świateczne zabawy z dziećmi

Fajne zwiedzanie. Odszyfruj swój prezent

Kolejny pomysł na zwiedzanie związany jest z nietypowym wręczeniem prezentu. Zobaczcie.

Pomysł na Tajną Misję

W czasach, kiedy najcenniejszym prezentem dla dzieci jest możliwość wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, gorąco zachęcamy Was do sprawienia sobie prezentu w formie wycieczki np. do jednego z polskich czy europejskich miast. A jeśli chcecie podarować dziecku wymarzoną rzecz to zróbcie to w czasie świątecznego spaceru. To szczególnie fajny pomysł dla tych dzieci, które dotychczas nie lubiły zwiedzać i zwykle marudziły w czasie spacerów. Wspólnie z dzieckiem wybierzcie się do skrzynki pocztowej, z której wyciągniecie list od Mikołaja! W liście dziecko przeczyta o sobie, że jest super i Mikołaj, który obserwował je bacznie przez cały rok, przygotował dla niego wyjątkowy prezent. A ponieważ wie, że Wasze dziecko jest sprytne i zdolne, to zaszyfrował mu wskazówkę, gdzie ten prezent się znajduje.

skrzynka na listy

Do listu załącza mapę np. Waszego miasta i zaznaczone punkty, w których Wasze dziecko zdobędzie wskazówkę. Wyruszacie na spacer, a gdy docieracie do zaznaczonych na mapie miejsc, odczytujecie ciekawostki na temat danego zabytku i wręczacie zadanie do wykonania. Zadania mogą być różne – albo związane z Mikołajem np. świąteczny quiz albo z miastem, w którym mieszkacie. Gdy zadanie zostanie wykonane wręczacie np. literę, z których potem dziecko ułoży wskazówkę, zaszyfrowany wyraz lub informację jaką literę należy znaleźć w danym miejscu np. stojąc pod kościołem czy zabytkiem należy odnaleźć tablicę, a z niej przepisać 4 literę z drugiego wyrazu. Ta ostatnia opcja wymaga od Was wcześniejszej pracy i sprawdzenia jakie napisy znajdują się na danym zabytku i które wyrazy można wykorzystać.

zwiedzanie z dzieckiem

Na koniec zwiedzania, gdy dziecko uzbiera wszystkie litery lub wskazówki, musi otrzymać informację co ma z nimi zrobić. Np. ułożyć z zebranych liter informację gdzie znajduje się prezent lub otrzymać klucz do szyfru, jeśli wskazówki były zaszyfrowane. Taka wskazówka od Mikołaja może brzmieć: SZAFA W TWOIM POKOJU czy POD ŁÓŻKIEM W SYPIALNI RODZICÓW.  Oczywiście przed wyjściem musicie zadbać, by prezent faktycznie się tam pojawił. Inną opcją, np. w przypadku gdy prezentem jest rodzinny wyjazd, jest zaszyfrowanie samego prezentu – np. WYCIECZKA DO WŁOCH.

prezent

Co jest potrzebne do zabawy:

– prezent 😊 – musicie ukryć go wcześniej tam, gdzie wskaże wiadomość od Mikołaja

– mapa z zaznaczonymi miejscami gdzie należy wykonać zadania

– zadania, dzięki którym dziecko zdobywa wskazówki

– wskazówki / litery / szyfr – w zależności od tego co przygotujecie – czy zaszyfrowane wskazówki (wtedy dodatkowo musicie przygotować klucz do szyfrów) lub same litery

– list od Mikołaja

Pomysł na Tajną Misję przez cały rok

My w podobny sposób wręczamy czasem prezent urodzinowy Michałowi. Np. na 5 urodziny wybraliśmy się na spacer śladami ciekawostek o Wrocławiu. W każdym miejscu, w którym Michał poznawał nową ciekawostkę, otrzymywał też tajemniczą literkę. Po zakończeniu spaceru udaliśmy się na gorącą czekoladę i wyjaśniliśmy, że literki należy wpisać w odpowiedniej kolejności na kartkę z hasłem. Okazało się, że znalezione literki ułożyły się w napis: Wyjazd do Legolandu 🙂 Do dziś to wspomina 😉

Urodzinowa gra miejska we Wrocławiu

Inną opcją jest wykorzystanie tej gry np. w czasie zabawy w szukanie pirackiego skarbu.

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *