Francja z dzieckiem. Rycerze w Carcassonne - pomysł na rycerską grę miejską


Carcassonne z dzieckiem

Niesamowite miasto uznawane za największy, średniowieczny kompleks zabytkowy. Carcassonne składa się z dwóch części -  miasta dolnego i górnego grodu La Cite .La Cite otoczone jest podwójnym pasem wałów obronnych i dwoma pierścieniami murów obronnych, naszpikowanych bramami i wieżami.

Mury skrywają w sobie XII wieczny zamek oraz romańsko-gotycką bazylikę Saint - Nazaire.

Zabawa w rycerzy

Planując wakacyjne wojaże wiedziałam, że Carcassonne będzie idealnym miejscem do przeprowadzenia zabawy w rycerzy :) 


Jeszcze przed wyjazdem przygotowałam niezbędne rekwizyty. Jednym z nich był smok - wydrukowany w formacie A3, na grubszym papierze. Smoka pocięłam na 13 elementów -z których zrobiłam puzzle.

Klocki LEGO, zdjęcie z internetu
Smok uwięził księżniczkę, w którą miałam przyjemność się wcielić ;) Zadaniem rycerzy było wykonać 13 zadań. Za każde poprawnie wykonane zadanie rycerze otrzymywali od księżniczki jeden element puzzli.
Księżniczka odzyskała wolność w momencie, gdy rycerze zdobyli wszystkie elementy puzzli i ułożyli z nich smoka.Rycerskie wyzwanie
Przed wyjazdem przygotowałam garść zadań dla prawdziwych rycerzy. Rycerzami zostali mianowani: Globtroterek, Tato Globtroterka i Kuzyn Globtroterka.

Zadanie 1

Zdjęcie znalezione w internecie
Tutaj rycerze musieli wykazać się kreatywnością :) Dyskusje nad nazwą trwały długo i zaciekle. W końcu ogłoszono ją z fanfarami! Powstało bractwo Dzielni Rycerze Księżniczki Globtroterki :)


Zadanie 2
Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie
To zadanie wymagało iście graficznych umiejętności i wyczucia smaku :) Wspólnymi siłami powstał piękny herb Dzielnych Rycerzy, z zamkiem, smokami i oczywiście księżniczką :D Na wieczną pamiątkę herb został wklejony do Dziennika Podróży. Zadanie 3

Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie
Rycerze spisali najważniejsze zasady, którymi powinien kierować się każdy dzielny rycerz. Na liście znalazły się  m.in. takie zapisy: rycerze  pomagają innym, są odważni i dzielni, bronią zamku przed smokiem czy ustępują miejsca starszym. Mi osobiście najbardziej podobało się zdanie, że rycerze przynoszą księżniczce kwiatki :)


 Zadanie 4
Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie
Gdy stanęliśmy u stóp Carcassonne i cały zamek widać było jak na dłoni, rycerze dostali kolejne zadanie. Bezbłędnie wskazali wszystkie wymienione elementy zamku.


Zadanie 5-10
Kolejne zadania sprawdzały wiedzę na temat rycerskiego świata :)
Klocki LEGO, zdjęcia znalezione w internecie

Zadanie 11
Przyszedł czas na ćwiczenie spostrzegawczości. Spacerującym po mieście rycerzom wyzwanie rzucił sam król ;)

Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie


Dzięki temu zadaniu zauważyliśmy wiele ciekawych elementów i drobiazgów zdobiących budynki, które pewnie umknęłyby na nam podczas zwykłego spaceru.
 

 
Zadanie 12  
Nie mogło zabraknąć też elementu rywalizacji :)
 

Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie

Zobaczcie, który z rycerzy pierwszy dotarł do smoka :)


Zadanie 13
Ostatnie zadanie to chyba należało do najprzyjemniejszych ;)

Klocki LEGO, zdjęcie znalezione w internecie


Gdy już smok został pokonany, a księżniczka uratowana mogliśmy dalej zwiedzać miasto.
 


Partyjka w "Carcassonne" w Carcassonne

Uwielbiamy grać w planszówki. Jedną z naszych ulubionych jest gra Carcassonne, która polega na budowaniu średniowiecznego grodu. Nie mogliśmy przepuścić okazji zagrania w "Carcassonne" w Carcassonne :DA jak jeszcze nie macie dość to zapraszamy na krótki spacer po Carcassonne :)


Lubicie szalone zabawy? Zobaczcie koniecznie:
Piraci w Katwijk
Smerfy w Delft
Detektywi w Arles