Zabawy w samolocie i spacer po Exeter


Pierwsza podróż samolotem
Po raz pierwszy Globtroterek zasiadł na pokładzie samolotu mając 6 miesięcy. Wybraliśmy się z wizytą do naszych przyjaciół mieszkających w Exeter. Przy okazji mocno ściskamy ciocię Magdę i wujka Błażeja :)
Wtedy do szczęścia i przetrwania lotu wystarczyła nowa grzechotka i butelka mleka. Im Globtroterek starszy, tym repertuar zabaw samolotowych się powiększał i stawał bardziej skomplikowany ;) W końcowej części postu "sprzedam" Wam pomysły na zabawy podczas lotu z przedszkolakiem.Spacer po Exeter
Exeter to administracyjny ośrodek hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na krótki spacer po tym uroczym mieście.


Globtroterkowi najwyraźniej przypadło to miasto do gustu :)


Rzeka Exe
Exeter położone jest nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do kanału La Manche. Spacer wzdłuż nadbrzeża zaliczamy do bardzo przyjemnych :)

Gdy zgłodnieliśmy, wstąpiliśmy do zaprzyjaźnionej piekarni. Mieliśmy okazję podejrzeć jak przygotowywane są takie smakołyki :)
Najważniejszym punktem naszego spaceru była Katedra Św. Piotra. Piękna budowla, której budowa rozpoczęła się w XII wieku.


 

Zachodnia ściana katedry ozdobiona jest XIV wiecznymi rzeźbami.


 
 
 Exeter to miasto akademickie. Siedzibę ma tutaj University of Exeter, założony w 1922 roku. Studenci masowo okupują każdy wolny skrawek trawy i okoliczne puby :) 

Zabawy w samolocie

Do najpopularniejszych rekwizytów rodziców podróżujących z kilkulatkami można zaliczyć tablety, laptopy i smartfony.  Często pojawiają się również książeczki, kolorowanki czy wszelkiego rodzaju ćwiczenia z naklejkami. My też zawsze mamy w pogotowiu nową książeczkę z zadaniami czy grę na tablecie. Ale używamy tego w ostateczności ;) Oczywiście wszystko zależy od czasu trwania lotu i godzin w jakich się odbywa. Z racji tego, że podróżujemy głównie na trasach europejskich, lot trwa maksymalnie kilka godzin i z reguły odbywa się w dzień. Oto kilka naszych ulubionych zabaw w samolocie:
 „Kto następny”?
Gdy tylko wyłączą się lampki sygnalizujące zapięcie pasów, w samolocie rozpoczyna się wędrówka pasażerów w stronę toalet. Nasza zabawa polega na zgadywaniu kto następny przejdzie obok naszego fotela – czy to będzie kobieta czy mężczyzna i w jakim będzie wieku. Żeby było trudniej ( i  śmieszniej ) mamy własne kody na określenie płci i wieku np. A3  - mężczyzna w średnim wieku, B1 – kilkuletnia dziewczynka. Pod koniec zabawy liczymy kto miał więcej trafnych strzałów.

Czy leci z nami reporter?
Zadanie polega na zadaniu 10 pytań drugiej osobie. Pytamy o cel podróży, ulubione słodycze, marzenia, ostatnio przeczytaną książkę, imię najlepszego przyjaciela i o wszystko co nam przyjdzie do głowy. Zadanie polega na opisaniu danej osoby w dwóch, trzech zdaniach i powiedzeniu wszystkiego czego się dowiedzieliśmy.

Wieża kontroli lotów
To chyba nasza ulubiona zabawa :) Kilka dni przed wylotem śledzimy trasę lotu samolotów tej linii na http://www.flightradar24.com/ , żeby „mniej więcej” wiedzieć którędy będziemy lecieć.  Zaznaczamy trasę na mapie.  Podczas naszego lotu, jeśli pogoda na to pozwala, próbujemy  zlokalizować metropolie pod nami. Jeśli za oknami mamy tylko chmury – zgadujemy w jakiej okolicy się znajdujemy.  Globtroterek jest pilotem samolotu, a jedno z nas wieżą kontroli lotów.  Wymieniamy między sobą komunikaty, jednocześnie dodając informacje o danej miejscowości. Np. „Tu boeing 737 lot 587 z Wrocławia do Malagi,  za sterami kapitan Globtroterek, prosimy o zgodę na przelot nad miastem :) W odpowiedzi podajemy:  tu wieża kontroli lotów w Barcelonie, zezwalamy na przelot nad miastem, jednocześnie zapraszamy na pyszne gazpacho i spacer po Parku Guell.”

"Podniebny fotograf"
Aparaty w dłoń! Nie na co dzień możemy fotografować chmury pod nami. Dlatego jest to zajęcie, które zajmuje nam sporo czasu. Pstrykamy, aż nam się migawki rozpalają do czerwoności ;) Po powrocie do domu długo oglądamy nasze dzieła i wspólnie wybieramy najlepszą podniebną fotkę.

Wysokich lotów i wesołych chwil w samolotach! :)

Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)