Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Włochy > Jezioro Iseo

Jezioro Iseo we Włoszech

Malownicze włoskie jezioro Iseo położone jest w centralnej części Alp, na zachodzie regionu Lombardia i na skraju doliny Val Camonica. Otoczone górami, klifami, winnicami i zamkami średniowiecznymi, jest niezwykle urokliwe, ale mimo swoich walorów, wciąż mało znane wśród turystów zagranicznych, od zawsze pozostaje w cieniu popularnych jezior włoskich : Como i Garda

Jezioro Iseo – co warto zobaczyć? 

Dookoła jeziora Iseo są takie widoki, że gdzie nie spojrzycie tam jest pięknie  Dlatego to raj dla fanów uroczych krajobrazów i fotografów. Przy dobrej widoczności warto wspiąć się na którąś z gór w pobliżu jeziora, gdyż z wysokości roztacza się przepiękny widok na taflę Iseo i okoliczne tereny. 

Miasteczka wokół Iseo

Jedną z popularniejszych miejscowości jest miasteczko Iseo leżące na południowym brzegu jeziora. Jest tu wiele barów, pizzerii i klubów. Znajdziecie też urokliwą promenadę biegnącą wzdłuż brzegu jeziora. Możecie zwiedzić tam zabytkowe kościoły i średniowieczne zamki, których historia sięga XII wieku. Warto zajrzeć do romańskiej świątyni Pieve S. Andrea, kościoła Santa Maria del Mercato i Santa Maria della Neve. Stary rynek Iseo jest przepiękny – brukowane ulice, stare kamieniczki, jak również wiele kawiarni i restauracji.  I choć to najbardziej gwarne miejsce nad Iseo, to i tak jest tu bardzo spokojnie. Nie jest to tak oblegane miejsce jak chociażby Sirmione czy Riva nad Gardą czy Como nad Como.

Północny brzeg jeziora należy do malowniczego, małego miasteczka Lovere. Jest to miejsce gdzie średniowiecze styka się z renesansem – są tu dwie części miasteczka pochodzące z różnych epok. Warty zobaczenia jest kościół Santa Maria di Valvendra z 1473 roku, gdzie można podziwiać dzieła malarzy takich jak Gian Paolo Cavagna, Domenico Carpinoni, Piero Marone i Floriano Ferramola. Wnętrze kościoła jest niezwykle imponujące, z dużą ilością fresków. Są tam też przepiękne organy.

Będąc w Lovere nie można nie odwiedzić też galerii sztuki Accademia di Belle Arti Tadini mieszczącej się w neoklasycystycznym Palazzo Tadini. Zupełnie słusznie Lovere w 2003 roku trafiło na listę „ I borghi più belli d’Italia” , czyli spis najpiękniejszych miasteczek włoskich.  

Inne miasteczko to ciche i spokojne Sarnico. Ze względu na promenadę, plażę i łagodne zejście do wody, ciszę i spokój Sarnico polecamy rodzicom z małymi dziećmi. 

Niedaleko Sarnico, w głębi lądu, leży niewielka miejscowość Trescore Balneario znana z centrum SPA. Ośrodek ten pochodzi z XVIII wieku. Podobno sam Giuseppe Garibaldi przyjeżdżał tu na kuracje zdrowotne. Znajduje się tu wielki basen z wodą o wysokiej zawartości siarczanów i cennych minerałów. Wnętrze ośrodka jest urokliwe, o historycznym klimacie. Pobyt w ośrodku kuracyjnym jest polecany przede wszystkim osobom z chorobami dróg oddechowych, stawów oraz skórnymi. 

Turystom ceniącym spokój i ciszę można polecić małe miasteczka, takie jak Fonteno. Tutaj można poczuć klimat prawdziwych Włoch – jest spokojnie, życie toczy się z reguły w kawiarenkach, a turystów jest garstka.

Wyspy na jeziorze Iseo

Na jeziorze leżą trzy wyspy. Monumentalna Monte Isola – największa w Europie wyspa położona na jeziorze oraz dwie mniejsze: Loreto i Isola di San Paolo. Monte Isola, której nazwa oznacza wyspa – góra, istotnie jest górskim masywem otoczonym wodą ze wszystkich stron. Jej powierzchnia liczy 12, 8 km2. Na wyspie Monte Isola położona jest mała, urokliwa miejscowość o tej samej nazwie. W miasteczku tym czuć klimat rybacki, jest to spokojne miejsce, w którym czas jakby płynął wolniej. Po Monte Isoli nie wolno poruszać się samochodem prywatnym, wyspę można zwiedzać wyłącznie na rowerze, pieszo lub autobusem. 

