Podchody w Trogirze - zwiedzanie Trogiru z dzieckiem

Pamiętacie „podchody” ? To była jedna z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie. Z Małym Globtroterkiem często bawimy się w uproszczoną wersję tej zabawy – wystarczy trochę kredy i dwa zespoły. Po strzałkach narysowanych na chodnikach i krawężnikach jedna drużyna szuka drugiej.  Po znalezieniu „szukanych” następuje zamiana ról.

chorwacja z dzieckiem, podróże z dzieckiem, trogir co zobaczyć

Taka zabawa idealnie sprawdzi się przy zwiedzaniu Trogiru. To małe dalmatyńskie miasto położone jest w Środkowej Dalmacji. Najczęściej turyści z Polski docierają do niego własnym autem, zresztą jak do większości chorwackich miejscowości.

Trogir to jedno z najlepiej zachowanych miast o zabudowie romańsko-gotyckiej. Bajkowa średniowieczna starówka i niesamowity labirynt wąskich uliczek sprawiają, że Trogir zaliczany jest do najładniejszych miejsc na adriatyckim wybrzeżu. Najlepszą porą do spaceru po mieście jest popołudnie, kiedy jednodniowi turyści opuszczają miasto a słońce delikatnie oświetla średniowieczne budynki. Miasto znajduje się pod opieką UNESCO. Poniżej znajdziecie mapę pomocną przy zwiedzaniu miasta. Centrum miasta jest wyłączone z ruchu kołowego, co znacznie umila zwiedzanie.


Mapa znaleziona w internecie
Spacer zaczynamy od mostu łączącego Trogir z wyspą Ciovo z którego widać miasto jak na dłoni. Skręcając w lewo wchodzimy na promenadę zwaną Rivą. Wieczorem roi się tu od muzyków, mimów i aktorów ulicznych. Wzdłuż nadbrzeża cumują łódki i jachty.

Po prawej stronie mijamy południową bramę miasta (nr 1 na mapie) i ruszamy wzdłuż wybrzeża. Proponuję rozdzielić się teraz na dwie drużyny i obrać za cel  Twierdzę Kamerlengo z XV wieku, która znajduje się na końcu promenady (nr 22).


Możliwe jest wejście do twierdzy, chociaż ona sama w sobie ciekawa nie jest. Obecnie jest to miejsce sceny letniej miasta.  Z wieży rozciąga się miły dla oka widok na miasto, wyspę Ciovo i morze. Jednak zachęcam Was do „odpuszczenia” sobie tej atrakcji, a widoki polecam podziwiać z wieży katedry św. Wawrzyńca, ale o tym później.Kolejny punkt na mapie naszych podchodów to Kościół Św. Dominika  (nr 20) – musicie wrócić promenadą , a mniej więcej w połowie jej długości zobaczycie piętnastowieczny kościół po lewej stronie. Nad drzwiami kościoła znajduje się piękna płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.


Zmierzamy teraz w stronę głównego punktu starówki – na plac Jana Pawła II (trg Ivana Pavla II). Droga wiedzie przez urocze, wąskie uliczki i piękne zaułki.


Główną atrakcją placu jest Katedra Św. Wawrzyńca (Sv. Lovre). Budowana przez kilka wieków reprezentuje kilka stylów architektonicznych – od wczesnego gotyku, przez styl wenecki po renesans. Wejście do katedry jest płatne, a w cenie biletu zawarte jest wejście na dzwonnicę z której roztacza się przepiękny widok na miasto i wybrzeże.

Przy placu znajduje się również  pałac Cipiko, wybudowany w XV wieku dla najbogatszej ówcześnie rodziny w mieście. Przy placu znajduje się również piętnastowieczny Pałac Stafileo z charakterystycznymi gotyckimi oknami weneckimi oraz Ratusz wybudowany w stylu romańsko-gotyckim. 

Na placu oraz uliczkach wokół niego zlokalizowanych jest wiele restauracji i lodziarni z pysznymi deserami. Myślę, że to dobra pora na wynagrodzenie trudów gry w podchody i zamówienie wielkiego pucharka owocowych lodów :)

Jeśli planujecie dłuższy pobyt w Trogirze, warto wybrać się na lokalny targ znajdujący się w części lądowej. Szczególnie polecam świeże ryby i owoce, a także lokalne przetwory.
Jeśli szukacie noclegu warto zamieszać na wyspie Ciovo, połączonej z Trogirem jednym mostem. Ciovo to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, gdyż plaże tu są żwirowe, a wejście do morza płytkie i łagodne. Nie jest to również miejsce „imprezowe”, zatem wieczorna cisza gwarantowana :)


Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)