Hvar – zagadki w Chorwacji

Hvar to królowa dalmatyńskich wysp. Długa na 68 km wyspa to urokliwe miejsce i ważne miejsce dla każdego podróżnika. Wzdłuż 270 km wybrzeża napotkacie na zatoczki, strome i skaliste klify, półwyspy, a przede wszystkim fantastyczną, lazurową wodę.

Hvar Chorwacja

Hvar słynie głównie z uprawy lawendy – jeśli nie będziecie tam w trakcie kwitnienia kwiatów – koniecznie zakupcie torebeczki z lawendą sprzedawane na całej wyspie i zabierzcie ten magiczny zapach ze sobą. Wyspa znana jest z krętych i niebezpiecznych dróg. Jeśli nie czujecie się na siłach przemierzać wyspę samochodem to nie rezygnujcie z przyjemności spędzenia tutaj choćby jednego dnia. Połączenia promowe ze Splitu i Drvenika  łączą wyspę ze stałym lądem. Wiele lokalnych agencji turystycznych oferuje rejsy statkami wycieczkowymi. My jednak postanowiliśmy skorzystać z publicznych przepraw promowych i na wyspę płynęliśmy Jadrolinią.

Hvar

Wyspa Hvar – zagadki podróżnika

Podróż promem jest atrakcją samą w sobie. A jednocześnie jest świetną okazją do porozmawiania o różnych innych środkach transportu. Nie ma fajniejszego miejsca na rozwiązywanie zagadek niż górny pokład promu, gdzie wiatr rozwiewa włosy, w powietrzu czuć lawendę, a na upał staje się znośny dzięki bryzie 🙂
Wyspa Hvar

Przykładowe zagadki poniżej (rysunki i teksty znalezione w internecie):

Wyspa Hvar zagadkiWyspa Hvar Mały podróżnik

 

Miasteczka na Hvarze

Największe miejscowości na wyspie to Hvar, Vrboska, Jelsa, Stari Grad i Sucuraj. My odwiedziliśmy dwa z nich, ale mam nadzieję, że kiedyś spędzimy kilka dni na tej cudownej wyspie, gdzie winnice, gaje oliwne, śródziemnomorska roślinność i fantastyczne morze pozwala na przeniesienie się w miejsce wolne od przemysłu, gdzie niespiesznie płynie czas. Krajobraz kulturowy Hvaru znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sucuraj

Położony na wschodnim brzegu Hvaru, zachwyca zabudową i fantastycznymi widokami na okolicę. Miasteczko bogate jest w pozostałości kultury antycznej i zostało zakwalifikowane jako miasto-pomnik
kultury. Spacer pomiędzy kamienną zabudową, pyszne dania w małych lokalnych restauracjach, ogromne porcje lodów, a przede wszystkim fantastyczne plaże gwarantują wypoczynek i radość całej rodzinie. Wypływając z Drvenika możemy delektować się widokami Riwiery Makarskiej.
Sucuraj
Sucuraj Chorwacja
Chorwacja
Hvar Chorwacja
wyspa Hvar
wakacje chorwacja
Chorwacja wczasy
Chorwacja plaża
Chorwacja z dzieckiem
góry w Chorwacji
Hvar port
plaża w Chorwacji
Chorwacja na wakacje
Chorwacja latem
Chorwacja - kamienista plaża

Stari Grad

Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie, położone na zachodnim wybrzeżu. Dzięki położeniu w zatoce przez stulecie miasto stanowiło przystanek dla żeglarzy, a obecnie wiele jachtów i żaglówek wybiera
Stari Grad jako punkt obowiązkowy rejsu.  Dzięki zachowaniu tradycyjnego stylu architektonicznego
spacer uliczkami miasteczka to czysta przyjemność.

Stari Grad
Stari Grad Chorwacja
Stari Grad w Chorwacji
Stari Grad wakacje
Stari Grad port
Stari Grad zabytki

 

Stari Grad zwiedzanie
Chorwacja widoki
Chorwacja
Port w Chorwacji
Hvar rejs
Hvar jest niesamowity 🙂 Warto tu się wybrać. Polecamy!
Podoba Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Post Author: Ola

2 thoughts on “Hvar – zagadki w Chorwacji

  Byłem tu. Tony Halik.

  (26 maja 2014 - 12:44)

  Koleżanka opowiadałam mi ostatnio o Hvarze i powiem, że mnie bardzo zachęciła do tego miejsca. A widziałaś tamtejsze pola lawendy, które ponoć są nie mniej piękne, niż te w Prowansji?

  Mama Globtroterka

  (27 maja 2014 - 07:05)

  Niestety zawsze przyjeżdżam po okresie kwitnienia lawendy na Hvarze 🙁 Najlepszy okres to koniec maja i czerwiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *