Globtroterek INFO


Blog powstał z myślą o rodzicach którzy chcą odkrywać Europę wraz ze swoimi kilkuletnimi dziećmi. Znajdziecie tu propozycje tras zwiedzania największych europejskich miast, wskazówki jak tam dotrzeć, co zwiedzić, jak poruszać się po mieście, gdzie serwują najpyszniejsze lody czy też lokalizacje fajnych placów zabaw pozwalających spożytkować nadmiar energii.


Proponowane trasy zwiedzania są dostosowane do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym i w znacznej większości przetestowane przez mojego synka – tytułowego Globtroterka.

Nie oczekujcie jednak cudów ;) Plany zwiedzania raczej nie przewidują półgodzinnego podziwiania dzieła Picassa w muzealnej ciszy czy też delektowania się włoskim espresso przez cały poranek w promieniach wschodzącego słońca. Raczej mogę zagwarantować, że jakakolwiek cisza będzie zagłuszana pytaniami w stylu „Dlaczego?, A po co? Skąd? Gdzie? i Jak?” a espresso będzie wypite w ekspresowym tempie :)


 Moje trasy wycieczek to raczej spacery wśród najważniejszych atrakcji  miasta niż gonitwa od jednego punktu programu do drugiego, by jak najwięcej ich odhaczyć na „liście zabytków zobaczonych”. Zasadę mam jedną – wszyscy uczestnicy wycieczki są jej pełnoprawnymi członkami. Co oznacza, że jest czas dla rodziców na podziwianie zwiedzanie renesansowych budowli jak i dla dzieci na zabawę w berka w miejskim parku.


Poza samym opisem tras i atrakcji wartych zwiedzenia znajdziecie tu również pomysły jak zachęcić kilkulatka do aktywnego uczestniczenia w wycieczcie oraz propozycje zabaw i zadań do wykonania które mają na celu ograniczyć „marudzenie” do minimum i zachęcić „bolące nóżki” do pokonania kolejnych przecznic.


Przed każdym wyjazdem rozmawiam z Globtroterkiem o planowanej podróży, opowiadam o miejscach które zobaczymy, oglądamy wspólnie przewodniki i krótkie filmiki pokazujące dane miasto. Często na potrzeby późniejszego zwiedzania opowiadam zmyślone historyjki, w których główny bohater (Myszka Miki, Teletubiś, Dora, Zygzak lub ten który akurat jest na topie ;) ) przeżywa rozmaite przygody, oczywiście w mieście które mamy w planach zwiedzać. Globtroterek jest fanem bajki „Mali Einsteini” opowiadającej o losach czwórki przyjaciół którzy podróżują po świecie i często wykorzystuję ich podróże nawiązując do odcinków pokazujących miejsca do których się wybieramy. 

Zachęcam również do zainwestowania w prosty w obsłudze, mały kompaktowy aparat fotograficzny – najlepiej używany lub wyciągnięty z dna szafy. Mały Globtroterek może stać się Małym Fotografem. Chwile uwiecznione przez dziecko stanowią świetną pamiątkę, a Wasi niejednokrotnie zadziwią ujęcia zrobione ręką dziecka czy zabytki widziane z perspektywy przedszkolaka.


Wkrótce na blogu spacery po Barcelonie, Dubrowniku, Amsterdamie, Sewilli, Pizie, Gibraltarze i wielu innych :)
Czekam na Wasze komentarze i propozycje. Jeśli uważacie że pominęłam coś istotnego albo macie wskazówkę dla innych rodziców odnośnie zwiedzania danych miejsc to zapraszam do podzielenia się wiedzą :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli macie pytania odnośnie podróży z dzieckiem po Europie, gier miejskich czy kempingów to śmiało piszcie :)