Polska z dzieckiem. Ciekawostki o Wrocławiu i urodzinowa gra miejska


Urodzinowa gra miejska we Wrocławiu

Pomysł na spacer po wrocławskim Rynku, wypełniony ciekawostkami o mieście, zrodził się już dawno. Ale postanowiliśmy wykorzystać go dopiero w marcowe popołudnie, organizując Globtroterkowi grę miejską połączoną z prezentem urodzinowym. Z każdą ciekawostkę Globtroterek dostawał zadanie do wykonania. Po jego zaliczeniu otrzymywał literkę lub cyferkę, które tworzyły hasło - prezent z okazji urodzin :)Ciekawostki o Wrocławiu

1. Przy Teatrze Lalek znajduje się fontanna pełna krasnali. Zadaniem Globtroterka było odnalezienie fontanny, wysłuchanie opisu skrzatów i dopasowanie do nich imion. Świetny opis krasnali znalazłam w internecie: "Ten w środku fontanny to Wierzbownik, siedzi na drzewie pogrążony w lekturze. Obok przycupnął Parasolnik i Zbierający Wodę, a po drugiej stronie skrzat Puszczający Stateczki i Karmiący Ptaki. Aktor i Ogrodnik woleli pozostać nieco z boku. Widać nie lubią, jak im się leje za kołnierz."


2. Mkną po szynach niebieskie tramwaje, przez wrocławskich ulic sto... Kolejna ciekawostka dotyczyła wrocławskiego taboru. Wrocław posiada najstarszą linię tramwajową w Polsce. Pierwszy elektryczny tramwaj wyjechał w 1893 roku. Wcześniej tramwaje były ciągnięte przez zaprzęgi konne. Zadanie: ułóż z rozsypanych sylab nazwy innych pojazdów (sta-tek, met-ro, po-ciąg, au-to-bus, sa-mo-lot)


3. Przy ul. Świdnickiej, obok hotelu Monopol zamieszkał nowy krasnal - Recyklinek. Zadaniem Globtroterka było odnalezienie skrzata i opowiedzenie, jak należy poprawnie segregować śmieci.


4. Na rogu Rynku i ul. Oławskiej znajduje się Kamienica pod Złotą Koroną. Globtroterek miał za zadanie uważnie przyjrzeć się budynkowi i odpowiedzieć na pytanie dlaczego kamienica nosi taką nazwę :)
5.  Po wschodniej stronie Rynku koło Ratusza znajdziesz pręgierz, do którego przywiązywano osoby, które coś nabroiły. Kara polegała na byciu przywiązanym do pręgierza lub przykutym za pomocą kajdan w dość niewygodnej pozycji. Dodatkową karą było rzucanie zgniłym jedzeniem, a nawet kulkami końskiej kupy przez zgromadzonych na placu ludzi. Przy pręgierzu można było wylądować za pijaństwo, chuligaństwo i awantury. Zadanie nie należało do trudnych - należało odnaleźć pręgierz i policzyć ile schodów do niego prowadzi.6. Ratusz jest najstarszym zachowanym ratuszem w Polsce. Posiada też najstarszy zegar  i dzwon z 1368 roku. Zadanie: znajdź zegar na ratuszu i powiedz jaką wskazuje godzinę.


7. Na rogu Rynku i ul. Wita Stwosza znajduje się kamienica Pod Złotym Psem. Przyjrzyj się uważnie i znajdź w okolicy dwa psy :) (jeden znajduje się nad wejściem do kamienicy, a drugi - razem z krasnalem pije piwo przed wejściem ;))


8. Wrocław ma wiele punktów widokowych m.in. Archikatedra na Ostrowie Tumskim czy Sky Tower. Zadanie nie należało do łatwych, trzeba było bowiem powiedzieć jakie dwa punkty widokowe znajdują się w okolicach Rynku. Globtroterek odgadł bezbłędnie i wskazał  Mostek Pokutnic Katedry Św. Marii Magdaleny i wieżę Bazyliki Mniejszej p.w. św. Elżbiety (widoczna w tle na zdjęciu poniżej).

