Znaki drogowe w dzielnicy Montmartre - dzień 3Kolejny dzień naszego pobytu w Paryżu przeznaczyliśmy na spacer po Montmartre. Dzielnica wręcz zaprasza do spacerów – zaciszne zaułki, urocze placyki, brukowane uliczki i pnące się w górę wąskie przejścia ze schodami. Niegdyś cała dzielnica była siedzibą artystów i miejscem rozrywek. Na szczycie wzgórza znajduje się cel pielgrzymek – Bazylika Sacre Coeur.


Spacer postanowiłam urozmaicić zabawą w szukanie znaków drogowych i jednocześnie nauką co oznaczają poszczególne oznakowania ulic. W internecie znalazłam przyjazną ściągawkę :)  


Zdjęcie znalezione w internecie

Jednak pogoda nie bardzo nam sprzyjała :( Po wyjściu z metra przywitała nas ulewa. Wystartowaliśmy z placu des Abbesses, z którego skierowaliśmy się uroczą trasą na Butte - pagórek wysokości 130 metrów, który jest najwyżej położonym punktem miasta.
Potem przez plac du Tertre do  bazyliki Sacre Coeur. Całą drogę przysłaniały nam parasole i niestety zamiast podziwiać mijane uliczki skupialiśmy się na omijaniu kałuż.
 Bazylika Sacre Coeur

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Przez pogodę zrezygnowaliśmy z wejścia na kopułę bazyliki, ale dzięki temu spędziliśmy sporo czasu we wnętrzu budowli. 
 
Bazylika powstała dzięki obietnicy dwóch katolickich przedsiębiorców, którzy obiecali, że jeśli miasto ocaleje z inwazji pruskiej wybudują imponująca świątynię dedykowaną Najświętszemu Sercu Jezusa. Obietnicy dotrzymali. Budowa rozpoczęła się w 1876, a ukończyła w 1914 r. Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry.
Po wyjściu z bazyliki i zrobieniu kilku szybkich zdjęć na zasłonięty chmurami Paryż, ruszyliśmy schodami w dół. Wersja dla leniwych przewiduje zjazd kolejką Montmartre, której górna stacja znajduje się na prawo od głównego wejścia do kościoła.


  
U stóp bazyliki znajduje się karuzela i mały plac zabaw.


 Plac Pigalle i Moulin Rouge
Gdy ruszyliśmy w stronę Placu Pigalle zza chmur wyjrzało słonko :)
fot. Globtroterek
 fot. Globtroterek

fot. Globtroterek

Spacerując w stronę Moulin Rouge czuliśmy się jak w amsterdamskiej dzielnicy Czerwonych Latarni ;)

Moulin Rouge oznacza po polsku Czerwony Młyn i ciężko go przeoczyć. Kabaret powstał w 1889 roku. Zasłynął barwnymi przedstawieniami, tancerkami występującymi topless  i kankanem.
Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)