świąteczne zabawy z dziećmi

Fajne Zwiedzanie. Mikołaj Gapa.

Wiecie co jest najlepszym prezentem dla Waszych dzieci? Nie kolejna zabawka, która po chwili wyląduje w kącie, nie kolejny markowy ciuch czy gra na konsolę. Najfajniejszym prezentem jest wspólnie spędzony czas z rodzicami, fajne przygody i piękne wspomnienia.

Podróżniczy kalendarz

Dlatego zachęcamy Was do tego, byście podpowiedzieli Mikołajowi, że super prezentem pod choinkę dla całej rodziny będzie np. wycieczkowy kalendarz na 2020 rok. To kalendarz w którym raz w miesiącu zaznaczycie dzień na rodzinną wycieczkę. To wcale nie muszą być wielkie wyprawy! Odkryjcie swoją okolicę, pobliskie miasta czy też zaplanujcie zwiedzanie największych polskich miast. A my przez cały grudzień będziemy Wam podrzucać pomysły jak zamienić nudne zwiedzanie w rodzinną Tajną Misję pełną przygód.

Dziś Tajna Misja zatytułowana „Mikołaj gapa”. Zobaczcie jak roztargnienie Mikołaja można wykorzystać do fajnej zabawy w mieście. Pomysł można dowolnie zmieniać pod zwiedzane miasto czy miejscowość.

Pomysł na Tajną Misję

Przed spacerem czy wycieczką wręczacie dzieciom list, w którym św. Mikołaj prosi ich o pomoc w odnalezieniu worka z prezentami. Jak można wyczytać w liście Mikołaj jest trochę „zakręcony” i w czasie próbnego lotu nad miastem wypadł mu jeden z worków i rozerwał się na kawałki. W liście Mikołaj prosi dzieci, by ruszyły na spacer zgodnie z załączoną mapą. Po drodze, w zaznaczonych punktach będą musiały wykonać zadanie. Gdy je wykonają, w pobliżu pojawi się kawałek worka. Trzeba przejść całą trasę i zebrać wszystkie części. Następnie go skleić i zostawić np. pod wskazaną fontanną czy pomnikiem.

Co jest potrzebne do takiej zabawy:

list od Mikołaja

mapa i miejsca, które będziecie zwiedzać. Polecamy wydrukować mapę z internetu i flamastrami zaznaczyć trasę oraz punkty w których należy wykonać zadanie

–  zadania do wykonania – najlepiej jeśli będą związane z danym zabytkiem czy miejscem, w którym się zatrzymacie np. znajdź na fontannie gwiazdkę, odszukaj na kamienicy rzeźbę kota, sprawwdź w którym roku wybudowano kościół itp. oraz kilkoma informacjami czy ciekawostkami o tym miejscu

worek pocięty na kawałki – może to być worek wycięty z szarego, dużego papieru, pocięty na tyle kawałków ile macie punktów do zobaczenia zaznaczonych na mapie. To co ważne, na każdym kawałku, z tyłu, wpisujecie literę. Te litery to zaszyfrowana wiadomość od Mikołaja. 

taśma klejąca – do sklejenia wszystkich kawałków worka na prezenty

drugi list od Mikołaja – wręczacie go po tym gdy dzieci skleją worek. W liście Mikołaj dziękuje za pomoc, pisze, że postara się już nie być taki zakręcony, a w podziękowaniu za znalezienie i sklejenie worka ma dla dzieci małą niespodziankę. Prosi by odwrócić worek i rozszyfrować ukrytą tam wiadomość. Wiadomość zapisana jest szyfrem literkowym, którego klucz znajduje się w liście i wygląda tak: 

Zasada jest prosta – zamieniacie litery zgodnie z powyższym kluczem, czyli A to M, a M to A itd. Możecie zaszyfrować tu co chcecie np. TCENOM OKRZCŹMPM albo PHŁM DWKKM 😉 Po wykonaniu zadania idziecie razem “wykonać” nagrodę.

Pomysł na Tajną Misję w ciągu całego roku

Możecie wykorzystać taki pomysł na zabawę w dowolnym czasie i w dowolnym mieście. My w podobny sposób zwiedzaliśmy Wenecję, gdzie księżniczka Carla poprosiła nas o pomoc w znalezieniu kawałków maski karnawałowej rozsypanych po całym mieście. Szczegóły znajdziecie tutaj:

Fajne zwiedzanie Wenecji z dzieckiem – maska karnawałowa

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *