Zwiedzanie Sieny z Małym Przewodnikiem

Siena to cudowne włoskie miasto położone na toskańskich wzgórzach. Od Florencji dzieli je ok. 50 km. Urocze, strome uliczki prowadzą turystów wśród średniowiecznej zabudowy. Miasto nie jest duże przez co zwiedzanie go jest czystą przyjemnością.  Wg legendy Sienę założył syn Remusa, jednego z braci wykarmionych przez wilczycę. Dlatego też możecie napotkać w wielu miejscach na symbol wilczycy karmiącej Remusa i Romulusa.Mały Przewodnik
Ze względu na wielkość miasteczka oraz bliskości jego najważniejszych zabytków proponuję dziś sprawdzić czy nasze dziecko ma zadatki na bycie dobrym przewodnikiem :)
Potrzebna do tego zadania będzie mapa z zaznaczonymi obiektami do znalezienia. Jeśli Wasz maluch umie już czytać, a przynajmniej rozpoznawać literki to mapa może zawierać nazwy ulic, by łatwiej było odnaleźć drogę do celu. Do tego charakterystyczny punkt miasta - Torre del Mangia - widoczny z kazdego miejsca na pewno ułatwi poruszanie się po ulicach. Stare miasto otoczone jest murami do których prowadzi kilka zabytkowych bram. Kierujemy się w stronę Piazza del Campo.


Mapa znaleziona w internecie
 Piazza del Campo
Jednen z najbardziej niesamowitych miejsc w Toskanii. Piazza del Campo to główny plac Sieny. Powierzchnia placu wyłożona jest cegłami. Ma nieregularny kształt, a dookoła otaczają go fantastyczne budowle min.  Palazzo Pubblico z Torre del Mangia oraz fontanna Fonte Gaia. Budynki mieszkalne wokół placu mają w miarę jednorodny wygląd. Wynika to z faktu, że w średniowiecznej Sienie dbano o piękno miasta i jego spójność. Jeśli planujecie zwiedzać miasto w okolicach lata to koniecznie sprawdźcie w jakim terminie odbywa się Palio – niezwykły wyścig koni po Piazza del Campo. Jest to oszałamiające widowisko do którego mieszkańcy przygotowują się cały rok. Jednocześnie jest to czas, kiedy do Sieny przyjeżdża tysiące turystów.
Fontanna Fonte Gaia
Powstała w 1419 roku jako uhonorowanie zakończenia prac nad systemem doprowadzającym wodę do miasta. Rzeźby zdobiące fontannę są kopią rzeźb Jacopop della Quercia. Oryginały znajdują się w Palazzo Publico.

 

Palazzo Pubblico
Kierujemy się w stronę Palazzo Pubblico, który pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. We wnętrzu pałacu swoją siedzibę ma muzeum. Ściany palazzo zdobią bogate freski sieńskich malarzy. 
Torre del Mangia
Częścią Palazo Publicco jest 88 metrowa wieża. Widok z niej jest oszałamiający i wynagradza trudy wspinaczki po ponad 400 schodach. W sezonie oczekiwanie na wejście może się wydłużyć. Ze względu na bardzo wąskie schody jednocześnie na wieżę wpuszczanych jest 25 osób. Bilety na wieżę kosztują ok 8 euro, a dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.


Doumo
Katedra w Sienie zachwyci każdego. Fasadę i wnętrze katedry zdobią charakterystyczne czarno-białe pasy.  Wewnątrz uwagę zwraca podłoga z kolorowego marmuru oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Piękna ambona, rzeźby, freski i witraże warte są chwili uwagi.Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku. Początkowo miała być ona w stylu romańskim, jednak wiek później plany zmieniono i powstała budowla w stylu gotyckim. Zamysłem budowniczych było stworzyć największą katedrę ówczesnych czasów. Jednak plaga chorób, która spadła na Sienę pokrzyżowała te plany. Doumo di Siena nie doczekała się rozbudowy. Obecnie w niedokończonej bocznej nawie swoją siedzibę ma Muzeum Katedralne. Bilet do katedry kosztuje kilka euro, dzieci mają wstęp wolny.

Po zaliczeniu obowiązkowych punktów wycieczki polecam przespacerować się wąskimi uliczkami miasta by odkryć urocze zaułki i podwórka.Jeśli natraficie na pizzerię w której nie ma „turistic menu” a przy stolikach siedzą stali bywalcy to możecie być pewni, że czeka Was niezapomniana uczta. W końcu Mały Przewodnik z pewnością zasłużył na wielki kawałek prawdziwej włoskiej pizzy :)    

Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 

Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)