Kolorowa salamandra czyli Barcelona z dzieckiem dzień 2


Dzisiejszą wizytę w Barcelonie możemy nazwać wycieczką śladami Antonio Gaudiego - geniusza architektury, którego dzieła zachwycają od lat. 


Antonio Gaudi żył na przełomie XIX i XX wieku. Jego własny, niepowtarzalny styl widoczny jest w najdrobniejszym szczególe, a wiele prac mistrza wpłynęło na rozwój i postrzeganie Barcelony. Jako mody architekt zaprojektował  zespół latarń przy Placa Reial, które ukazały jego niesamowitą osobowość artystyczną. Gaudi wykorzystywał w swoich projektach szkło, kamień, żelazo, drewno i ceramikę. Ostatni swoje lata spędził na budowie Sagrady Familli, która stała się jego obsesją. Po wydaniu całego swojego majątku na budowę świątyni Gaudi kontynuował projekt z wyżebranych od mieszkańców miasta pieniędzy. Zginął potrącony przez tramwaj w 1926 roku w wieku 76 lat. Jego geniusz doceniono po śmierci. Obecnie Antonio Gaudi zaliczany jest do najwybitniejszych architektów, a wszystkie jego  budowle są na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Dzisiejsza wycieczka obejmuje największe dzieła artysty – zobaczymy Casa Batillo, Casa Mila, Sagradę Familię i Park Guell.

Komunikacja
Wiele dzieł wybitnego architekta rozsianych jest po całym mieście, dlatego nie unikniemy korzystania z komunikacji miejskiej. Opcje mamy dwie:
  1. Bus turistic http://www.barcelonabusturistic.cat/ca/home
Autobusy turystyczne w Barcelonie są oznaczone trzema liniami – czerwoną, zieloną i niebieską. Przystanki zlokalizowane są przy zabytkach, atrakcjach i ważnych punktach komunikacyjnych. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 26 za 1 dzień  i  34 za dwa dni; dzieci w wieku 4-12 lat płaca 15 i 19 za dwa dni. Dzieci do lat trzech mają przejazd gratis. Bilety są ważne cały dzień, na wszystkie trzy linie. Kupując bilet przez internet zyskujecie 10 % zniżki.


  1. Metro + autobusy komunikacji miejskiej
Barcelońskie metro składa się z 11 linii. Jest to najlepszy środek transportu w tym mieście. Metro jest czyste, bezpieczne i punktualne. Dokładna mapka znajduje się tu


Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 2 €.  Korzystniejsze są bilety T-10 za 9,80 które zezwalają na 10 przejazdów.

Pomimo tego, że sama jestem zwolenniczką metra i w moim przekonaniu podróżowanie nim w Barcelonie jest ogromną frajdą, to polecam wybrać Bus Turistic. To dobra alternatywa przy zwiedzaniu z kilkulatkiem. Autobusy mają przystanki umieszczone tuż przy zabytkach, a często w przypadku metra trzeba się trochę przejść by dotrzeć do celu.

Kolorowa salamandra
Dzisiejszym zadaniem dla Globtroterka będzie odnalezienie drogi do kolorowej salamandry. Do tego posłuży nam mapa przygotowana specjalnie na tą okazję. Mapa zawiera 4 główne punkty programu(Casa Batllo, Casa Mila, Sagrada Familia, Parc Guell) i salamandrę z Parku Guell. Nagrodą za dotarcie do kolorowej salamandry będzie ogromny puchar hiszpańskich  lodów :)Żeby zapobiec nudzie to w międzyczasie, po dotarciu do każdego z punktów programu, każdy z uczestników wycieczki musi wykonać jedno zadanie. Polecenia możecie przygotować wcześniej, wydrukować/napisać i każdy będzie losował jedno z nich lub pójść na żywioł i każdy będzie wymyślał „na poczekaniu” polecenia dla innych. Osobiście polecam pierwszą opcję, gdyż jak przyjdzie do wymyślania zadań to pojawi się pustka w głowie ;) Przykładowe polecenia:


·         powiedz wierszyk


·         wymień 3 żółte owoce


·         stań na jednej nodze i policz do 10


·         zamiaucz jak kotek


·         daj buziaka wszystkim uczestnikom wycieczki


·         „zagraj” na trąbce


·         znajdź w okolicy literkę A


·         co jest niebieskie?


·         zrób 5 razy pajacyka


·         kto jest Twoim przyjacielem?


·         co jest Twoją ulubioną potrawą?


·         zrób 5 przysiadów


 Gwarantuję dużo śmiechu jak Tato w centrum Barcelony będzie skakał pajacyki  :)

Casa Batllo

Drugi dzień zwiedzania również rozpoczynamy od Placu Catalunya. Jeśli zdecydowaliście się na podróżowanie Bus Turistic dzisiaj będziemy korzystać z linii niebieskiej, która ma tutaj przystanek.

Jeśli macie ochotę to możecie również zafundować sobie krótki spacerek do pierwszego punktu programu do czego gorąco zachęcam. Odległość pomiędzy Placem Catalunya a Casa Batllo to około 700 metrów. Musicie skierować się w górę ulicy Passeig de Gracia.


W przypadku podróży autobusem wysiadamy na pierwszym przystanku o nazwie Casa Batllo/Fundacio Antoni Tapies.
Metro: przystanek Passeig de Gracia

Casa Batllo wchodzi w skład Manzana de la Discordia czyli tzw. Kwartału Niezgody. Tworzą go trzy domy wybudowane obok siebie i zaprojektowane niezależnie przez trzech wielkich architektów. Domy wyróżniają się na tej ulicy i tworzą niezwykle kontrastowy ciąg budynków.


Pierwszy z budynków – Casa Lleo Morera – zaprojektowany przez Lluisa Domenecha i Montanera powstał w 1905 roku. Charakterystycznymi cechami fasady są powtarzające się motywy lwa i morwy. Drugi to Casa Amatller  - urocza kamienica przypominająca amsterdamskie kamienice schodkowe, której projektantem był Josep Puiga i Cadafalch. Okna i sylwetka budynku są w kształcie litery A – inicjał ówczesnego właściciela.
Trzeci dom to niesamowity budynek Casa Batllo projektu Antonio Gaudiego.

Dom powstał w 1907 roku na zamówienie magnata włókienniczego Josepa Batllo. Budynek nawiązuje do legendy o św. Jerzym i jego walce ze smokiem. Kolorowa mozaika na fasadzie to cętkowana skóra smoka, falisty dach symbolizuje jego grzbiet a na balkonach i kolumnach możecie dopatrzyć się czaszek i kości jego ofiar.
 

Więcej informacji wraz z cennikiem znajdziecie tu http://www.casabatllo.es/en/


Casa Mila
500 metrów dalej, przy Passeig de Gracia 92 znajduje się kolejny dom projektu Antonio Gaudiego, jeden z symboli Barcelony. Mowa tu o Casa Mila zwanej inaczej La Pedrera (hiszp. kamieniołom).


Możecie się tu dostać pieszo, kierując się w górę ulicy.
Nazwa przystanku  autobusu turystycznego: Pg. de Gracia La Pedrera
Metro: stacja Diagonal


Budowla ukończona w 1912 roku wywołała wiele kontrowersji. Po zakończeniu budowy okazało się, że dom znacznie przekracza obowiązujące normy i nakazano rozbiórkę ostatniego piętra. Na szczęście odstąpiono od tego pomysłu, gdyż uznano budynek za dzieło sztuki.


Kamienna fasada i kute z żelaza balustrady balkonów sprawiają niesamowite wrażenie. Casa Mila jest pełna krzywizn, płynnych linii i falujących płaszczyzn. Koniecznie udajcie się na falujący dach z którego roztacza się widok na miasto.


Budynek jest jednym z ostatnich dzieł Gaudiego, gdyż późniejsze lata swojego życia w całości poświęcił budowie kościoła Sagrada Familia.

Więcej o Casa Mila na oficjalnej stronie http://www.lapedrera.com/en/home


Sagrada Famila
Kolejnym punktem programu jest Sagrada Familia.
Dojazd autobusem turystycznym linii niebieskiej: przystanek Sagrada Familia;
metro: przystanek Sagrada Familia


Aby ocenić budowlę trzeba ją zobaczyć – jednych ona zachwyca, inni odnoszą się do niej bardzo sceptycznie.Pełna nazwa tej świątyni brzmi Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Antonio Gaudi rozpoczął swoją pracę na budowie kościoła w 1883 roku. Miał plany, by kościół stał się najbardziej niezwykłą budowlą na świecie. Architekt spędził resztę swojego życia na realizacji tego marzenia, a budowa stała się jego obsesją.  Gaudi przeznaczył na budowę kościoła wszystkie swoje oszczędności, a gdy środki się ukończyły żebrał wśród mieszkańców miasta o datki na świątynię. Zginął tragicznie w 1926 roku potrącony przez tramwaj.

 


Za życia artysty ukończona została tylko krypta, absyda, fasada Narodzenia i jedna z dzwonnic. Gaudi pozostawił plany budowy świątyni, jednak uległy one zniszczeniu podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej. 
Prace nad budową świątyni trwają do dziś, a wielu architektów przedstawiało plany ostatecznego wyglądu świątyni. W ostatnich dniach pojawiła się wiadomość, że prace zakończą się w 2026 roku.  Obecnie wizyta w kościele jest wizytą na placu budowy, mimo tego gorąco zachęcam do zwiedzenia wnętrza budowli.

Bilet wstępu to koszt 13,50 euro, dzieci poniżej 10 lat wchodzą za darmo. Godziny otwarcia i szczegóły zwiedzania dostępne są tu http://www.sagradafamilia.cat/sf-eng/index.php

Park Guell
Ostatnie miejsce na naszej mapie to Park Guell – niesamowite miejsce w wielkim mieście, idealne na popołudniowy odpoczynek i  jednocześnie raj dla dzieci. 15 hektarów baśniowego parku z pewnością Was urzeknie.

Do parku najlepiej dostać się autobusem turystycznym (nadal korzystamy z niebieskiej linii) – przystanek: Park Guell lub jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej – autobus linii 24. Ze stacji metra – Lesseps czeka Was spory spacerek.

Park powstał na zamówienie Eusebiego Guella, który zachwycony londyńskimi miastami-ogrodami postanowił wybudować osiedle z dala od centrum miasta. Docelowo w parku miało powstać 60 domów, jednak pomysł nie został zrealizowany, a w parku wybudowano tylko dwa  budynki. Park został odkupiony od przedsiębiorcy przez miasto.Do parku prowadzi 7 bram. Warto wejść do parku od strony wejścia głównego, usytuowanego przy Carrer d’Olot. Przy wejściu czekają dwa pawilony w bajkowych kształtach – pierwszy to słoń wsparty na czterech nogach – filarach, a drugi kształtem przypomina grzyba.Od bramy prowadzą schody wprost do głównego punktu parku – Sali Hipostila, która w planach Gaudiego miała być miejscem przeznaczonym na targowisko. Ma 86 kolumn, fantastyczny strop z kolorowej mozaiki, która przedstawia postacie mitologiczne, pory roku i fazy księżyca.Po drodze koniecznie przystańcie by przyjrzeć się tytułowej kolorowej salamandrze, z pyszczka której tryska woda. Salamandra jest symbolem alchemików.


Dach Sali Hipostila to taras z jedną z najsławniejszych ławek na świecie. Pofalowana, kolorowa balustrada zachęca do przycupnięcia na chwilę i nacieszenia oczu widokiem na miasto i morze.
Wejście do parku jest bezpłatne. Godziny otwarcia można sprawdzić tu http://www.parkguell.es/en/portada

Teraz z czystym sumieniem można zakupić wieeeeeelkie lody :)
Jeśli starczy Wam jeszcze czasu i energii to poniżej propozycje miejsc, które możecie włączyć do Waszej wyprawy:


 Camp Nou – jeśli choć jeden z członków wyprawy jest fanem piłki nożnej to nie można odpuścić sobie tej atrakcji.  Nawet laik w tej dziedzinie zna klub FC Barcelona, który ma swoich fanów na całym świecie. Hiszpania dzieli się na dwa obozy – kibiców Realu Madryt i FC Barcelony. W dniu w którym oba zespoły grają wspólny  mecz życie w Hiszpanii zamiera ;) 

Domem klubu FC Barcelona jest jeden z największych na świecie stadionów – Camp Nou, który jednocześnie może pomieścić ponad 98 tysięcy widzów.
W cenie biletu jest też zwiedzanie stadionu, wejście na trybuny, miejsca przeznaczone dla komentatorów oraz do muzeum ukazującego historię klubu. Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie klubu http://www.fcbarcelona.com/camp-nou/camp-nou-experienceDojazd: Bus Turistic, linia niebieska, przystanek Futbol Club Barcelona; metro: przystanek Maria Cristina

Tibidabo - najwyższy szczyt otaczający Barcelonę, z którego rozciąga się fantastyczny widok na miasto. Na szczycie Tibidabo znajduje się urocze, jedno z najstarszych w Europie, wesołe miasteczko. Atrakcje parku dostępne są tutaj http://www.tibidabo.cat/en/cami-cel
Już sam dojazd na szczyt zapewnia wiele atrakcji. Z Avenguida del Tibidabo ruszamy w górę ulicy staroświeckim Niebieskim Tramwajem ( Tramvia Blau ) z 1901 roku. Do przystanku tramwaju dowiezie Was Bus Turistic, linia niebieska - wysiadka na przystanku Tibidabo. Bilet na tramwaj kosztuje 4 euro i można go zakupić u konduktora w tramwaju.
Tramwaj dowozi Was do kolejnego środka transportu - kolejki zębatej, która wwiezie Was na sam szczyt. Funicular del Tibidabo również pochodzi z 1901 roku.


Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 

Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)