Ciekawostki o Rzymie czyli Rzym z dzieckiem

Rzym to fantastyczne miasto, idealne na rodzinne zwiedzanie. Aby w głowach dzieci zostało coś więcej niż smak włoskich lodów, polecam Wam rodzinną zabawę w odnajdywanie ciekawostek o Rzymie. 

Ciekawostki o Rzymie

Planując wakacje w Wiecznym Mieście przygotowaliśmy Michałowi garść ciekawostek o miejscach, które będziemy odwiedzać i prostą mapę z zaznaczonymi miejscami, gdzie musimy ich poszukać. Dzięki temu nie dość, że rozbudziliśmy w nim ciekawość, to całą trasę przemierzał bez marudzenia i rozglądał się uważnie w poszukiwaniu wymienionych obiektów. Do tego w przyjemny sposób poćwiczył korzystanie z mapy, co w czasach nawigacji czy Google Mapsa nie jest znaną dzieciom umiejętnością 😉 Gdy dotarliśmy do wskazanych obiektów, będących bohaterami ciekawostek, uwiecznialiśmy je na zdjęciach. Więc dodatkowo mieliśmy jeszcze naukę fotografii w terenie 😉 

A oto ciekawostki o Rzymie:

Rzymskie Koloseum jest jednym z Siedmiu Cudów Świata

Skoro Cud Świata to musiał się znaleźć na pierwszy na liście obiektów do zobaczenia. Już przy wyjściu z stacji metra, Koloseum wprawiło nas w zachwyt. Koloseum zostało zbudowane w I wieku n.e. To miejsce spektakli i krwawych igrzysk, walk gladiatorów i dzikich zwierząt.

Forum Romanum nosi również nazwę Forum Magnum

Najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma wzgórzami. To główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski starożytnego Rzymu.

Ostatni łuk triumfalny starożytnego Rzymu to Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna z 315 roku upamiętnia zwycięstwo Konstantyna Wielkiego w wojnie domowej oraz jest pomnikiem chwały cesarza.To ostatni wzniesiony łuk triumfalny starożytnego Rzymu.

Weneckie akcenty w Rzymie znajdują się na Placu Weneckim

Na Placu Weneckim znajduje się Pałac Wenecki, Bazylika św. Marka i płaskorzeźba przedstawiająca lwa – symbol patrona Wenecji, św. Marka.

Pomnik Il Vittoriano nazywany jest przez Rzymian „maszyną do pisania”

Musieliśmy to sprawdzić 🙂  Pomnik widoczny jest z daleka, dumnie góruje na Forum Romanum i Placem Weneckim, więc w tym przypadku łatwo byłoby do niego trafić, nawet bez mapy 😉  Pomnik to duża budowla z białego marmuru, którą ukończono w 1911. Jest to jednocześnie pomnik króla Wiktora Emanuela II i Grób Nieznanego Żołnierza.

Wilczyca karmiąca bliźnięta jest nieoficjalnym symbolem Rzymu

Wilczycę spotkacie w wielu miejscach, wystarczy mieć oczy szeroko otwarte. My na tą natknęliśmy się idąc w stronę Placu na Kapitolu.

W Rzymie jest ponad 280 fontann

Rzym jest jednym z miast, które może poszczycić się ogromną liczbą fontann. Sprawiają one frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. I choć znamy statystyki odnośnie ilości bakterii namnażających się w fontannach, to we włoskim upale nie możemy odmówić sobie pochlapania się w każdej 😉 Jedną z tych 280 fontann była fontanna na placu na Kapitolu.

Najważniejsze wzgórze Rzymu to plac na Kapitolu

Plac na Kapitolu to pod względem historycznym jest najważniejszym wzgórzem Rzymu. Na Piazza del
Campidoglio prowadzą schody z Forum Romanum. Centralne miejsce zajmuje plac w kształcie trapezu, zaprojektowany przez Michała Anioła.

Usta Prawdy to starożytny wykrywacz kłamstw

Dotarliśmy do ostatniego punktu zaplanowanego na ten dzień.  Bocca della Verita to okrągły, marmurowy medalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Wedle średniowiecznej legendy rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw – podejrzany wkładał dłoń w usta, które miały zamykać się, gdy osoba mówiła nieprawdę. Usta Prawdy znane są ze sceny z filmu “Rzymskie wakacje” z udziałem Audrey Hepburn i Gregory Pecka. Znajdują się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Podane tutaj ciekawostki dotyczą obiektów, które mieliśmy zaplanowane do zwiedzenia podczas jednego dnia w Rzymie. W inne dni zwiedzaliśmy kolejne ważne miejsca w stolicy Włoch. Nasze pomysły na zwiedzanie z kilkulatkiem znajdują się TUTAJ.

Post Author: Ola

4 thoughts on “Ciekawostki o Rzymie czyli Rzym z dzieckiem

  Marta Kozian

  (16 listopada 2014 - 11:45)

  Przepiękne zdjęcia! Rzym jest wspaniały, więc i wycieczka musiała być udana 😉

  Agnieszka Zielińska

  (16 listopada 2014 - 13:51)

  Nie starczyło mi czasu, będąc w Rzymie, na fontanny. Dzięki, że mogłam je zobaczyć,

  Aztekium.pl

  (12 czerwca 2018 - 13:46)

  Super ciekawostki! Piękne miasto!. Fajny artykuł.

   Tomek

   (15 lipca 2018 - 04:31)

   Zgadza się, Rzym jest piękny 🙂 Dziękujemy za miłe słowa. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *