Rzym z dzieckiem - Watykan i centrum miasta


Flagi, kierunki i państwa Europy
Kolejny dzień pobytu w Rzymie postanowiliśmy spędzić w Watykanie. Pobyt na terenie najmniejszego państwa świata postanowiłam wykorzystać na rozmowę  o krajach europejskich i kierunkach geograficznych. Przygotowałam dla Globtroterka flagi państw europejskich i mapę Europy. W chwilach odpoczynku, w cieniu budynków lub drzew piniowych wyciągaliśmy kolejne flagi, szukaliśmy państw na mapie i wspólnie ustalaliśmy  w którym kierunku, względem Polski, jest położony.


Watykan
Najmniejsze Państwo świata pod względem  powierzchni. Siedziba władz kościoła katolickiego i siedziba papieża.  Porządku pilnuje Gwardia Szwajcarska, niezwykle atrakcyjna fotograficznie ze względu na charakterystyczny ubiór.


Plac Św. Piotra
Obszerny plac o kształcie elipsy, otoczony jest dwoma rzędami kolumn.  Pod podcieniami ustawiono 140 posągów świętych wyrzeźbionych z wapienia. Centralne miejsce placu zajmuje obelisk, zdobiący dawniej cyrk Nerona.


Bazylika św. Piotra
Bazylika jest drugim co do wielkości kościołem na świecie.  Bazylika ma 222 m długości i w najwyższym miejscu osiąga wysokość 138 m. Kopułę zaprojektował Michał Anioł.Według tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra. Jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Wznosi się nad nim baldachim wykonany z brązu.


We wnętrzu czuć potęgę budowli. Ogromna liczba dzieł i fantastycznych obiektów do obejrzenia powoduje, że można się pogubić. Polecam przewodnik lub rozrysowaną  mapę bazyliki wraz z zaznaczonymi i opisanymi dziełami.


Kopuła
Na szczyt prowadzi 551 stopni, część drogi można pokonać windą, a wtedy pozostaje do pokonania 320 schodów. Wewnętrzna część kopuły gwarantuje widok na wnętrze bazyliki.
Wejście na kopułę Bazyliki okazało się męczące, ale warte każdego pokonanego stopnia. Widok na wnętrze bazyliki, a następnie na cały Rzym jest genialny.


Widok na Watykan
Po zejściu z kopuły i krótkiej sesji zdjęciowej na Placu Św. Piotra ruszyliśmy wzdłuż Via della Conciliazione w stronę Zamku Anioła. 

Zamek Anioła to charakterystyczna budowla położona na brzegu Tybru. Wzniesiona w I w. naszej ery, pełniła przez wieki różne funkcje m.in. fortecy, apartamentu  papieskiego, skarbca Państwa Kościelnego. Obecnie w murach Zamku funkcjonuje muzeum.Mostem Anioła skierowaliśmy się w stronę Piazza Navona, pozostawiając za sobą fantastyczny widok na Watykan.
Piazza Navona
Nim dotarliśmy do celu pobłądziliśmy urokliwymi uliczkami stolicy.
Jeden z najpiękniejszych placów Rzymu. Otoczony kawiarniami, z pięknymi fontannami jest obowiązkowym punktem  na liście spacerowej Rzymu.Hotel, pensjonat czy kemping szybko zarezerwujesz na Booking.com :)


Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)