Keukenhof 2019 i parada Bloemencorso – opinie, daty, ceny, informacje praktyczne

Ogród Keukenhof w Holandii jest uważany za najpiękniejszy w Europie. I my się z tym stwierdzeniem w zupełności zgadzamy. Uwielbiamy to miejsce! Można tu poczuć wiosnę w 100% 🙂

Ogrody Keukenhof – dojazd autem lub autobusem

Ogród położony jest w miejscowości Lisse, około 35 kilometrów od Amsterdamu. My zawsze jedziemy do Keukenhof własnym autem. Z autostrady A4, łączącej Amsterdam z Hagą odbijamy na A44 i następnie zjeżdżamy na miejscowość Noordwijk. Tam już bez problemu, zgodnie z drogowskazami docieramy do Lisse. Przy ogrodzie przygotowany jest ogromny parking. Pracownicy organizują ruch i optymalizują parkowanie poprzez wskazywanie konkretnych alejek, w których należy zaparkować samochód. Parking kosztuje w 2018 roku 6 euro za cały dzień.

Inną opcją jest dojazd autobusami oznaczonymi jako Keukenhof Express, które odjeżdżają z lotniska Schipol, dworca kolejowego w Lejdzie, a także z centrum Amsterdamu.

keukenhof 2018keukenhof 2018

Historia Keukenhof w pigułce

Keukenhof oznacza… ogród kuchenny 🙂   Tym właśnie był w XV wieku, kiedy teren należał do księżnej Jakoby z Bawarii. Owa księżna prowadziła tu polowania i zbierała zioła do zamkowej kuchni. Keukenhof jako atrakcja turystyczna istnieje zaledwie od 1949 roku, kiedy odbyła się tu pierwsza, nowatorska wystawa kwiatów zorganizowana dla holenderskich producentów cebulek kwiatowych. Wystawa cieszyła się takim powodzeniem, że z roku na rok przybywało coraz więcej odwiedzających. W efekcie dziś w Keukenhof  jest ponad 100 wystawców, a sam park liczy ponad 32 ha.

keukenhof tulips

Co jest w Keukenhof?

Co roku, rzesza ogrodników zasadza jesienią siedem milionów kwiatowych cebulek – głównie tulipanów, ale są tu także żonkile, hiacynty i narcyzy. Wszystko odbywa się zgodnie z ustalonym wcześniej projektem – cebulki sadzi się zgodnie z  kompozycją, na którą składa się układ rabat, kolorów i odmian. Dodatkowo rośliny sadzone są zgodnie z terminami kwitnienia. W efekcie, gdy jedne odmiany przekwitają, na ich miejsce wyrastają kolejne. Dzięki temu  cały ogród jest pełen kwiatów i kolorów przez cały okres otwarcia. Spacerując po parku, aż trudno uwierzyć, że istnieje na świecie tyle odmian tulipanów!

Ogród projektowany jest zgodnie z tematem, jaki “obowiązuje” w Keukenhof w danym roku. My widzieliśmy wystawy np. nawiązujące do twórczości Vincenta Van Gogha. W tym roku tematem przewodnim jest kwiatowy romans 🙂

W Keukenhof są także pawilony wystawowe, w których prezentowane są kwiaty cięte i doniczkowe. Odbywają się tutaj również pokazy florystyczne czy najnowsze trendy w aranżacjach kwiatowych. Na terenie ogrodu znajduje się również wiatrak, z którego jest widok na pola tulipanowe.

keukenhof tulips

keukenhof tulips

Zwiedzanie Keukenhof na różne sposoby

Kilka pomysłów na zwiedzanie Keukenhof:

 • Najpopularniejszym sposobem na zwiedzenie ogrodu jest oczywiście spacer alejkami. Przy wejściu do parku warto wziąć bezpłatną mapę, która pomoże w wyborze kierunku zwiedzania.
 • Park można też podziwiać z poziomu łódki, która przepływa kanałami. Rejs trwa 45 minut. Bilet dla osoby dorosłe kosztuje 8 euro, dzieci w wieku 4-11 lat płacą 4 euro, a młodsze płyną za darmo (ceny z 2018 roku)
 • Po ogrodzie nie można jeździć rowerami, natomiast fajną opcją jest wypożyczenie rowerów przy bramie parku i objazd pól tulipanowych w okolicy. Za rower zapłacicie 10 euro za cały dzień. Dla rodzin ze starszymi dziećmi polecamy wypożyczenie tandemu (koszt: 25 euro) Dostaniecie też dokładną mapę z wybraną trasą rowerową (proponowane trasy mają od 5 do 40 km).
 • Najbardziej odlotową opcją podziwiania Keukenhof jest przelot samolotem nad ogrodem. Samolot startuje z lotniska Schipchol. Bilet kosztuje 135 euro za półgodzinną przyjemność bujania nad tulipanami.

keukenhof tulips

Parada kwiatowa Bloemencorso 2019 – trasa, temat, wskazówki praktyczne

Co roku pod patronatem Keukenhof odbywa się parada kwiatowa – Bloemencorso. To przejazd platform i samochodów z ogromnymi konstrukcjami wykonanymi z kwiatów! To jest cudo. Serio 🙂 Co roku dominuje motyw przewodni. My podziwialiśmy kiedyś pokaz postaci z bajek czy też nawiązująca do monarchii holenderskiej, w zeszłym roku tematem przewodnim była kultura. W 2019 kompozycje będą nawiązywać do tematu “Zmieniający się świat”.

