Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Łazienki i toalety na kempingu

Camping – łazienki i toalety

Gdy jedziecie na kemping i planujecie spać w namiocie z jednej strony pewnie myślicie “Jej! Ale będzie super przygoda!”. Jednak po pewnym czasie  pewnie przyjdzie Wam do głowy pewna myśl… jak będzie z prysznicem? A następnie jeszcze bardziej przerażająca… Toaleta! Co z toaletą???! 

Sanitariaty na campingu

Czasy kiedy na kempingowiczów czekały drewniane wychodki pod lasem i prysznice z monetami na ciepłą wodę już dawno przeminęły. Obecnie na europejskich kempingach sanitariaty są na wysokim poziomie, a na niektórych wręcz przypominają luksusowe łaźnie. Przedstawimy Wam jak wygląda typowy blok sanitarny i co w nim znajdziecie.

Prysznice i toalety dla dorosłych

Blok sanitarny jest podzielony na część damską oraz męską. Zazwyczaj znajdują się one po przeciwnych stronach budynku. Są tu prysznice oraz umywalki. Prysznice umieszczone są w boksach zamykanych na drzwi. W kabinie z prysznicem zwykle jest wydzielone miejsce do przebrania się i pozostawienia swoich rzeczy, by nie zamokły. Są tu ławki i wieszaki. To co polecamy to mieć ze sobą woodoporną torbę – tam wrzucamy rzeczy, w które się przebieramy. Czasem niestety jest tak, że woda rozbryzguje się po całej kabinie, więc nie ma sensu się stresować, że coś nam zamoknie. Na 95% kempingów macie możliwość regulacji wody ciepłej i zimnej. Czasem zdarza się tak, że z prysznica leci wyłącznie ciepła woda. Bardzo często woda wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach i ponownie należy ją włączyć przyciskiem. To wynika oczywiście z oszczędności, zarówno kosztów jak i środowiska.

Umywalki do porannej toalety są ułożone zwykle w rzędzie, choć zdarzają się też w osobnych kabinach, gdzie jednocześnie można się przebrać. Przy umywalkach zwykle są gniazdka, by można było podłączyć np. suszarkę czy elektryczną golarkę.

Toalety znajdują się zwykle w innym pomieszczeniu niż prysznice, choć nie jest to reguła. To co zwykle szokuje początkujących kempingowiczów to popularne w południowej Europie toalety “na narciarza” czyli kucane. To właściwie niecka z dziurą pośrodku i miejscami na stopy. Za takimi toaletami przemawia kilka plusów tj. łatwiejsze utrzymanie toalet w czystości czy krótszy czas korzystania, bo nikt w pozycji kucającej nie poczyta gazety. Ale nie przerażajcie się. Jeśli występuje toaleta na narciarza to i tak część sanitariatów ma tradycyjną muszlę z sedesem. Radzimy zawsze zabierać ze sobą papier, chociaż na większości kempingów jest on co chwilę sprawdzany i donoszony, gdy zabraknie. Jednak jak się trafi w czasie gdy go zabraknie to może być kłopot.

Toalety są bardzo często sprzątane, na niektórych non stop. Czystość sporo również zależy od osób korzystających z sanitariatów, a tu niestety bywa różnie. Dlatego uczulamy, by zostawić po sobie taką łazienkę czy toaletę, jaką chcielibyście zastać po przyjściu.

Łazienki i toalety dla dzieci

Bardzo często dzieci mają osobne pomieszczenie z ubikacjami w wersji mini oraz prysznicami i umywalkami dostosowanymi do wzrostu maluchów, tak by dziecko mogło bez problemu sobie samo poradzić. Sanitariaty dla dzieci są zazwyczaj kolorowe i przyjazne dla najmłodszych. Często są również specjalne wanienki do kąpieli niemowląt i przewijaki.

My ze śmiechem wspominamy pobyt na jednym z włoskich kempingów, kiedy to czteroletni wówczas Michał tak bardzo upodobał sobie dziecięcą łazienkę, że non stop chciał z niej korzystać.

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY CAMPINGI W EUROPIE NA FACEBOOKU 🙂

Łazienki rodzinne

Jest też coś takiego jak łazienki rodzinne, czyli Wasze prywatne łazienki w bloku sanitarnym. Takie łazienki rodzinne są zamykane na klucz i na czas Waszego pobytu tylko Wy z nich korzystacie. To fajna opcja dla tych, którzy nie są przekonani do wspólnych łaźni. Łazienki należy zarezerwować w czasie rezerwacji parceli.

Pralnie na campingu

Jeśli wyjeżdżacie na tydzień lub dwa to raczej nie będziecie korzystać z pralni. My podczas dwu lub trzymiesięcznego tripu często zaprzyjaźniamy się z kempingowymi pralkami ? Warto też wiedzieć o takich opcjach w przypadku, gdy na kemping lecicie samolotem. W ramach ograniczenia ilości ubrań i limitu bagażu możecie zaplanować zrobienie prania w czasie urlopu. Pralki zwykle umieszczone są w sanitariatach, choć zdarzają się też wolnostojące, samoobsługowe pralnie. Korzystanie z pralek jest odpłatne i polega na wrzuceniu odpowiedniego żetonu zakupionego wcześniej w recepcji lub odliczonej kwoty w monetach. Proszek czy płyn należy mieć swój, czasem w pralniach znajdują się automaty ze środkami piorącymi, ale to raczej rzadkość. My polecamy kapsułki do prania. Są poręczniejsze w transporcie i zajmują mniej miejsca.

Często w pralniach, obok pralek stoją suszarki. Rzadko z nich korzystamy, bo pranie suszymy na świeżym powietrzu. Poza tym pranie w nich nie jest odwirowane dobrze, więc i tak trzeba je rozwiesić. Suszarki są dodatkowo płatne.

Raz zdarzyło się nam, że pralnia obsługiwana była przez pracowników kempingu. Zostawiało im się worek z brudami, a odbierało czyste pranie.

Co ważne, nastawiając pralkę, zobaczycie ile czasu pranie będzie trwało. Wtedy najlepiej nastawić sobie timer w telefonie czy zegarku i przyjść na czas, by wyciągnąć pranie z pralki. Wbrew pozorom, często przy pralkach tworzą się kolejki, więc warto zadbać o to, by nie robić korków.

My pranie zawsze przenosimy w dużych torbach na zakupy, bo raz, że można w nie dużo zapakować, a dwa są wodoodporne. Pranie rozwieszamy na suszarkach, które są na wyposażeniu domków czy namiotów. Gdy jesteśmy pod własnym namiotem, rozwieszamy sznurki pomiędzy drzewami. Poza sznurkiem warto mieć też ze sobą klamerki.

Gdy musicie przeprać coś w rękach to należy robić to w wyznaczonych do tego zlewach, które znajdziecie przy sanitariatach, zwykle obok umywalek przeznaczonych do mycia naczyń. Czasem możecie znaleźć w pralniach deskę do prasowania i żelazka.

Mycie naczyń na campingu

Do mycia naczyń na kempingu przeznaczone są specjalne zlewozmywaki z ciepłą i zimną wodą. W porze poobiedniej czy wieczorem po kolacji, są dość mocno oblegane. Przez to stają się miejscem międzynarodowych dyskusji o pogodzie, kempingu, dzieciach i miejscach wartych zobaczenia w okolicy. To co nam się bardzo przydaje to składana miska na brudne naczynia. Jest poręczna i pojemna, a po złożeniu zajmuje mało miejsca. Do mycia musicie mieć własny płyn i gąbkę.

Łazienki dla psów

Na kempingach przyjaznych psom znajdziecie miejsca, gdzie możecie wykąpać swojego czworonożnego pupila. Są to wydzielone prysznice, gdzie psy mogą zażywać kąpieli. Niektóre kempingi mają wręcz osobne budynki w całości przeznaczone na łazienki dla zwierząt.

Campingi z najlepszymi sanitariatami

Nie ma co ukrywać, że czystość i jakość toalet oraz łazienek może mocno wpłynąć na ogólne wrażenia z kempingu. Dlatego pokusiliśmy się o nietypowy ranking campingów ze świetnymi łazienkami i toaletami. Dziękujemy za pomoc w stworzeniu rankingu osobom z naszej grupy “Campingi w Europie”, które podrzuciły swoje typy. Tak więc najładniejsze, najczystsze i najbardziej wypasione łazienki znajdziecie na campingu Zaton Holiday Resort w Chorwacji, camping Polari, Istra Premium, Omisalj, włoski Park Albatros czy Union Lido.

Jeśli nadal nie czujecie się przekonani co do toalet i łazienek na kempingu to pamiętajcie, że korzystają z nich wyłącznie osoby, które nie mają własnych węzłów sanitarnych w swoich rodzajach zakwaterowań. Domki wakacyjne czy namioty glampingowe mają własne łazienki. Jeśli wybierzecie się na wakacje do mobile homów lub glampingu to zachęcamy Was do tego, żeby zajrzeć do kempingowych sanitariatów i przekonać się, że to naprawdę czyste obiekty.

W odpowiedzi na “Camping – łazienki i toalety”

Z łazienkami rodzinnymi nigdy się nie spotkałam ,a parę kempingów odwiedziłam ,chyba że jest to nowe rozwiązanie . A co do czystości to zdecydowanie nie ma obaw ,teraz są zupełnie inne warunki . Jedynie bym dodała ,że czasami ,w szczególności rano, mogą występować kolejki do zlewozmywaków .

Możliwość komentowania została wyłączona.