zabawa z dziecmi

Fajne zwiedzanie. O czym marzą dzieci na świecie?

„O czym marzą dzieci na świecie”? To połączenie gry miejskiej, sporej dawki wiedzy o zwiedzanych miejscach, a przede wszystkim możliwość pokazania dzieciom jak żyją ich rówieśnicy w różnych częściach świata.  

Pomysł na Tajną Misję

Wyruszając na grudniową wycieczkę wręczacie dziecku list od św. Mikołaja, w którym to Mikołaj prosi o pomoc w odczytaniu listów od dzieci z różnych stron świata. Listy przeszły długą drogę, a po drodze naprószył na nie śnieg, przez co kilka wyrazów się rozmazało. Mikołaj ma teraz spory problem, bo nie wie co ma przygotować dzieciom w prezencie.

Jest sposób by się o tym dowiedzieć. Trzeba ruszyć w trasę zgodnie z mapą i w zaznaczonych miejscach odszyfrować lub odnaleźć wskazówki, które pozwolą uzupełnić listy od dzieci. 

list od mikołaja

Przykład listu: Nazywam się Sasza, mam 8 lat. Mieszkam na północy Rosji, gdzie zimy są bardzo długie i mroźne. Marzę o tym, by dostać …………. Będę jego najlepszym przyjacielem!   Aby dowiedzieć się o czym marzy Sasza idź na wrocławski Rynek, pod kamienicę nr 41 stojącą na rogu Rynku i ul. Wita Stwosza. Przyjrzyj się uważnie fasadzie kamienicy. Co znajduje się na wejściem? Odpowiedź wpisz do listu Saszy.

Przykład listu: Jestem Afiya i mieszkam w Etiopii. W moim kraju jest duży problem z wodą. Moja mama razem z ciocią i starszą siostrą codziennie pokonuje wiele kilometrów by przynieść nam wodę z jedynej w okolicy rzeki. Ostatnio mama nie czuje się za dobrze i chciałabym jej pomóc. Od Mikołaja chciałabym dostać ………. Dzięki niemu będę mogła chodzić razem z mamą po wodę. To o czym marzy Afiya znajdziesz na szczycie kamienicy na wrocławskim Rynku. Idź pod numer 22 i spróbuj wypatrzyć co stoi na dachu kamienicy. Odpowiedź wpisz do listu.

Przykład listu: Mam na imię Alejandro. I mam 9 lat. Mieszkam w wiosce położonej wysoko w Andach, najwyższych górach Ameryki Południowej. Mam bardzo daleko do szkoły, a do naszej wioski nie dojeżdżają autobusy. Dlatego bardzo chciałbym dostać ….. Idź teraz na Plac Powstańców Warszawy 5. Musisz dowiedzieć się co znajduje się w tym pięknym budynku porośniętym bluszczem. Nad wejściem odszukaj tablicę, a następnie odszyfruj marzenie Alejandro wg klucza: 2-3, 2-6, 2-7, 1-4, 2-3 Gdzie pierwsza cyfra oznacza wyraz, a druga literę w danym wyrazie.

Zachęcamy Was również do tego, by jedno z marzeń pochodziło od chorego dziecka z Polski, które marzy o tym, by dostać kartkę pocztową. Jest taka strona – Marzycielska Poczta, gdzie znajdują się adresy dzieci czekających na wiadomość od rówieśników. Zabawcie się w świętego Mikołaja i sprawcie komuś radość 🙂

Co jest potrzebne do takiej zabawy:

list od Mikołaja

mapa miejsca, które będziecie zwiedzać. Polecamy wydrukować mapę z internetu i flamastrami zaznaczyć trasę oraz punkty w których należy wykonać zadanie

–  zadania do wykonania – tutaj musicie trochę poszperać i znaleźć w internecie zdjęcia zabytków i sprawdzić co można wykorzystać jako wskazówkę do listu – polecamy dokładnie oglądać kamienice, fontanny, pałace bo sporo na nich elementów, które świetnie nadadzą się do zabawy.

listy od dzieci z różnych stron świata, które proszą o to, co mogą znaleźć na Waszej trasie zwiedzania

ciekawostki o miejscach, które odwiedzacie, aby zabawę połączyć z nauką

drugi list od Mikołaja – wręczacie go po tym gdy dzieci rozszyfrują już wszystkie brakujące w listach wyrazy. W liście Mikołaj dziękuje za pomoc i np. podrzuca drobny upominek od siebie na pamiątkę np. magnes z danego miasta czy jakiś gadżet z mikołajem.

Pomysł na Tajną Misję w ciągu całego roku

Możecie wykorzystać taki pomysł na zabawę w dowolnym czasie i w dowolnym mieście, np. przed Dniem Dziecka. Taka forma zwiedzania ma na celu poznanie zarówno odwiedzanego miejsca w inny sposób, jak i pokazanie co w życiu jest najważniejsze i że warto doceniać to co się ma. Inny pomysł na zwiedzanie miasta i rozszyfrowywanie prezentów wykorzystaliśmy podczas spaceru po Wrocławiu, gdzie pomagaliśmy krasnalom zorganizować przyjęcie dla Papy Krasnala. W czasie tej Tajnej Misji krasnale w zaszyfrowany sposób przekazywały nam informacje o prezentach urodzinowych i rzeczach potrzebnych na przyjęcie. Z tej przygody powstał “Niezbędnik Poszukiwacza Przygód. Wrocław. Impreza u krasnali.” To niezwykły przewodnik dla dzieci, który jest jednocześnie gotowcem na rodzinną przygodę. Więc jeśli nie macie pomysłów lub czasu na samodzielne przygotowanie takiego zwiedzania, to zerknijcie na nasz Niezbędnik, który zawiera trasę, zadania i wszystkie wskazówki. O pomyśle na zwiedzanie w ten sposób Wrocławia przeczytacie tutaj:

Jak fajnie zwiedzać Wrocław z dziećmi?

przewodnik dla dzieci po Wrocławiu

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *