Hvar i zagadki podróżnika

Hvar to królowa dalmatyńskich wysp. Długa na 68 km wyspa to urokliwe miejsce i ważne miejsce dla każdego podróżnika. Wzdłuż 270 km wybrzeża napotkacie na zatoczki, strome i skaliste klify, półwyspy, a przede wszystkim fantastyczną, lazurową wodę.

Hvar słynie głównie z uprawy lawendy – jeśli nie będziecie tam w trakcie kwitnienia kwiatów – koniecznie zakupcie torebeczki z lawendą sprzedawane na całej wyspie i zabierzcie ten magiczny zapach ze sobą.

Wyspa znana jest z krętych i niebezpiecznych dróg. Jeśli nie czujecie się na siłach przemierzać wyspę samochodem to nie rezygnujcie z przyjemności spędzenia tutaj choćby jednego dnia. Połączenia promowe ze Splitu i Drvenika  łączą wyspę ze stałym lądem. Wiele lokalnych agencji turystycznych oferuje rejsy statkami wycieczkowymi. My jednak postanowiliśmy skorzystać z publicznych przepraw promowych i na wyspę płynęliśmy Jadrolinią.

Zagadki podróżnika
Podróż promem jest atrakcją samą w sobie. A jednocześnie jest świetną okazją do porozmawiania o różnych innych środkach transportu. Nie ma fajniejszego miejsca na rozwiązywanie zagadek niż górny pokład promu, gdzie wiatr rozwiewa włosy, w powietrzu czuć lawendę, a na upał staje się znośny dzięki bryzie :)Przykładowe zagadki poniżej (rysunki i teksty znalezione w internecie):


Miasteczka
Największe miejscowości na wyspie to Hvar, Vrboska, Jelsa, Stari Grad i Sucuraj.
My odwiedziliśmy dwa z nich, ale mam nadzieję, że kiedyś spędzimy kilka dni na tej cudownej wyspie, gdzie winnice, gaje oliwne, śródziemnomorska roślinność i fantastyczne morze pozwala na przeniesienie się w miejsce wolne od przemysłu, gdzie niespiesznie płynie czas. Krajobraz kulturowy Hvaru znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sucuraj
Położony na wschodnim brzegu Hvaru, zachwyca zabudową i fantastycznymi widokami na okolicę. Miasteczko bogate jest w pozostałości kultury antycznej i zostało zakwalifikowane jako miasto-pomnik kultury. Spacer pomiędzy kamienną zabudową, pyszne dania w małych lokalnych restauracjach, ogromne porcje lodów, a przede wszystkim fantastyczne plaże gwarantują wypoczynek i radość całej rodzinie. Wypływając z Drvenika możemy delektować się widokami Riwiery Makarskiej.

Stari Grad
Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie, położone na zachodnim wybrzeżu. Dzięki położeniu w zatoce przez stulecie miasto stanowiło przystanek dla żeglarzy, a obecnie wiele jachtów i żaglówek wybiera Stari Grad jako punkt obowiązkowy rejsu.  Dzięki zachowaniu tradycyjnego stylu architektonicznego spacer uliczkami miasteczka to czysta przyjemność.


2 komentarze:

  1. Koleżanka opowiadałam mi ostatnio o Hvarze i powiem, że mnie bardzo zachęciła do tego miejsca. A widziałaś tamtejsze pola lawendy, które ponoć są nie mniej piękne, niż te w Prowansji?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety zawsze przyjeżdżam po okresie kwitnienia lawendy na Hvarze :( Najlepszy okres to koniec maja i czerwiec.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli macie pytania odnośnie podróży z dzieckiem po Europie, gier miejskich czy kempingów to śmiało piszcie :)