Alpy z dzieckiem. Aiguille du Midi czyli nasz pierwszy alpejski szczyt

Kolejka linowa na Aiguille du Midi

Aiguille du Midi wznosi się na wysokość 3842 metrów n.p.m.   Z Chamonix łatwo dostać się na szczyt kolejką górską, zaliczaną do najwyżej położnych kolejek linowych w Europie.Z wysokości 1035 metrów, z dolnej stacji w Chamonix Mont Blanc ruszamy wagonikiem na stację pośrednią Plan de l'Aiguille, położoną na wysokości 2309 metrów n.p.m. 
 

Tutaj przesiadamy się do kolejnego wagonu, który wwiezie nas pod chmury :)  Zresztą zobaczcie sami ;)Aiguille du Midi z dzieckiem

To jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Alpach Francuskich. Z jego wierzchołka roztacza się fantastyczny widok na Mont Blanc i dolinę. Aiguille du Midi jest bardzo często punktem wyjściowym dla alpinistów wyruszających na zdobycie najwyższej góry Europy. 

Na szczycie znajduje się restauracja, punkty widokowe, sklep z pamiątkami i punkt medyczny.  Zobaczcie globtroterkową relację ze szczytu i niesamowite widoki na Alpy :)
Nie możemy zdecydować się, które zdjęcia umieścić więc wybraliśmy losowo kilka, bo inaczej zasypalibyśmy Was fotkami ;)
 Jeśli macie ochotę zjechać z nami ze szczytu to zapraszamy na krótki filmik :)Dlaczego im wyżej to ciężej się oddycha?

Jak wiecie zawsze staramy się wykorzystać podróże do nauczenia się czegoś nowego. O tym dlaczego im wyżej tym zimniej rozmawialiśmy podczas spaceru po Monte Baldo (klik). Podczas wyprawy w Alpy przekonaliśmy się, że im wyżej tym ciężej się oddycha. Oczywiście musieliśmy zgłębić temat ;)
Wraz ze wzrostem wysokości powietrze rozrzedza się, a do naszych płuc trafia mniejsza liczba cząsteczek tlenu. W efekcie zwiększa się liczba i głębokość oddechów. Pokonanie dużej wysokości w krótkim czasie może spowodować zawroty i bóle głowy czy ogólne osłabienie. 


Aiguille du Midi z dzieckiem

Wjazd kolejką jest możliwy w przypadku dzieci powyżej 3 roku życia.
Na pewno warto wstać wcześnie rano i zaplanować wjazd kolejką w miarę wcześnie. Unikniecie wtedy stania w kolejce i sporej liczby wycieczek zorganizowanych. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą okularów słonecznych i kremu z wysokim filtrem UV. Podczas naszej wycieczki w Chamonix termometry wskazywały 32 stopnie Celsjusza. Na szczycie temperatura spadła poniżej zera. Dlatego zdecydowanie warto mieć ze sobą polary, kurtki oraz czapki i rękawiczki. Pamiętajcie też o obuwiu - idealne to buty do wycieczek górskich. 


Więcej o naszych górskich wycieczkach w innych rejonach Europy:
Wyprawa na Monte Baldo
Skalne miasto w Czechach
Zabawy na szlaku - Karpacz