrzeża Amalfii. My ruszyliśmy z Neapolu. Jeśli podróżujecie samochodem polecam parking strzeżony tuż przy wejściu do portu. Koszt pozostawienia auta na cały dzień to 10 euro. Promy kursują regularnie, ale cena nie należy do najniższych. Średnio bilet dla osoby dorosłej, w jedną stronę waha się w granicach 20 euro, dla
dziecka około 14 euro. Prom płynie do celu około 40 – 50 minut.

 WYSPA

Capri położone jest na morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Powierzchnia wyspy to niewiele ponad 10 km 2. Znajdują się tutaj dwa miasta: Capri i Anacapri.

PORT

Promem dopływamy do Marina Grande – portu położonego na północy wyspy. Znajduje się tu przystań promów i łodzi wycieczkowych.

KOLEJ

Główna cześć miasta Capri znajduje się nad portem. Można do niego dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką naziemną. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie. Kolejka pnie się w górę podczas kilkuminutowej przejażdżki.

WIDOK

Przy wyjściu z górnej stacji kolejki koniecznie trzeba przystanąć na chwilę by podziwiać widok na okolicę.

SPACER

Teraz przyszedł czas na spacer wąskimi uliczkami miasteczka.

OGRÓD

Naszym celem było dotarcie do Ogrodów Augusta, w których znajduje się taras widokowy z jednym z najpiękniejszych widoków na wyspie.

 
SKAŁY

Wystające z morza formacje skalne, zwane Faraglioni to jedne z najczęściej fotografowanych miejsc na Capri.

LODY

W drodze powrotnej do centrum miasteczka musieliśmy wstąpić do miejscowej lodziarni. Pistacjowe lody wyniosły nas na wyżyny smaku 🙂

PLAŻA

Ogromny upał jaki panował skłonił nas do rezygnacji z wizyty w Anacapri na rzecz pobytu na plaży i zanurzenia się w chłodnej wodzie. Ruszyliśmy w kierunku plaży przy Marina Piccola. Znaczna część plaży jest prywatna i wstęp na nią kosztuje kilka euro. Malutki kawałek plaży publicznej był zapełniony w 100%. Udało nam się upolować skrawek wystarczający na rozłożenie małego ręcznika i wskoczyliśmy do wody. Plaża jest kamienista, przez co woda przyjmuje fantastyczny kolor.

BUSIK

Drogę powrotną do centrum przebyliśmy lokalnym środkiem transportu czyli małym, pomarańczowym busem. Szerokość ulic nie pozwala na przemieszczanie się większymi pojazdami, a i tak mijanie się dwóch busów odbywało się na grubość lakieru.

Jeden dzień na Capri to zdecydowanie za mało by zobaczyć jej najważniejsze punkty. Na przyszłość zostawiliśmy sobie Anacapri, wjazd na Monte Solaro, Lazurową Grotę i opłynięcie wyspy dookoła, tak by podziwiać ją od strony morza.

Post Author: Ola

4 thoughts on “Nauka czytania na Capri

  Dawid Lewandowski

  (22 października 2014 - 20:17)

  Wygląda pięknie *.* do tego świetnie zdjęcia!

  Górskie Skarby

  (23 października 2014 - 08:47)

  Czy przy nauce czytania w podróży zabieracie ze sobą jakieś szczególne pomoce (książeczki z sylabami, etc), czy tylko kartkę i kolorowe kredki/pisaki?

   Mama Globtroterka

   (23 października 2014 - 09:02)

   Wydrukowałam przed wyjazdem sporo wyrazów na kolorowej drukarce – ćwiczyliśmy również podczas jazdy autem. Wiedziałam, co będziemy zwiedzać na Capri, więc te wyrazy schowałam na poczet wycieczki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *