Witaj Pani Masko czyli zwiedzanie Wenecji z dzieckiem!


wenecja wycieczka, podróże z dzieckiem, wakacje z dzieckiem

Wenecja jest magicznym miastem, idealnym do zwiedzania z dzieckiem. Niewielkie odległości pomiędzy najważniejszymi atrakcjami i świetnie zorganizowana komunikacja wodna pozwala na spędzenie fantastycznego dnia w pięknym miejscu bez konieczności utraty czasu na dotarcie na zabytków. 


Wycieczka do Wenecji - informacje praktyczne:


Do Wenecji możemy dotrzeć samochodem od strony Mestre. Długi most łączy miasto ze stałym lądem. Musicie się liczyć z tym, że często most jest zakorkowany i można stracić trochę czasu i nerwów na przejazd. Po postawieniu opon po drugiej stronie mostu skierujcie się na wielopoziomowy parking Tronchetto. Za pozostawienie auta na 12 godzin zapłacicie 21 euro. Szczegółowy cennik znajdziecie tu http://www.veniceparking.it/en/find-parking/Venezia%20Tronchetto/
Jeśli planujecie pobyt w okolicach Chioggi lub na Lido di Jesolo polecam dotrzeć do Wenecji drogą morską – promy odpływają z portu w Chioggi i Punta Sabbioni. Najkorzystniej zaopatrzyć się w bilety jednodniowe (koszt 20 euro) u przewoźnika ACTV , które uprawniają do poruszania się promami oraz tramwajami wodnymi bez żadnych ograniczeń. W przypadku gdy planujecie dłuższy pobyt w Wenecji warto zastanowić się nad biletami o dłuższych okresach ważności.  Link do strony przewoźnika. Dzieci do lat 6 podróżują bezpłatnie.

podróże z dzieckiem, weekend w wenecji, wenecja przewodnik

Jeśli wyruszacie z Punta Sabbioni nie powinniście mieć problemów z zaparkowaniem auta tuż przy przystani. Wiele miejsc parkingowych znajdziecie na prywatnych parkingach zlokalizowanych przy głównej ulicy dojazdowej. Koszt pozostawienia auta na cały dzień to ok. 6 - 8 euro za samochód. W Punta Sabbioni możecie napotkać różnych przewoźników oferujących połączenie z Wenecją, ale tylko wykupienie biletu w ACTV uprawnia do poruszania się tramwajami wodnymi w Wenecji. Jeśli wybierzecie innego przewoźnika za poruszanie się vaporetto przyjdzie Wam płacić dodatkowo.

Cennik biletów, trasy poszczególnych linii i informacje o godzinach odpływów znajdziecie na stronie przewoźnika – http://actv.avmspa.it/en/node/775

W przypadku podróżowania z małym dzieckiem należy pamiętać,że Wenecja nie należy do miejsc przyjaznych wózkom. Schody, mosty, wąskie brukowane uliczki, zatłoczone vaporetto i ogromna liczba turystów nie sprzyjają manewrom czterokołowców. Jeśli wózek jest Wam niezbędny w podróży zdecydowanie wygodniej będzie zabrać spacerówkę – parasolkę.

weekend w wenecji, wenecja przewodnik, podróże z dzieckiem

Nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem przyzwoitej restauracji. Większość knajpek oferuje turistic menu, nie zabraknie również włoskiej pizzy, pasty czy risotto. Należy pamiętać że do rachunku zwykle doliczany jest napiwek w wysokości 10-12 % oraz tzw. coperto czyli zapłata za nakrycie i możliwość skonsumowania posiłku przy stoliku. Coperto wynosi ok. 3 euro od osoby. Chcąc uniknąć coperto można poprosić o jedzenie na wynos lub spożyć je przy barze.

weekend w wenecji, wenecja przewodnik, podróże z dzieckiem

W przypadku ograniczonego budżetu i konieczności zakupu jedzenia w niższych cenach można skorzystać z supersamów Coop (przy Via Cannaregio i Riva del Carbon) i tam nabyć potrzebne artykuły spożywcze. Jednak możecie mieć problem ze znalezieniem miejsca gdzie spokojnie kanapkę czy bułkę – w Wenecji ławek jest jak na lekarstwo, a w okolicach Placu Św. Marka służby miejskie wręcz pilnują by nie siadać na schodach i murkach wokół placu. Jednak tutaj można liczyć na przychylność strażników, którzy przeganiają wyłącznie osoby dorosłe. Dzieci mogą spokojnie odpocząć siedząc na schodkach w cieniu bazyliki.

Wakacje z dzieckiem w Wenecji - gra miejska 

Proponuję zwiedzanie miasta potraktować jako tło do historii o pięknej księżniczce, która potrzebuje pomocy Waszego dziecka w pozbieraniu kawałków maski rozsypanych po całej Wenecji. Poza krótkim opowiadaniem, które znajdziecie poniżej, proponuję przygotować sobie kilka potrzebnych rekwizytów:

- zdjęcie maski weneckiej, najlepiej kolorowe, pocięte na kilka kawałków, tak by tworzyły puzzle; liczba kawałków zależy od tego ile ważnych obiektów chcecie zobaczyć; w moim planie zwiedzania jest pięć głównych punktów programu wiec takiej liczby puzzli będę się trzymać. Polecam nie przesadzać z ilością, gdyż zbyt duża liczba elementów do zdobycia może wywołać zniechęcenie i rozdrażnienie

- prostą mapę Wenecji z zaznaczonymi zabytkami które dziecko ma Wam pomóc odnaleźć

- klej w sztyfcie (potrzebny do sklejania elementów maski)


- kilka euro na „nagrodę” – tu wszystko zależy od Waszej inwencji i tego czym chcecie malucha wynagrodzić. Moją propozycją jest nagroda w postaci prawdziwej maski weneckiej 
– w zależności od zasobności Waszego portfela może to być maska „made in Italy” zakupiona w pracowniach lokalnych artystów lub „made in China” dostępna na każdym stoisku z pamiątkami (koszt w zależności od wielkości 5-10 euro)

wakacje z dzieckiem, weekend w wenecji, wenecja przewodnik

Maska Wenecka

Jednym z najbardziej charakterystycznych przedmiotów kojarzonych z Wenecją jest maska karnawałowa. Pierwsze wzmianki o weneckim karnawale pochodzą z XI wieku. Karnawał poprzedzał okres Wielkiego Postu i był wypełniony balami, przedstawieniami i pokazami akrobatycznymi. Maski miały na celu znosić różnice między mieszkańcami miasta, zapewniały anonimowość i równość bez względu na płeć, status materialny, religię i pozycję. Wszyscy witali się jednym pozdrowieniem : Witaj Pani Masko!
Ze względu na nadużycia anonimowości zapewnianej przez maski i popełniane przestępstwa dekrety zabraniały noszenia masek po zmroku, w kościołach i kasynach.
Historię weneckiego karnawału przerwało podbicie Republiki przez Napoleona w 1797 roku. Huczne obchody karnawału przywrócono w 1979 roku i trwają nieprzerwanie do dziś.

wakacje z dzieckiem, zwiedzanie wenecji z dzieckiem, włochy wakacje

Zwiedzanie Wenecji z dzieckiem - bajka o królewnie Carli.

Dawno temu w Wenecji, w pięknym pałacu żyła księżniczka Carla. Była śliczną i bardzo dobrą dziewczynką. Często siadała na pałacowym balkonie i śpiewała piosenki przepływającym gondolom i łódkom. Codziennie rano brała kromkę chleba i karmiła gołąbki na wielkim placu Świętego Marka. Raz w roku odbywał się w Wenecji Wielki Bal. Królewna bardzo lubiła bale karnawałowe i nie mogła doczekać się kolejnego.Wtedy wszyscy zakładali piękne maski, nawet mama i tata królewny i tańczyli do pięknej muzyki.

Pewnego dnia, przed Wielkim Balem Karnawałowym, mama królewny, królowa Zofia przyniosła dziewczynce prezent. Była to nowa maska karnawałowa. Carla była zachwycona! Maska była cała złota, miała piękne pióra i błyszczące elementy. Królowa poprosiła Carlę, by schowała maskę i nie bawiła się nią do balu, gdyż maska jest bardzo krucha i szybko może się zniszczyć. Jednak Carla nie posłuchała swojej mamy. Pewnego dnia wyciągnęła maskę, bo chciała ją tylko przymierzyć. Niestety przez przypadek maska upadła na podłogę i potłukła się 5 kawałków, które rozsypały się po całej Wenecji. Czy pomożesz królewnie znaleźć wszystkie elementy maski? Potrzebna będzie Ci do tego mapa. Masz na niej zaznaczone 5 różnych budowli w Wenecji – kiedy dotrzesz do każdej z nich otrzymasz kolejny kawałek maski. Kiedy uzbierasz wszystkie i skleisz maskę dostaniesz nagrodę :)

Zdjęcie znalezione w internecie

Wycieczka po Wenecji

Nie zapomnijcie zabrać „maskowych” puzzli. W jedną rękę bierzemy mapkę, drugą łapiemy za rączkę dziecka i ruszamy na podbój Wenecji. Proponowana trasa to Most Rialto – Plac Św. Marka z Bazyliką i Dzwonnicą –Pałac Dożów – Most Westchnień – Bazylika Santa Maria della Salute. Pamiętajcie by każdy znaleziony przez dziecko obiekt zaznaczony na mapie wynagrodzić kolejnym elementem układanki. Jeśli tylko pozwala na to mała liczba turystów staram się „podrzucić” element w pobliżu, tak by Globtroterek sam go znalazł.Jeśli jednak istnieje ryzyko, że element zginie lub zostanie zadeptany to po prostu go wręczam. Warto zabrać ze sobą mały klej w sztyfcie, który nie zajmuje miejsca, a przyda się do przyklejania elementów maski np. na odwrotną stronę mapy. Miasto jest oblegane przez turystów. Nie da się całkiem uniknąć tłumów, ale można spróbować trochę po lawirować by złapać choć chwilę oddechu.

Canale Grande

Gdy dotrzecie do Wenecji w godzinach porannych ujrzycie tłumy podążające w stronę placu Św. Marka. Dlatego proponuję rozpocząć zwiedzanie od przepłynięcia się vaporetto po Canale Grande, który jest główną ulicą miasta, długą na prawie 4 km i kształtem przypominającą odwróconą literę S. Przepływa przez środek miasta, dzieląc je na dwie części.


wakacje z dzieckiem, weekend w wenecji

Płynięcie kanałem stwarza okazję do podziwiania mijanych budynków, pałaców i kościołów często ustawionych frontem w stronę wody. Vaporetto przepływa między innymi obok takich zabytków jak

  • Gallerie dell’ Academia – pierwotna siedziba Akademii Malarzy i Rzeźbiarzy; zgromadzono tam imponujący zbiór dzieł sztuki z okresu XIV-XVIII wieku. Obecnie można zobaczyć tam dzieła m.in. Leonarda da Vinci, Tycjana czy Canaletta
  • Ca’d’Oro – Złoty Dom czyli najpiękniejszy pałac nad Canale Grande. Nazwa pałacu wywodzi się od złotych dekoracji, które niegdyś pokrywały jego fasadę.
  • Ca’Rezzonico – barokowy pałac w którym obecnie mieści się muzeum ukazujące życie, kulturę i sztukę osiemnastowiecznej Wenecji

wakacje z dzieckiem, zwiedzanie z dzieckiem, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, weekend w wenecji, podróże z dzieckiem

Proponuję wybrać się na przejażdżkę kanałem vaporetto lini 1. Jest to najczęściej wybierana linia przez turystów, gdyż nieśpiesznie przepływa po kanale, zatrzymując się przy każdym przystanku. Jeśli jednak nie macie zapasu czasu można wybrać inne linie, które szybciej docierają do celu –dokładne opisy tras dostępne są na każdym przystanku i w tramwajach wodnych. Najlepszy widok z tramwaju gwarantuje miejsce z przodu łodzi, bądź umieszczone w jego tylnej części. Z racji powyższego są to również najbardziej zatłoczone miejsca ;) Sama podróż nietypowym środkiem komunikacji miejskiej jest ogromną frajdą dla dzieci i dla rodziców.wakacje z dzieckiem, wenecja wycieczka, weekend w wenecji

wakacje z dzieckiem, weekend w wenecji, włochy wakacje

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, weekend w wenecji

Most Rialto

Po przepłynięciu się po Canale Grande i nacieszeniu oczu pięknymi widokami proponuję wysiąść z tramwaju przy moście Rialto – jednym z najsławniejszych zabytków miasta.


wakacje z dzieckiem, gry miejskie, wenecja wycieczka

Jest to najstarszy wenecki most, którego początki sięgają XII wieku kiedy zalążkiem dzisiejszego mostu była przeprawa pontonowa. W XIV wieku powstał drewniany most, utrzymywany z czynszów płaconych przez kupców handlujących na straganach ustawionych na moście. Obecny most powstał w XVI wieku. Na kamiennym moście znajdują się dwa rzędy stoisk z pamiątkami i biżuterią, a na środku mostu i jego bokach znajdują się przejścia dla pieszych. Ze szczytu mostu rozciąga się niesamowity widok na Canal Grande i okoliczne budynki. Warto również usiąść na końcu kamiennych schodków, tuż przy kanale i obserwować przepływające gondole, taksówki wodne i vaporetto. Żeby podziwianie widoków za szybko się maluchowi nie znudziło pobawcie się w liczenie przepływających gondoli lub zróbcie „zakład”ile ich przepłynie w ciągu określonego czasu. Pamiętajcie by wręczyć dziecku pierwszy element puzzli.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Uliczki Wenecji

Kolejny punkt programu to jeden z najpiękniejszych placów Europy – Plac Św. Marka. Proponuję trasę Rialto-San Marco pokonać pieszo. Spokojny spacerek pozwoli delektować się labiryntem wąskich uliczek, mostów, kanałów i uroczych zakątków.

wakacje z dzieckiem, weekend w wenecji, wenecja wycieczki

Zachęcam do skręcania w boczne alejki i obserwowanie życia toczącego się z dala od Canale Grande. Na trasie spaceru napotkacie drogowskazy i strzałki kierujące Was na plac. Zachęćcie dziecko by razem z Wami poszukiwało tych wskazówek. Pomimo oznaczenia polecam zaopatrzyć się mapę na wypadek gdy zgubicie się w plątaninie uliczek.
wakacje z dzieckiem, wenecja wycieczka, włochy wakacje


wakacje z dzieckiem, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja

wakacje z dzieckiem, zwiedzanie wenecji z dzieckiem, wenecja wycieczkawakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wycieczka wenecja

Plac Świętego Marka (Piazza San Marco)

Plac Św. Marka pustoszeje w okolicach lunchu, a wtedy pojawia się szansa, że w kolejce do zabytków nie stracicie zbyt dużo czasu, a tłum nie zakłóci ogromnego wrażenia jakie plac wywiera na turystach.

Poza tysiącami osób jest tu tyle samo gołębi ;) Warto mieć ze sobą kilka kromek i wręczyć je dziecku by nakarmiło ptaki. Uważajcie przy tym na ulicznych sprzedawców, którzy bez pytania podchodzą i wsypują do rąk ziarno do karmienia ptaków. Jak je przyjmiecie to się od nich nie odczepicie ;) Wystarczy zdecydowane „no” by się ich pozbyć. Przy okazji nadmieniam, że takich handlarzy oferujących rozpłaszczające się gumowate świnki, latające świecidełka i inne badziewie wprawiające dziecko w zachwyt, napotkacie na każdym rogu.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Plac otaczają budynki Prokurarcji Starych (Procuratie Vecchie) i Nowych (Procuratie Nouve) oraz Skrzydło Napoleona (Ala Napoleonica). Budynki te w przeszłości pełniły funkcję siedziby najważniejszych weneckich urzędów.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka


Teraz czas na zagadkę i zadanie dla dziecka. Spróbuj znaleźć w pobliżu przedmiot o którym mówi zagadka:


„Tarczę ma -lecz nie rycerza,

na niej równo czas odmierza.

Mierzy czas, kiedy czas,

by nie spóźnił się nikt z nas.”

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, wenecja gra miejska

Do Prokuracji Starych przylega Złota Wieża (Torre dell’ Orologio) z bogato zdobionym zegarem. O godz. 12.00 postacie na zegarze uderzają w dzwon.

Bazylika Św. Marka


Najważniejszym budynkiem na placu jest Bazylika Św. Marka (Basilica San Marco). Zbudowana w celu pochowania relikwii św. Marka, wykradzionych przez kupców weneckich w 828 r. z Aleksandrii. Przed wejściem do bazyliki zwykle ustawia się kolejka, więc musicie się liczyć z utratą kilku cennych minut. Przed wejściem restrykcyjnie weryfikowany jest ubiór – obowiązuje zakaz wejścia z odkrytymi ramionami i kolanami. Jeśli macie ze sobą duży bagaż(torbę, walizkę czy plecak) zostaniecie poproszeni o zostawienie go w przechowalni. We wnętrzu bazyliki obowiązuje zakaz fotografowania. Jednak jeśli nie używacie lampy błyskowej to nikt nie zwraca uwagi na robiących zdjęcia.

Bezpłatne zwiedzanie wnętrza kościoła trwa ok. 10-15 minut. Nie można obojętnie przejść obok przepięknych mozaik, zajmujących łącznie 4000 m2 oraz Złotego Ołtarza (Pala d’Oro) – arcydzieła sztuki średniowiecznej, wykonanej ze złota i szlachetnych kamieni. To tutaj złożono relikwie św. Marka.

Dodatkowo płatne (kilka euro) jest wejście na taras widokowy - Loggia dei Cavalli – najbardziej charakterystyczny element fasady głównej, na której umieszczono kopię czterech koni przywiezionych z Konstantynopola podczas jednej z krucjat. Loggia to dobry punkt widokowy jeśli macie ochotę popatrzyć na plac św. Marka ponad głowami turystów.

Jednak najbardziej spektakularne widoki zapewnia dzwonnica św. Marka.

Więcej informacji o bazylice http://www.basilicasanmarco.it/

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka


Campanile

Dzwonnica (Campanile) ma 98,5 metra i jest najwyższym punktem widokowym w mieście. Polecam nie odpuszczać tej atrakcji, bo widoki z góry zapierają dech w piersi – i tej małej i tej dorosłej ;)

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Wstęp na wieżę to koszt 8 euro od osoby (nie ma żadnych ulg dla dzieci). Na punkt widokowy wjeżdża się windą. Z góry można podziwiać Wenecję bez ograniczeń czasowych. Na wieży znajduje się 5 dzwonów – największy z nich oznajmiał początek i koniec pracy, a najmniejszy ogłaszał wyrok kary śmierci.
Jeżeli do tej pory Wasza pociecha nie upomniała się o kolejny element maski to najwyższy czas go wręczyć :)

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Piazzetta San Marco

Gdy opuścicie dzwonnicę skierujcie się w stronę Piazzetta San Marco – mniejszego placu przylegającego bezpośrednio do Piazza San Marco. Placyk znajduje się pomiędzy bazyliką a nadbrzeżem. Charakterystycznymi punktami są dwie kolumny – ze szczytu pierwszej spogląda św. Teodor a z drugiej symbol Wenecji – Lew św. Marka.
Głównym punktem placu jest Pałac Dożów czyli Palazzo Ducale.


wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Pałac Dożów


Największe arcydzieło gotyku weneckiego. Przez blisko 1000 lat stanowił siedzibę dożów – władców Wenecji, sądów, policji i administracji.
Bilet łączony do Palazzo Ducale, Museo Correr, Museo Archeologico Nazionale i Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana kosztuje 16 euro, dzieci do lat 5 zwiedzają za darmo. Do zwiedzania udostępnione są pełne dzieł sztuki apartamenty Dożów, sala posiedzeń Rady Weneckiej i rządu. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie http://palazzoducale.visitmuve.it/
Czas na trzeci element układanki ;)

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Ponte dei Sospiri - Most Westchnień


Kolejnym punktem programu jest Most Westchnień czyli Ponte dei Sospiri rozciągnięty nad Kanałem Pałacowym. Z Piazzetta San Marco skręćcie w lewo w Riva degli Schiavoni, która jest główną promenadą przy morzu, miejscem przystani gondolowych. Gdy dotrzecie do zatłoczonego mostu na którym turyści robią miliony zdjęć to znaczy że jesteście na moście Ponte della Paglia. To właśnie stąd jest najlepszy widok na Most Westchnień. Most łączy Pałac Dożów z byłą siedzibą więzienia. Nazwa mostu pochodzi od westchnień skazańców, którzy prowadzeni do więzienia rzucali tęskne spojrzenia w stronę wybrzeża i wzdychali do ukochanych pozostających na wolności. Legenda głosi, że pocałunek zakochanych przy Ponte dei Sospiri zapewni im wieczną miłość. Więc łapiemy się w objęcia i cmok, cmok, cmok :) Tylko w tych uściskach nie zapomnijcie wręczyć owocowi Waszej miłości kolejnego elementu maski.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, buziakach i westchnieniach ruszajcie wzdłuż wybrzeża do najbliższego przystanku vaporetto. Tym razem koniecznie wsiądźcie w linię nr 1 która zabierze Was na drugi brzeg Canale Grande. I tak docieramy do ostatniego punktu programu – do Bazyliki Santa Maria della Salute.

Santa Maria della Salute

Bazylika usytuowana jest na wylocie Canale Grande należy do jednych z najbardziej charakterystycznych budynków w Wenecji.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka

Wzniesiona w XVII wieku w podziękowaniu dla Maryi Panny za powstrzymanie epidemii dżumy, której ofiarą padło 1/3 mieszkańców miasta. Co roku, pod koniec listopada organizowana jest procesja dziękczynna Fest della Salute, która przechodzi po specjalnie na ta okazję budowanym moście pontonowym łączącym oba brzegi kanału. Wewnątrz bazyliki możecie podziwiać dzieła Tycjana i Tintoretta. Schody bazyliki to świetne miejsce na złapanie oddechu i genialny punkt do obserwacji życia toczącego się na Canale Grande. To także miejsce gdzie wręczamy ostatni brakujący element maski. Złóżcie puzzle w akompaniamencie ochów, achów i braw :)  Teraz czas na nagrodę.

Gondole

Proponowana przeze mnie trasa zajmie Wam czas do późnego popołudnia. Jeśli macie jeszcze ochotę, siły i spory zapas gotówki to zachęcam do rejsu gondolą.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, wenecja gra miejska

Gondole to znak rozpoznawczy Wenecji. Ich historia sięga VII wieku. Gondole, które sprawiają wrażenie delikatnych łodzi są w rzeczywistości bardzo mocne i stabilne. W przeszłości różnokolorowe, od XVI wieku na rozkaz Senatu Weneckiego malowane wyłącznie na czarno. Wnętrza gondoli są bardzo eleganckie, wyściełane wysokogatunkowymi materiałami i wykładane poduszkami. Gondole mają ściśle określone wymiary, jednocześnie mogą zabrać maksymalnie 6 osób. Gondolier znajduje się cały czas na rufie łodzi i steruje nią za pomocą jednego wiosła. Na tradycyjny strój gondoliera składa się kapelusz słomkowy, koszula w pasy i ciemne spodnie.

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja

Rejs gondolą to niestety dość droga rozrywka. Opłata pobierana jest od łodzi, a nie od ilości osób nią podróżujących. Koszt 40 minutowego rejsu to 80 euro. Jest to podstawowa kwota, nie obejmująca śpiewu gondoliera czy wina które można sączyć podczas rejsu. Jeśli chcielibyście podziwiać Wenecję nocą koszt takiego rejsu wzrasta do 100 euro. Szczegóły znajdziecie tu http://www.gondolavenezia.it/homeng.asp

wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja

 wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja

Wakacje z dzieckiem - Burano i Murano 

Gdy planujecie spędzić w Wenecji więcej niż jeden dzień to na pewno nie będziecie się nudzić. Warta polecenia jest wycieczka na okoliczne wyspy – Murano i Burano.
Regularnie kursują tam promy ACTV, a rejs trwa około 30 minut.

Burano – słynie z misternych, ręcznie robionych koronek. Na wyspie jest wiele punktów i galerii gdzie można zakupić lokalne wyroby. Burano to urokliwe miasteczko z bardzo kolorową zabudową. Kolorowe domki to znak rozpoznawczy tego miejsca. Historia głosi, że rybacy malowali swoje domy na jaskrawe kolory bo bez trudu wracać do nich z połowów. Burano to świetne miejsce na  spacer. Można tu odetchnąć od tłumu, a przy okazji pobawić się z dzieckiem w „kolorowe gry”. Proponuję zabawę kto znajdzie więcej domków o określonym kolorze lub w zadania w stylu „znajdź domek w kolorze nieba, banana, żabki itd.”. Burano to wspaniałe tło do rodzinnych fotografii.
wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja


wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja


wakacje z dzieckiem, włochy wakacje, wenecja wycieczka, gra miejska wenecja


Murano – słynie na cały świat z wyrobów ze szkła. Małe huty oferują zwiedzanie wraz z pokazami formowanie szkła. Cena szklanych wyrobów może jednak przyprawić o zawrót głowy ;)

Udanego zwiedzania Wenecji z dzieckiem! :)

Więcej pomysłów na gry miejskie znajdziecie tutaj:

Detektywi w Arles
Gra miejska z zagadkami w Rzymie
Smerfy w Delft

Wyłączyliśmy komentarze, gdyż nie nadążaliśmy z odpisywaniem na nie :) 
Nie chcielibyśmy żeby ktokolwiek z naszych Czytelników poczuł się zaniedbany ;) Jeśli macie pytania odnośnie podróży, kempingów, parków rozrywki czy gier i zabaw śmiało piszcie do nas maila: globtroterek@op.pl lub wiadomość prywatną na Facebooku www.facebook.com/globtroterek Tam odpowiadamy najszybciej jak się da :)