Lekcja historii w Pompejach


Pompeje
Starożytne miasto, pogrzebane na wieki przez wybuch Wezuwiusza , wywarło na nas ogromne wrażenie. 24 sierpnia 79 roku  erupcja wulkanu przykryła miasto grubą warstwą popiołu, grzebiąc mieszkańców, którym nie udało się uciec przed żywiołem.


Miasto było ukryte przed światem przez blisko 1500 lat, a popiół świetnie zakonserwował budynki użyteczności publicznej i prywatne domy.Tutaj przenieśliśmy się do świata starożytnego cesarstwa rzymskiego, spacerowaliśmy po ulicach i odpoczywaliśmy w domach, które powstały blisko 2000 lat temu. Dzięki zachowaniu się miasta w tak dobrym stanie, można naocznie przekonać się o możliwościach i umiejętnościach budowniczych z początku naszej ery.Pierwsze podejrzenia o zasypanych Pompejach pojawiły się pod koniec XVI wieku, ale systematyczne prace archeologiczne rozpoczęto dopiero w XIX wieku.
W Pompejach mogliśmy podziwiać rzeźby pozostawione na terenie wykopalisk, ale znaczna część wydobytych eksponatów znajduje się w Muzeum Narodowym w Neapolu.


Malowidła ścienne oraz mozaiki zachowały się w bardzo dobrym stanie i wprawiają w zachwyt rzesze turystów.


Potęgę żywiołu najbardziej uświadamiają odlewy ciał mieszkańców.


Wśród zachowanych obiektów znajdują się m.in. świątynie, termy, bazylika, amfiteatr, domy mieszkalne i wiele innych.

Do dziś 1/3 miasta nadal ukryta jest pod kilkumetrową warstwą popiołu. Prace posuwają się bardzo powoli, ze względu na brak środków i możliwości zabezpieczenia takiej ilości cennych eksponatów, jakie posiadają Włosi w całym kraju.


Lekcja historii dla Globtroterka
Spacer po Pompejach to był świetny moment, by porozmawiać o rozwoju cywilizacji i różnicach między obecnymi czasami, a życiem 2000 lat temu. Oczywiście rozmowy prowadzone były na poziomie przedszkolnym ;) Widziałam jednak, że oczy Globtroterka szeroko otworzyły się na wieść, że ówczesne dzieci nie miały tabletów, jeździły rydwanami, a zamiast włącznika światła miały świece. Wspólnie wymyślaliśmy również jak ówczesne dzieci mogły spędzać czas, czym mogły się bawić i w jakie grać gry.Garść informacji praktycznych
Dla osób dojeżdżających samochodem, najwygodniejszą opcją jest zjazd z autostrady A3 w Pompei Ovest. Należy kierować się znakami na Pompei Scavi. Obecne Pompeje nie należą do najpiękniejszych (żeby nie napisać iż to niezbyt przyjemne miasto).  Nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem parkingów, bo naganiaczy jest wielu.


Na spacer po Pompejach warto zarezerwować kilka godzin, gdyż teren jest całkiem spory, a atrakcji wiele.


Jeśli planujecie zwiedzanie w miesiącach letnich to zabierzcie ze sobą spory zapas wody, dobre buty, krem z filtrem i nakrycie głowy. I trochę cierpliwości, bo możecie napotkać na pokaźny tłum.
Przed wejściem zaopatrzcie się w mapę, która ułatwi Wam poruszanie się w terenie.
Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)