Taka parada ma miejsce co roku, w wybraną kwietniową sobotę. W tym roku odbędzie się 13 kwietnia. Zawsze startuje z miejscowości Noordwijk o godz. 9.30  Parada pokonuje przez cały dzień kilkanaście kilometrów, by finalnie dotrzeć wieczorem do miejscowości Haarlem.

bloemencorso

Kilka wskazówek praktycznych dotyczących Bloemencorso:

 • Parada jest bezpłatna.
 • Warto pojawić się na miejscu kilkanaście minut wcześniej, by wybrać sobie dobre miejsce do obserwacji. My zawsze wybieramy się do Noordwijk i bez problemu znajdujemy miejsce przy ulicy.
 • Parada dezorganizuje ruch w całej okolicy, bo podczas przejazdu platform obowiązuje zakaz wjazdu na drogi. Do tego sporo jest zakazów parkowania, dlatego warto zwracać uwagę na znaki.
 • Czasem jest problem ze znalezieniem parkingu w najbliższej okolicy trasy parady. Wtedy trzeba odjechać kawałek dalej, gdzie nie ma już zakorkowanych parkingów i zrobić sobie krótki spacer na rozgrzewkę.

bloemencorso

Pomysły na zabawę z dzieckiem w Keukenhof

Żeby spacer przebiegł w miłej atmosferze i bez marudzenia, dajcie dziecku aparat 🙂 Keukenhof to wymarzone miejsce do stawiania pierwszych kroków po drugiej stronie obiektywu.   Jeśli Wasze dziecko przejawia zainteresowanie fotografią to polecamy gorąco sprezentować mu mały aparat. Na początek najlepiej prosty w obsłudze i używany. Taki, by w razie “wypadku” nie ponieść za dużej straty 😉 Aby zapobiec upadkowi aparatu najlepiej zamocować go na smyczy i od początku uczyć dziecko by nosiło go zawieszone na szyi lub ręce (w zależności od wielkości sprzętu). Pierwsza lekcja powinna dotyczyć obsługi aparatu. Kolejna to kadrowanie i odpowiednie ujęcie fotografowanego przedmiotu.  Do tego spora dawka cierpliwości i czasu, aby mały adept sztuki fotografowania mógł zaprzyjaźnić się z aparatem. Uwierzcie nam, że radość małego fotografa z dobrego zdjęcia jest bezcenna 😀

keukenhof z dzieckiem

Jeśli Wasze dziecko pstryka fotki namiętnie, to w ogrodzie warto poćwiczyć fotografię makro. Kwiaty są bardzo wdzięcznym modelem – są piękne, nie uciekają jest ich dużo i pięknie prezentują się na zdjęciach 🙂 Warto poeksperymentować z różną kompozycją i perspektywą.  Zaawansowanym młodym fotografom polecamy próbować swoich sił na trybie manualnym i pobawić się czasem otwarcia migawki i przysłoną.

Poniższe fotki zrobił Michał w wieku 6 lat. Do dziś zdobią ściany jego pokoju 😉 My załapaliśmy się na darmową sesję, a on podszlifował umiejętności kadrowania. łapania ostrości i używania samowyzwalacza 😉

keukenhof z dzieckiem
keukenhof z dzieckiem
keukenhof z dzieckiem
keukenhof z dzieckiem

Dla młodszych dzieci polecamy zabawę w poszukiwanie kolorów. Ale nie takich prostych w stylu niebieski, zielony, czerwony 😉 To by było za łatwe. Trzeba będzie poszukać ceglastych, rubinowych czy chabrowych. Zobacz:

Keukenhof: Zabawa w poszukiwanie kolorów.

keukenhof

keukenhof

Keukenhof – informacje praktyczne – data otwarcia, ceny w 2019 roku:

 • Keukenhof jest otwarty tylko dwa miesiące w roku – od 21 marca do 19 maja 2019.
 • Godziny otwarcia: 8.00 – 19.30, przy czym kasy otwarte są tylko do 18.00
 • Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 18 euro (o 1 euro taniej jest gdy kupuje się bilet on-line), dzieci i młodzież w wieku 4 – 17 lat płacą 8 euro, a maluchy do lat 3 wchodzą za darmo.
 • Na terenie ogrodu sporo jest atrakcji dla dzieci – place zabaw, zjeżdżalnie czy małe tyrolki, a także mini-zoo.
 • W Keukenhof są restauracje, kawiarnie i obwoźne stoiska z przekąskami i słodyczami.
 • Przy pawilonach znajdziecie darmowe Wi-Fi 
 • Duże bagaże można zostawić bezpłatnie w przechowalni przy wejściu.
 • Na teren ogrodu możecie wprowadzić psa, pod warunkiem, że cały czas będzie na smyczy. Z psem nie można wchodzić do pawilonów i restauracji. Oczywiście trzeba po nim sprzątać.

Teraz zabieramy Was na krótki, wirtualny spacer alejkami Keukenhof. Udanej majówki w Holandii 🙂

 

Post Author: Ola

4 thoughts on “Keukenhof 2019 i parada Bloemencorso – opinie, daty, ceny, informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *