Rzym z dzieckiem - Ciekawostki o Rzymie


Ciekawostki o Rzymie

Na drugi dzień w Wiecznym Mieście przygotowałam dla Globtroterka garść ciekawostek o Rzymie, które prezentujemy poniżej. Informacje dotyczyły miejsc, które mieliśmy w planie zwiedzić tego dnia.Ciekawostka 1 – Rzymskie Koloseum jest jednym z Siedmiu Cudów Świata.

Skoro Cud Świata to musiał się znaleźć na pierwszy na liście obiektów do zobaczenia. Już przy wyjściu z stacji metra, Koloseum wprawiło nas w zachwyt.

Koloseum zostało zbudowane w I wieku n.e. To miejsce spektakli i krwawych igrzysk, walk gladiatorów i dzikich zwierząt.

 


Ciekawostka 2 – Forum Romanum nosi również nazwę Forum Magnum.
Najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma wzgórzami. To główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski starożytnego Rzymu.

 


 

  
  

 
  

Łuk Konstantyna z 315 roku upamiętnia zwycięstwo Konstantyna Wielkiego w wojnie domowej oraz jest pomnikiem chwały cesarza.To ostatni wzniesiony łuk triumfalny starożytnego Rzymu.
  
Ciekawostka 3 – pomnik Il Vittoriano nazywany jest przez Rzymian „maszyną do pisania”.
Musieliśmy to sprawdzić :)  Pomnik widoczny jest z daleka, dumnie góruje na Forum Romanum. Nie potrzebowaliśmy mapy, by tam trafić.

 Ruszyliśmy  Via dei Fori Imperiali w stronę Placu Weneckiego.

 
 Ołtarz Ojczyzny wznosi się nad Piazza Venezia. 
To duża budowla z białego marmuru, którą ukończono w 1911. Jest to jednocześnie pomnik króla Wiktora Emanuela II i Grób Nieznanego Żołnierza.

  
  

 


 
Ciekawostka 4 – wilczyca karmiąca bliźnięta jest nieoficjalnym symbolem Rzymu.
Wilczycę spotkacie w wielu miejscach. My na tą natknęliśmy się idąc w stronę Placu na Kapitolu.
  
Ciekawostka 5 – w Rzymie jest ponad 280 fontann.
Jedną z tych 280 fontann była fontanna na placu na Kapitolu.Plac na Kapitolu to pod względem historycznym jest najważniejszym wzgórzem Rzymu. Na Piazza del Campidoglio prowadzą schody z Forum Romanum. Centralne miejsce zajmuje plac w kształcie trapezu, zaprojektowany przez Michała Anioła.Chwila oddechu
Została nam jeszcze jedna ciekawostka i tym samym miejsce do zobaczenia. Ruszyliśmy więc wzdłuż Via del Teatro di Marcello. Co krok napotykaliśmy pozostałości po rzymskim imperium...

  ... i kolejne fontanny :)


Ciekawostka 6 – Usta Prawdy to starożytny wykrywacz kłamstw.

Dotarliśmy do ostatniego punktu zaplanowanego na ten dzień.  Bocca della Verita to okrągły, marmurowy medalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Wedle średniowiecznej legendy rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw – podejrzany wkładał dłoń w usta, które miały zamykać się, gdy osoba mówiła nieprawdę. Usta Prawdy znane są ze sceny z filmu "Rzymskie wakacje" z udziałem Audrey Hepburn i Gregory Pecka.Usta Prawdy znajdują się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin.


Hotel, pensjonat czy kemping szybko zarezerwujesz na Booking.com :)
Booking.com

Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)