9. Poszukaj adresu Rynek 2. Znajduje się tam Kamienica pod Gryfami. Dotrzyj do kamienicy i przyjrzyj się jej szczytowi. Jest tam kilka wielkich zwierząt. Znajdź wśród nich zwierzę o łapach lwa, głowie i skrzydłach orła. To jest właśnie mityczny Gryf.


10. Pod adresem Rynek 5 znajduje się kamienica Dwór Polski, która skrywa tajemnicę. Jedno z jej okien to tzw. okno iluzjonistyczne, czyli namalowane na fasadzie.  Spróbuj je znaleźć :)

11. Obok fontanny znajduje się duża kostka, która wskazuje miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się waga miejska. W dawnych czasach nie znano jednostek miary takich jak kilogramy, dlatego wszystkie towary mierzone były garncami. A wzór takiego garnca znajdował się w Wadze Miejskiej. Znajdź to miejsce.12. Kamienica pod Złotym Słońcem, pod numerem Rynek 6, ozdobiona jest uśmiechniętym, otoczonym promieniami słońcem. Obok niej znajduje się kamienica pod Siedmioma Elektorami. Jego fasadę zdobi czarny ptak, który w szponach trzyma jabłko. Przyjrzyj się i powiedz co to za ptak. 13. Na rogu Rynku i placu Solnego znajduje się budynek, który nie pasuje do pozostałych kamienic. Został wybudowany dużo później niż otaczające go budynki. Przy budynku znajduje się bankomat krasnoludków. Popatrz na zdjęcie i policz ile pieniędzy wypłacił skrzat z bankomatu.
14. Plac Solny to dawny rynek pomocniczy, na którym handlowano solą. Obecnie jest tu sporo stoisk z kwiatami. Znajdź tulipana, żonkila i różę.

15. Na placu Solnym, przy wejściu do dawnego schronu siedzi Dialogomir. Znajdź krasnala i powiedz co on robi.16. Na placu Solnym, pod numerem 2-3 znajduje się dom pod Murzynkiem. A na kamienicy przy zbiegu ul. Kiełbaśniczej i Ruskiej stoi Dom pod Trzema Murzynami. Znajdź figurki Murzynków na obu budynkach.
17. Na Rynku, pod numerem 13 znajduje się kamienica, na której szczycie jest figura dziecka. Znajdź kamienicę i spróbuj dostrzec co dziecko trzyma w ręce.


18. Przy Ratuszu mieszka miś. Ma około półtora metra wysokości, waży blisko trzysta kilogramów. Według niektórych źródeł do niedźwiadek malajski. Pewien artysta podarował go miastu, gdyż na wrocławskim Rynku nie było żadnej fontanny. Misiowi woda tryskała z nozdrzy, którą można było pić z kubków zawieszonych na konarze. Pogłaszcz misia :) 19. We Wrocławiu działa najstarsza w Europie restauracja – Piwnica Świdnicka działająca od 1275 roku. Znajdź wejście do Piwnicy Świdnickiej.20. Naprzeciwko Piwnicy Świdnickiej, pod numerem 22 znajduje się kamienica, w której w średniowieczu, znajdował się browar. Piwo transportowano do Piwnicy Świdnickiej tunelem pod Rynkiem. Początek tunelu można zobaczyć w restauracji znajdującej się w kamienicy. Wejdź do restauracji, zamów deser i odbierz od mamy kartę do uzupełnienia. Wszystkie literki, które zdobyłeś ułożą hasło  - Twój prezent urodzinowy! (zadanie udało nam się zrealizować w innej restauracji, gdyż w tej wskazanej w zadaniu nie było wolnych miejsc ;) )
A tutaj rozwiązanie gry :D 
Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)