Na północ od Monte Isoli leży wysepka Loreto. Wyspa jest własnością prywatną. Około 1400 roku wybudowano tu klasztor sióstr Klarysek, a dziś pozostała budowla w stylu neogotyckim otoczona parkiem w pobliżu niewielkiej przystani. 

Wyspa św. Pawła znajduje się na południe od Monte Isola i podobnie jak Loreto jest własnością prywatną. Dawniej żyli tu rybacy, szlachcice i zakonnicy. Według przekazów stał tu ogromny klasztor, lecz w 1700 roku, gdy wyspa została sprywatyzowana, zrównano go z ziemią. Zaś nowi właściciele, rodzina Basilio wybudowała tu wielką willę. 

Rejs po Iseo

Najlepszym sposobem na wycieczkę po Iseo jest rejs promem i podziwianie okolicy z poziomu wody. Iseo, podobnie jak Garda czy Como ma siatkę połączeń promowych pomiędzy miastami. Rozkłady znajdują się na stronie przewoźnika Navigazione Lago Iseo TUTAJ.

My wybraliśmy się w rejs pewnego lipcowego dnia i to co nas zaskoczyło to brak innych pasażerów  Przez większą część rejsu mieliśmy prom tylko dla siebie, co jest nie do pomyślenia na innych jeziorach północnych Włoch.

Plaże nad Iseo

Wybrzeże jeziora Iseo jest dość zróżnicowane. Możecie znaleźć wiele malutkich zatoczek z łagodnym zejściem, ale są też miejsca, gdzie zaraz przy brzegu dno szybko opada, dlatego zawsze upewnijcie się jak wygląda wybrane przez Was wejście do wody.

Wspaniałym do odpoczynku miejscem jest zatoka zwana Il Bogn, leżąca przy miejscowości Riva di Solto. Są tam magiczne widoki na klify. Od jeziora do Riva di Solto można dostać się przez tunel w skale, a potem wzdłuż wybrzeża i skalistych plaż. W jednej z grot skalnych znajduje się bar z grillem, gdzie można spróbować pieczonych ryb, które są podstawą kuchni regionu. 

Możecie się też zdziwić, bo plaże są zwykle niewielkie i bardziej przypominają kawałki terenu porośnięte trawą niż plaże znane z Gardy, Como czy Maggiore.

Aktywny wypoczynek nad jeziorem Iseo

Najlepszą porą na podróż nad jezioro Iseo jest sezon letni, kiedy w pełni można korzystać z uroków spędzenia wakacji nad wodą. Ale biorąc pod uwagę  klimat śródziemnomorski, pięknie i ciepło jest tu też wiosną i wczesną jesienią. Nad brzegiem jeziora można miło spędzać urlop opalając się w promieniach włoskiego słońca, ale nie brakuje też zajęć dla turystów, którzy wolą spędzać czas aktywnie.

Trasy rowerowe nad Iseo

Iseo nie bez powodu jest nazywane rajem dla rowerzystów. Znajdziemy tu wiele tras rowerowych przebiegających wzdłuż brzegu, przez skalne tunele, po górach, gdzie codziennie spotyka się mnóstwo kolarzy. A co ważne na lokalnych drogach ruch samochodowy  jest niewielki. Są tu trasy o zróżnicowanej długości i trudności, od pięciokilometrowych, doskonale nadające się na wycieczkę rowerową z dziećmi, do liczących po kilkadziesiąt kilometrów, zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych kolarzy. Jeśli ktoś nie może zabrać ze sobą roweru, wokół jeziora czy na kempingach działają wypożyczalnie. Jedną z najbardziej malowniczych jest 50-cio kilometrowa trasa z miejscowości Brescia do jeziora Iseo, specjalnie dostosowana dla rowerzystów. Wprawionym kolarzom można polecić trasę z miejscowości Marone do Cislano. Jest krótka, ale o dużym nachyleniu. Dojeżdża się nią do parkingu przy kościele św. Jerzego, a potem można kontynuować wyprawę pieszo, by dojść do rezerwatu przyrody Piramidi di Zone. Znajdują się tam ciekawe twory natury – wysokie, szpiczaste  iglice skalne, na czubkach których leżą wielkie głazy. 

Szlaki piesze nad Iseo

Wokół jeziora znajdziecie sporo biegaczy, piechurów i osób uprawiających nordic walking. Począwszy od promenad przy wodzie, a skończywszy na szlakach górskich możliwości jest wiele. O mapki szlaków najlepiej zapytać w recepcji kempingu czy Punktach Informacji Turystycznej. Pamiętajcie tylko o dużym zapasie wody i wygodnych butach, bo wędrówka we włoskim słońcu nie należy do najłatwiejszych. Warto też wiedzieć, że po stronie północnej piętrzy się najwyższy w okolicy szczyt Monte Colombina i ma 1459 m n.p.m.

Raj dla amatorów sportów wodnych

Ze względu na występujące wiatry, jezioro nadaje się do uprawiania windsurfingu. Iseo jest też rajem dla miłośników nurkowania, a także słynie z wielu gatunków ryb, więc i wędkarze znajdą coś dla siebie. Wasze dzieci będą zachwycone wycieczką na rowerach wodnych, z których można zjeżdżać wprost do jeziora.

Co zjeść nad Iseo?

W okolicach jeziora Iseo króluje kuchnia tradycyjna regionu Brescii i Bergamo. Wywodzi się z przeszłości, gdy te tereny były raczej ubogie, więc kuchnia jest cudownie prosta i czerpie z dobrodziejstw płodów rolnych i ryb. Wyspa słynie z produkcji wyśmienitej oliwy extravergine i pysznej szynki „Salame di Monte Isola”. Inną znaną tu kulinarną tradycją są konserwowane sardynki. Po oczyszczeniu zostawia się je na jedną dobę w soli, potem zostają zawieszone na kilka dni pod drewnianym sufitem do wyschnięcia. Potem ryba jest myta i konserwowana w oleju.

Kuchnia opiera się na rybach, makaronach i serach. Do specjalności regionu należą: pieczony lin z polentą, casoncelli czyli lombardzka odmiana makaronowego ravioli. Farsz casencelli stanowi mielone mięso wieprzowo – wołowe, do którego się dodaje ser gran padano, szpinak, jajko, posiekaną kiełbasę lub salami, pietruszkę. Choć i tak Michał najbardziej wspomina z przysmaków nad Iseo pizzę z frytkami 😀

Mówiąc o kuchni okolic Brescii, Bergamo i jeziora Iseo trzeba wspomnieć doskonałe wina – białe i czerwone. Między innymi: Pinot bianco, Pinot grigio, Chardonnay, Manzoni bianco, Merlot, Cabernet Sauvignon, Barbera, Schiava lombarda i wielu innych. Wina mają różną zawartość alkoholu, od około 11 do 17 %. 

Jeśli lubicie festiwale kulinarne, to nad Iseo odbywają się m.in. kwietniowy festiwal szynki, w czerwcu Sagra Del Pesce Fritto (festiwal smażonych ryb), w lipcu Sagra Della Sardina (festiwal sardynek) czy festiwal dyni we wrześniu.

Czy warto przyjechać nad Iseo?

O jeziorze Iseo było głośno gdy w 2016 roku pewien artysta z Bułgarii, stworzył instalację zwaną The Floating Piers. Były to pływające pomosty łączące Isola di San Paolo z lądem. W tym czasie nad Iseo zaczęły ściągać tłumy turystów ciekawych nowej atrakcji. Jednak po dwóch tygodniach rozebrano to dzieło, a nad jezioro powróciło dawne, spokojne życie.  Dla nas Iseo to cudowne miejsce, idealne na złapanie oddechu i wypoczynek w ciszy z pięknymi widokami wokół. To taka włoska perełka jeszcze nie odkryta przez turystów w takim stopniu jak Como, Maggiore czy Garda, więc warto tu przyjechać nim tłumy tu dotrą.

Noclegi nad Iseo

My spędzaliśmy czas nad Iseo na campingu Sassabanek, ale jeśli wolicie wakacje w hotelu to zerknijcie na oferty promocyjne na Booking.com 🙂

Booking.com