Wyspa Hvar w Chorwacji. Co warto zobaczyć?

Hvar to królowa dalmatyńskich wysp. Długa na 68 km wyspa to urokliwe miejsce i ważne miejsce dla każdego podróżnika. Wzdłuż 270 km wybrzeża napotkacie na zatoczki, strome i skaliste klify, półwyspy, a przede wszystkim fantastyczną, lazurową wodę.

Hvar Chorwacja

Hvar słynie głównie z uprawy lawendy – jeśli nie będziecie tam w trakcie kwitnienia kwiatów – koniecznie zakupcie torebeczki z lawendą sprzedawane na całej wyspie i zabierzcie ten magiczny zapach ze sobą. Wyspa znana jest z krętych i niebezpiecznych dróg. Jeśli nie czujecie się na siłach przemierzać wyspę samochodem to nie rezygnujcie z przyjemności spędzenia tutaj choćby jednego dnia. Połączenia promowe ze Splitu i Drvenika  łączą wyspę ze stałym lądem. Wiele lokalnych agencji turystycznych oferuje rejsy statkami wycieczkowymi. My jednak postanowiliśmy skorzystać z publicznych przepraw promowych i na wyspę płynęliśmy Jadrolinią.

Hvar
Wyspa Hvar

Wyspa Hvar – miasteczka

Największe miejscowości na wyspie to Hvar, Vrboska, Jelsa, Stari Grad i Sucuraj. My odwiedziliśmy dwa z nich, ale mam nadzieję, że kiedyś spędzimy kilka dni na tej cudownej wyspie, gdzie winnice, gaje oliwne, śródziemnomorska roślinność i fantastyczne morze pozwala na przeniesienie się w miejsce wolne od przemysłu, gdzie niespiesznie płynie czas. Krajobraz kulturowy Hvaru znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sucuraj na Hvarze

Położony na wschodnim brzegu Hvaru, zachwyca zabudową i fantastycznymi widokami na okolicę. Miasteczko bogate jest w pozostałości kultury antycznej i zostało zakwalifikowane jako miasto-pomnik kultury. Spacer pomiędzy kamienną zabudową, pyszne dania w małych lokalnych restauracjach, ogromne porcje lodów, a przede wszystkim fantastyczne plaże gwarantują wypoczynek i radość całej rodzinie. Wypływając z Drvenika możemy delektować się widokami Riwiery Makarskiej.
Chorwacja
wyspa Hvar
wakacje chorwacja
plaża w Chorwacji

Stari Grad

Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie, położone na zachodnim wybrzeżu. Dzięki położeniu w zatoce przez stulecia miasto stanowiło przystanek dla żeglarzy, a i obecnie kapitanowie jachtów i żaglówek wybierają Stari Grad jako punkt obowiązkowy rejsu.  Dzięki zachowaniu tradycyjnego stylu architektonicznego spacer uliczkami miasteczka to czysta przyjemność.

Stari Grad port
Stari Grad zabytki

Miasto Hvar
Do miasta możecie dotrzeć promem. Mówi się, że Hvar słynie z turystyki, ponieważ bardzo wcześnie, bo około w 1848 roku powstał tu pierwszy hotel.
Jednym z najsłynniejszych zabytków na wyspie jest teatr, który powstał w 1612 roku i jest najstarszym w Europie teatrem miejskim. Spektakle można w nim oglądać do dziś. Innym zabytkiem jest Katedra św. Szczepana, która znajduje się na rynku Trgu sv. Stjepana.  Katedra była wielokrotnie przebudowywana, a dawniej była siedzibą opactwa benedyktyńskiego. Patrząc na katedrę na pewno zwrócicie uwagę na wieżę przylegającą do boku kościoła. Sam budynek sakralny nie jest duży, jednak stanowi główny punkt na rynku. Przyjemnie jest wypić kawę w kafejkach na Trgu  sv. Stjepana lub właśnie stąd udać się na uroczy spacer, by pooglądać hvarskie uliczki. Warto też udać się do twierdzy Spanjoli. Twierdza miała za zadanie chronić ludzi przed najazdami wrogów. Ma grube mury, 4 wieże, więzienie, dużo podziemnych pomieszczeń i korytarzy. Jest tu też kaplica św. Jana Chrzciciela. Ale najlepszy jest widok widoki na wyspę, miasto, pobliskie wyspy i morze Adriatyckie! Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Wstęp jest płatny, a bilety kupuje się w kasie przy głównej bramie.

Zwiedzanie to przyjemna część wycieczki, ale gdy żar się leje z nieba to kąpiel w morzu jest jeszcze lepsza 🙂  Pakleni Otoci czyli Piekielne Wysepki to popularne miejsce w Hvarze do pluskania. Z Hvaru można do wysepek dopłynąć łódkami.  Znajdują się tam piaszczysto-żwirowe plaże i piękne widoki na Hvar. Wysepki należą do archipelagu i jest ich około 16. Wysepki mają ciekawe kształty, a na jednej z nich – wyspie Jerolim –  znajduje się  plaża nudystów.

Hvar jest niesamowity 🙂 Warto tu się wybrać. Polecamy!

Post Author: Ola

2 thoughts on “Wyspa Hvar w Chorwacji. Co warto zobaczyć?

  Byłem tu. Tony Halik.

  (26 maja 2014 - 12:44)

  Koleżanka opowiadałam mi ostatnio o Hvarze i powiem, że mnie bardzo zachęciła do tego miejsca. A widziałaś tamtejsze pola lawendy, które ponoć są nie mniej piękne, niż te w Prowansji?

  Mama Globtroterka

  (27 maja 2014 - 07:05)

  Niestety zawsze przyjeżdżam po okresie kwitnienia lawendy na Hvarze 🙁 Najlepszy okres to koniec maja i czerwiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *