Granada Hiszpania –

Granada leży u stóp gór Sierra Nevada. Oddalona od wybrzeża o około 70 kilometrów.  Jest to ważny ośrodek akademicki w Hiszpanii, jak również aktywne centrum szkół języka hiszpańskiego. Studiują tutaj uczniowie z każdego zakątka świata, a ich liczba szacowana jest na 80 000. Słynie głównie z Alhambry – najwspanialszego zabytku sztuki mauretańskiej w Europie. Dodatkowo fantastyczne położenie miasta na wzgórzach oraz dzielnica arabska Albacin powodują, że Granada jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika.

Granada zdjęcia

Dzisiejsze zwiedzanie z dzieckiem proponuję połączyć z lekcją fotografii. Potrzebny Wam będzie mały aparat kompaktowy, najlepiej używany – taki który nie będzie dużo kosztować, a którego ewentualne zepsucie nie spowoduje tragedii 😉 Do tego zapasowe baterie. Krótka instrukcja jak należy się aparatem posługiwać + wskazówka by nie zasłaniać paluszkami obiektywu i sukces gwarantowany 🙂

zdjęcia w Granadzie

Zadanie do wykonania będzie polegało na znalezieniu elementów z zestawienia  poniżej i zrobienia im zdjęcia.  Jeśli uda się wykonać to zadanie to w nagrodę proponuję przeznaczyć kilka euro i zakupić na pamiątkę byczka-maskotkę albo dla dziewczynki wachlarzyk lub strój do tańca flamenco (te „made in china” kosztują ok. 8 – 10 euro)

 

GranadaGranada Hiszpania
Granada w HiszpaniiGranada miasto

Alhambra – informacje praktyczne i zwiedzanie

Parkingi znajdują się tuż przy zabytku. Łatwo do nich trafić – wystarczy się kierować drogowskazami, których jest sporo w całej Granadzie. Alhambra jest najwspanialszym osiągnięciem i ukoronowaniem kultury i sztuki arabskiej w całej Europie. Słowo Alhambra pochodzi od arabskiego słowa “al-Hambra” które znaczy “czerwony”, od czerwonego zabarwienia gliny z której wybudowano fortecę.

AlhambraAlhambra Hiszpania

Alhambra znajduje się na wzgórzu, które góruje nad okolicą. Składa się z kilku części – pierwsza otoczona jest murami, za którymi znajduje się stara twierdza Alcazaba, pałace Nasrydów i pałac Karola V. Druga część, poza murami, to  zespół ogrodowy i pałac Generalife. Rozbudowę Alhambry rozpoczęto w XIII wieku, a kolejni władcy kontynuowali  prace, rozbudowując obiekt o nowe elementy.

Alhambra zwiedzanie
Alhambra ogrody

Alcazaba – najstarsza część Alhambry, datowana na połowę XIII wieku. Znajduje się na krańcu wzgórza, naprzeciwko pałacu Nasrydów. To miejsce stacjonowania wojsk. Warto wejść na mury twierdzy i podziwiać panoramę Granady.

Alcazaba

Pałac Nasrydów zachwyca i oczarowuje! Misternie wykonane, koronkowe ornamenty, bogate zdobienia , kolorowe mozaiki spowodują, że poczujecie się jak w „Baśni z 1000 i jednej nocy”.  Przy wejściu do kompleksy wita nas najstarszy pałac Mexuar. Było to miejsce w którym sułtan spotykał się z poddanymi i wysłuchiwał ich próśb. Następne pomieszczenie to Mirhab – pełne kolumn, łuków, rzeźb i koronkowych okienek.

Pałac Nasrydów
Pałac Nasrydów Hiszpania
Pałac Nasrydów zwiedzanie
Pałac Nasrydów zabytki

Kolejny pałac – Comares – oficjalna rezydencja sułtanów. Majestatycznie góruje nad basenem na Dziedzińcu Mirtów. Można schronić się pod kolumnami na Dziedzińcu i obserwować kolorowe rybki pływające w basenie.

pałac Comarespałac Comares Hiszpania
Hiszpania Comares
pałac Comares

Pałac Lwów z XIV wieku to najpiękniejsza część całego obiektu. Łączy sztukę mauretańską z wpływami europejskimi (architekturą romańską, gotycką, renesansową). To tutaj znajdziecie najpopularniejszą część zabytku, często fotografowaną i umieszczaną w folderach – fontannę z 12 postaciami lwów.

Pałac Lwów
Pałac Lwów zwiedzaniePałac Lwów atrakcje
Pałac Lwów
Pałac Lwów zabytek
Pałac Lwów kolumnyPałac Lwów sufit

 

Pałac Lwów Hiszpania
Pałac Lwów hol
Pałac Lwów ogród
Hiszpania
Po wyjściu z pałacu traficie na fantastyczne ogrody – pełnych drzew pomarańczowych, kwiatów, wodospadów i fontann.
Hiszpania fontannyHiszpania owoce
Hiszpania fontanny
Hiszpania zwiedzanie

Ostatnią częścią Alhambry, wartą obejrzenia jest Generalife – letnia rezydencja sułtanów. Pałac otoczony jest fantastycznymi ogrodami, bogato zdobionymi, pełnymi bujnej roślinności, sadzawek i fontann. Świetne miejsce do odpoczynku i nacieszenia oczu widokiem Granady.

Generalife
zwiedzenie Generalife
Generalife atrakcje
Generalife róża
Generalife Alhambra

Z tej strony możecie ściągnąć w pdf rekomendowany plan zwiedzania całego kompleksu.

http://www.alhambratickets.co.uk/maps-and-plans.php#

Bilety – ważne info

Chcąc chronić obiekt zdecydowano, że dziennie może go zwiedzić nie więcej niż 6600 turystów. Wejście na teren pałaców Nasrydów jest limitowane, w określonym czasie przebywa tu określona liczba zwiedzających. Wpuszczanych jest  300 osób co pół godziny. W związku z tym, bardzo często zdarza się, że bilety na dany moment są wyprzedane, szczególnie podczas sezonu letniego. Bilety kupuje się przy
wejściu, kasy są otwierane o godzinie 8.00, a zamykane godzinę przed zakończeniem zwiedzania. W sezonie możecie postać w kolejce do kasy nawet 2 godziny, co i tak nie gwarantuje zakupu biletów na dany dzień. Dlatego najlepiej kupić bilety wcześniej przez internet na stronie  http://www.alhambra-tickets.es/

Są 3 rodzaje biletów: dzienny bilet, bilet do ogrodów i nocny bilet. Dzienne wizyty i wizyty ogrodów są podzielone na ranne zmiany i wieczorne zmiany. Poniżej opisuję dwa pierwsze bilety, gdyż przy zwiedzaniu z dzieckiem odpadło nam zwiedzanie nocne. Ale jeśli kogoś interesuje trzecia opcja to na stronie www znajdziecie jej opis.

Bilet dzienny zawiera wejście do Alcazaby, Pałaców Nasrydów, Generalife, łaźni, meczetu i ogrodów

Zwiedzanie podzielone jest na dwie fazy:

 • ranna od 8.30 do 14.00
 • popołudniowa 14.00 do 20.00

Bilet do ogrodów  to tylko możliwość zwiedzania głównego ogrodu podczas dziennego zwiedzania. Zwiedzający mogą wejść tylko do poniższych ogrodów:

 • Alhambra, Paseo de los Cipreses, Secano, Jardines de San Francisco
 • Alcazaba, Jardines de los Adarves
 • Portico de la Palace, Rauda, Palecio de Yusuff III
 • Generalife

Zdecydowanie rekomenduję bilet dzienny, bo bilet do ogrodów to jak lizanie lizaka przez szybę 😉

Kilka ważnych informacji:

 •  bilet jest ważny tylko na ten dzień na który został zakupiony wcześniej
 • zakup przez internet jest prosty – wybiera się rodzaj biletu i dzień  (podział na rano i popołudnie) i godzinę wejścia do Pałacu Nasrydów  (wejścia zaczynają się co pół godziny); wybierając konkretny dzień możecie podejrzeć na wykresach ile jeszcze zostało wolnych biletów na daną godzinę
 • Generalife i Alcazabę możecie zwiedzać bez ograniczeń czasowych  w dowolnym momencie pobytu – wejście na godzinę jest tylko do Pałacu Nasrydów
 • w środku Alhambry możecie pozostać do momentu zamknięcia obiektu
 • zapłacić za bilety możecie wyłącznie kartą kredytową
 • kupując bilety musicie zaczekać aż na stronie pojawi się numer rezerwacji
 • biletów zakupionych wcześniej, nie możecie zwrócić
 • bilety musicie odebrać w kasie biletowej przy wejściu do pawilonu wejściowego, obok parkingu przy Generalife, w ten sam dzień zwiedzania. Aby odebrać bilety zakupione przez Internet, będziecie musieli

podać numer rezerwacji, kartę kredytową którą zapłacicliście z abilety oraz dowód osobisty lub paszport

 • ponieważ kolejki mogą być strasznie długie polecam odebrać bilety  w automatach banku “La Caixa”. Potrzebujecie do tego karty kredytowej – koniecznie tej samej, która posłużyła do dokonania rezerwacji. Automaty znajdują się na prawo od pawilonu wejściowego. Wkładając kartę do czytnika automat poprowadzi Was przez proces wydruku zamówionych biletów. Bilety odbierzcie najpóźniej na godzinę przed wyznaczonym czasem wejścia do Pałacu
 • jeśli macie ze sobą duży bagaż będziecie poproszeni o oddanie go do przechowalni – duże bagaże są prześwietlane przed włożeniem ich do szafek; cały proces może trwać chwilę, dlatego warto wcześniej
  podejść do wejścia i upewnić się u ochrony czy nie musicie oddać rzeczy do przechowalni; nie wejdziecie do pałacu z wózkiem – podobnie jak bagaż będziecie musieli zostawić go w poczekalni
 • kupując dzienny bilet przez internet musicie podać liczbę wszystkich uczestników wycieczki – dzieci również! Pomimo tego, że do 12 roku życia dzieci wchodzą za darmo. Wynika to z faktu, że jednocześnie
  wpuszczana jest określona liczba osób, w tej liczbie zawarte są również dzieci. Jeśli wybierzecie bilet dla dziecka – wydrukuje się bezpłatna wejściówka, ale musicie ją mieć, bo inaczej dziecko nie będzie mogło wejść do Pałacu.

I jeszcze jedna uwaga – na terenie Alhambry nie ma restauracji, więc warto zabrać ze sobą przekąskę dla Malucha.

Granada Hiszpania

Najlepiej zaplanować zwiedzanie Alhambry na godziny poranne, a popołudnie spędzić w Granadzie. Najpopularniejsza trasa z Alhambry do miasta wiedzie przez Cuesta de Gomeres, częściowo wyłączoną z ruchu ulicą Grenady, prowadzącą w dół, do centrum, czyli do Plaza Nueva. Możecie skorzystać również z Alhambrabusa – autobusu,  który ma przystanek przy Alhambrze i który dowiezie Was do centrum.

Granada Hiszpania
Granada zwiedzanie

Najpiękniejszą dzielnicą Granady jest stara arabska dzielnica Albacin – ta część miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Albacin położona jest na wzgórzu, pełno tutaj pięknych wąskich uliczek, placyków i zaułków.

Granada w Hiszpanii

 

Granada budynek

Za cel spaceru obierzcie Plaza Mirador de San Nicolás – plac obok kościółka San Nicolás. Trudy wspinaczki pod górę wąskimi uliczkami wynagrodzi Wam fantastyczny widok na całą Alhambrę na tle ośnieżonych szczytów Sierra Nevada. To jedno z tych widoków, które zapamiętuje się na całe życie.

Plaza Mirador de San Nicolás
Plaza Mirador de San Nicolás Hiszpania
Granada widoki

Tutaj Mały fotograf robi ostatnie zadaniowe zdjęcie. Teraz schodzimy w dół,
do centrum, w poszukiwaniu nagrody 🙂

Post Author: Ola

2 thoughts on “Granada Hiszpania –

  Julia

  (6 marca 2019 - 08:13)

  cudownie tam! 🙂

   Ola

   (6 marca 2019 - 18:44)

   Prawda! Cudownie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *